Sari la conținut

Transport moto/scuter cu masina hatchback DE-RO


green_fox
 Share

Postări Recomandate

Okay, stiu ca o sa atrag si misto-uri cu postul acesta, dar mi le asum din start :D

 

Pe scurt: in vara ma duc in Germania, sa...poposesc la un prieten in Bavaria cateva zile. Daca tot platesc un drum, vreau sa ma intorc cu o motocicleta/un maxiscuter de 125 cc. Cel mai probabil, modelul il aleg atunci, in functie de ce gasesc, sau mi-l cumpara prietenul inainte, ca se pricepe.

 

Masina cu care vreau sa il aduc e un Sandero 2 (hatchback, bancheta spate rabatabila). Pasageri vom fi doar eu si sotia, destul de firavi, putem trage scaunele la maxim in fatza. N-ar fi primul drum DE-RO de genul asta, l-am facut deja impreuna o data, cu o masina mai mica si mai plina. Doar eu sunt soferul. 2 pauze de somn de cate 2 ore si am ajuns din Muenchen in Buc in cam 25 de ore (cu mari ambuteiaje in AT si HU).

 

Ma intereseaza exclusiv aspectul legislativ: am voie sa transport un vehicul motorizat cu alt vehicul, destinat doar transportului de persoane??? De austrieci imi e cel mai frica, aia te lasa fara talon si pentru un bec proaspat ars. Ar prinde bine un link catre articole/limitari legislative, in orice limba, experienta altora etc.

 

Daca incape sau nu in spate, asta sa fie problema mea. Planul e cu folie groasa dubla de constructii sa protejez habitaclul si OSB decupat dinainte de vreo 12 mm sa repartizeze uniform masa pe scaunele rabatate. In cel mai rau caz, o sa-i scot o roata sau amandoua. Primele pe lista sunt Honda CBF125 & PCX125.

 

Multumesc!

Editat de green_fox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cat costa sa inchiriezi o remorca moto pana in "Muenchen " ?

 

doar intreb , nu dau cu piatra :)

 

alta idee: Odata achizitionat, dai 2 ,3 telefoane si cauti un transport Muenchen - Bucuresti, tot e mai bine.

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cat costa sa inchiriezi o remorca moto pana in "Muenchen " ?

 

doar intreb , nu dau cu piatra :)

 

alta idee: Odata achizitionat, dai 2 ,3 telefoane si cauti un transport Muenchen - Bucuresti, tot e mai bine.

 

Pai nu stiu...am intrat rapid pe un site, vad pe la 50 de lei pe zi. Daca stau o saptamana acolo, o sa ajung la 100 de euro inchiriatul remorcii. Pe langa asta, mi se pare mai in siguranta inauntru, nu stiu s-o ancorez corespunzator si n-am tupeu sa merg in regim de autostrada cu o remorca dupa mine.

Transportul separat costa la fel, indiferent de cilindree sau dimensiuni, si asta era ideea, sa economisesc niste sute bune de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza exclusiv aspectul legislativ: am voie sa transport un vehicul motorizat cu alt vehicul, destinat doar transportului de persoane??? De austrieci imi e cel mai frica, aia te lasa fara talon si pentru un bec proaspat ars. Ar prinde bine un link catre articole/limitari legislative, in orice limba, experienta altora etc.

 

Ar trebui sa ai voie, singurul lucru de care ar putea sa se lege ar fi de ancorarea marfii. Problema se poate pune invers, sa nu transporti persoane cu o masina de cargo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu roata fata virata, eventual ghidonul trecut printre capetele pasagerilor. Nu prin :)

Poate cu roata fata demontata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu...am intrat rapid pe un site, vad pe la 50 de lei pe zi. Daca stau o saptamana acolo, o sa ajung la 100 de euro inchiriatul remorcii. Pe langa asta, mi se pare mai in siguranta inauntru, nu stiu s-o ancorez corespunzator si n-am tupeu sa merg in regim de autostrada cu o remorca dupa mine.

Transportul separat costa la fel, indiferent de cilindree sau dimensiuni, si asta era ideea, sa economisesc niste sute bune de euro.

 

deci 350lei nu 470, asa rapid. iar daca te intelegi cu firma, sunt sigur ca rotunjeste in jos suma .

 

Nu m-as complica viata 4000km sa ma plimb inghesuit cu fumuri de benzina si pete de ulei pt 300lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci 350lei nu 470, asa rapid. iar daca te intelegi cu firma, sunt sigur ca rotunjeste in jos suma .

 

Nu m-as complica viata 4000km sa ma plimb inghesuit cu fumuri de benzina si pete de ulei pt 300lei

Dincolo de calculul tau rapid, n-o sa ridic remorca in ziua in care plec si nici n-o s-o predau in ziua in care ma intorc. Deci daca stau o sapt acolo, 9 zile sunt plecat, 11 zile inchiriere...nu sunt 300, sunt poate 550. Discutia este totusi despre altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu totuși zic sa faci niște măsurători ca poate discuția nici nu are rost. X-max ul meu are 2.2m de exemplu, poate cu roata fata scoasa ar încăpea dar nu în sandero

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu faci schimb cu un Volvo 240 break eu zic sa uiti de inghesuit vreo mobra in autoturism! Cel mult demontata bucati (furca, roti, bascula-motor etc.). Si nici asa nu cred ca ar intra in Sandero, + farami si interiorul masinii si mobra...

Daca ai carlig pune prietenul sa-ti caute o remorcuta, nu neaparat moto, iti faci treaba elegant si recuperezi si banii pe ea in Ro daca o vinzi.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe vremuri, aveam la vechiul job niste scutere chinezesti cu care faceam livrari, cand se stricau, le caram cu un matiz, dar nu incapeau complet si erau scutere de 50cmc

 

parerea mea ar fi sa gasesti un prieten cu remorca care sa ti-o imprumute, poate chiar gasesti un om binevoitor aici pe forum sa te ajute, asta daca ai carlig de remorca pe Sandero.

 

daca tot pui un OSB in portbagaj, cum ar fi sa scoti bancheta spate mai castigi niste cm esentiali zic eu

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am adus un vfr 800 cu un golf 7 HatchBack. I-Am scos doar carenele. A fost nevoie de 4 oameni pt încărcat descărcat. Bineinteles că nu a încăput toată, roata fata a rămas pe afară. Am legat hayonul cu un elastic. Am fost oprit doar in italia și polițiștii mi-au spus sa lipesc banda reflectorizanta pe partea mobrei care ieșea din masina

» Post actualizat in 17 Mar 2018 17:30

Am adus-o din italia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si n-ai avut camera de gazare inauntru? Cu hayonul deschis gazele de esapament au prostul obicei de a ajunge inauntru (depresiune in spatele masinii, cam aceeasi care atrage stropii de apa cu noroi pe hayon).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dus GS500 cu Focus break, varianta lunga, am demontat roata fata+ aripa si a incaput perfect.

Daca as fi avut carlig la masina as fi inchiriat remorca, e mult mai lejer.

In sandero nu cred ca incape prea usor un 125, cu hayonul inchis. Cu motoru atarnand pe afara nu as risca, mai ales in afara tarii.

Daca ai carlig la masina merita sa inchiriezi remorca,la 10 zile sigur obtii un pret mai bun decat cel pt o singura zi.

Daca nu ai carlig ori il demontezi bucati sa-l inghesui in sandero ori cauti o varianta de transport.

Eu mi-am adus relativ recent un FJR din Franta, m-a costat 250E transportul pt ca era dintr-o zona dubioasa (Marseille) si multi m-au refuzat. Din Paris de exemplu gasisem si cu 200E. Din Germania ar trebui sa fie un pic mai ieftin, mai ales din Bavaria.

Pt ceva de 125 mai exista o varianta , sa-l pui la autocar :). Am un prieten care si-a adus asa 2 motoare din Munchen, un gs500 si un zephir 550. L-a costat cam 50E-100E , dar nu e garantat ca ti-l ia, trebuie sa te milogesti de sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...