Sari la conținut

program "rabla" 2018


XorX
 Share

Postări Recomandate

pai cred ca mai important ar fi sa se intereseze importatorii....

vedem, mi-ar prinde bine un upgrade mai ales ca am o rabla de masina de dat la topit, doar ca de masina nu am nevoie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca mai important ar fi sa se intereseze importatorii....

vedem, mi-ar prinde bine un upgrade mai ales ca am o rabla de masina de dat la topit, doar ca de masina nu am nevoie :)

Stai in Bucuresti, vad. Poti vizita un vanzator serios ca sa intrebi. De exemplu Bavaria. Sau pur si simplu pe aia de la care vrei tu mobra noua cu tichet rabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aplica si la moto, adica poti da o masina si sa-ti iei o moto noua? Ati auzit ceva de genul asta?

 

Programul rabla se aplica doar la autovehicule. Din 2018 au adaugat si cvadriciclurile (Renault Twizy).

 

Oricum ai da-o, poti sa cumperi doar 4 roti prin program ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul rabla se aplica doar la autovehicule. Din 2018 au adaugat si cvadriciclurile (Renault Twizy).

 

Oricum ai da-o, poti sa cumperi doar 4 roti prin program ;)

 

pe situl ministerului mediului spune ca se aplica autovehiculelor, fara sa se precizeze "4 roti" iar confrm codului rutier motocicletele sunt autovehicule (cel putin eu asa stiu). o sa fac o intrebare luni pe la dealeri moto.

Interesanta ideea cu twizy-ul, esti sigur de asta, ca ala e 100% electric deci cu prima de rabla plus practic ajungi cu approx. 50% reducere :ok:

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ideea cu twizy-ul, esti sigur de asta, ca ala e 100% electric deci cu prima de rabla plus practic ajungi cu approx. 50% reducere :ok:

 

Ultima data cand am verificat bateria la Renault se inchiria cu aprox 100 de euro pe luna, nu se putea cumpara si nu era in inclusa in pretul masinii deci isi recupereaza banii pe alta cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Ultima data cand am verificat bateria la Renault se inchiria cu aprox 100 de euro pe luna, nu se putea cumpara si nu era in inclusa in pretul masinii deci isi recupereaza banii pe alta cale.

 

Daca verifici acum o sa vezi ca s-au sucit, se poate cumpara. Practic, daca iei varianta aia cu motor mai puternic care e undeva pe la ~12k eur si apelezi la rabla plus care sustine 50% din pret, poti iesi pe la 6k cu ea, acumulator inclus. Daca mai pui acolo si o prima de casare, mai scade ceva. Eu acuma le-am scris la renault, sa vad ce imi raspund, ca parca pare interesanta situatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu twizy au cam dat-o in bara cu politica aia de inchiriat acumulatorii si nu doar in Romania. Cred ca si asta a contribuit la 'sucire'.

Oricum, acum a devenit interesanta oferta in toata combinatia asta cu rabla plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Apai cu frumusetea e chestie de gust. La dame le place :) E drept ca mi-ar fi prins mai bine asta acu 20 de ani dar no.. 

Iarna n-ai nici o treaba, te imbraci ca pentru ski si esti ok. Costurile sunt cele mai importante pentru mine ca de-aia am luat-o. Impozit 0, rovinieta 0, rca 78 ron/an, costuri anuale cu revizii sub 100 ron, drumul zilnic de Cluj de 40km ma costa curent de 2.5 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costurile de exploatare clar sunt pont, acum nu stiu ce iese daca faci un calcul global, cu tot cu achizitie. Partea cu îmbrăcatul ca pt ski însă nu mă încântă, așa pot ieși acum cu mobra. Parcă știu că ăsta n-are geamuri laterale, cred că e al draq de fun să-ți intre viscolul pe o parte și să iasă pe cealaltă în timp ce stai în trafic îmbrăcat ca eskimoțu', îți clănțăne dinții și te uiți cum alții boieresc la căldurica emanată de motorul termic ascultând muzică...😖 Aspectul ăsta mi se pare un mare "-" pt Tweezy ăsta sau cum îl cheamă, și zău că aș prefera un "zoaie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a iesit calculul, inclusiv cel global, insa calculul asta variaza foarte mult de la persoana la persoana, in functie de nevoi, nr kilometri, posibilitati incarcare, gusturi, toleranta la lipsa anumitor categorii de confort, etc. Exploatarea ma costa sub 1000 ron pe an cu tot ce tine de ea. Skoda octavia ma costa undeva pe la 2000 eur. Nu e o solutie pentru toata lumea si pentru toate gusturile. Clar nu e o solutie ca si masina unica, ci ca o a doua masina in familie, strict pentru oras.

Sincer eu nu am rabdat frig deloc in ea in perioada asta. Ca stau in masina 30 minute cat dureaza drumul pana la servici sau ca stau afara 30 minute e fix tot aia. Poate daca ar fi -20 grade afara as lasa-o in garaj sau daca ar fi vanturi dinalea puternice. Dar din experienta mea prin zona Clujului, zilele alea cu vant dat naibii sunt putine. Parbrizul fereste vantul frontal, in interior nu simti aproape nimic, iar usile alea pe jumatate feresc cam tot ce e jeg si noroi de pe drum. Asta comparativ cu motorul, ca m-a pus mai demult naiba sa ies pe vreme dinasta si am ajuns poleit cu noroi acasa.. Eu nu am geamuri in momentul asta, dar planuiesc sa confectionez un set, exista posibilitatea sa le montezi pe usi fara probleme. In viitorul apropiat ma ocup si de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de acele plastice, insa sunt cam scumpe. Renault ofera niste aparatori de folie flexibila care au un cadru rigid si care se pot da jos cu ajutorul unui fermoar pe contur. Insa vor 250 eur pe ele. Cele din poza de mai sus sunt rigide (ceva plastic termoformat, banuiala mea e ca e policarbonat) si sunt facute de ceva tip din Columbia care si-a deschis un magazin online/depozit prin Spania pe undeva, pentru a vinde in Europa. Insa nici alea nu sunt ieftine, pe la vreo 4-500 eur.  O sa incerc sa le confectionez eu, folie de policarbonat este la Dedeman pe dimensiunea ferestrei, undeva pe la 60-70 ron per bucata daca bine tin minte.

Superbec, spor la ales. La Twizy sa te gandesti ca la un telefon mobil de acu 10 ani, o scula la care se vorbeste si atat. Fara camere/agende/ceasuri/mp3-uri/jocuri/etc. Twizy te duce de la A la B cu un minim de cost si atat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...