Sari la conținut

Modificare proiectoare U5


Postări Recomandate

Mi-am comandat pe ebay 2 proiectoare HJG U5. Se laudau ca au 15W fiecare. Le-am alimentat si am vazut ca defapt consuma sub 6W bucata.

Lumina e foarte rece, cu tenta de albastru si spotul foarte focalizat. Mai au si porcaria aia cu 3 moduri de functionare ,adica faza scurta, stroboscop si faza lunga

iar comutarea intre moduri se face doar prin on/off.

M-am gandit sa le modific asa ca am comandat 2 leduri Cree MK-R 4000k(aprox 60ron bucata cu transport cu tot) pentru care am asteptat 1 luna la Zexstar sa mi le aduca.....

Am mai luat si 2 intergrate driver leduri+ componentele aferente+ 2 radiatoare mici iar cat am asteptat ledurile am facut cablajele imprimate pentru driver.

We asta m-am apucat de modificare si etapele ar fi urmatoarele:

- se desface proiectorul si se extrage placa cu led+ driver

- se majoreaza gaurile in care a fost fixata placa cu un burghiu de 3mm

- se mai face o gaura de 4mm pt fire si se finiseaza cu atentie marginile acesteia pt a nu afecta firele

- se gaureste radiatorul suplimentar

- se cositoresc firele pe led

- se lustruieste bine suprafata cu smirghel , pe ambele fete

- se aplica pasta termica pe led si radiator

- se fixeaza ledul si radiatorul cu suruburi M3x20 sau M3x15, saibe plate si piulite autoblocante

- se pune tub termo pe fire pt protectie suplimentara

- se fixeaza placa driver de radiator (eu am folosit epoxy ca asta am avut la indemana)

- se cositoresc firele la placa driver

- se fixeaza firele de placa cu ''hot glue'' pt o mai buna rezistenta la vibratii

- se taie simulacrul de presetupa de pe capacul posterior si se instaleaza o presetupa adevarata

- se dau doua gauri de 6.5mm in tablele ce incastreaza proiectorul, chiar langa cele existente; operatia asta este necesara deoarece presetupa este mai inalta decat chestia initiala si nu mai are loc.

- se asambleaza proiectorul

Dupa modificare proiectoarele consuma aprox 11W la 14V , lumina e mai calda si mai puternica, pata de lumina e cam de 3-4 ori mai mare la distanta de 1m.

Se si incalzesc mai tare dar nu cred ca e vreo problema , mai ales in mers cand sunt ventilate.

Ultima poza e cu ''before'' in dreapta si ''after'' in stanga dar din pacate telefonul meu n-a reusit sa surprinda diferenta reala dintre cele 2 proiectoare.

 

 

 

 

post-334-0-45162600-1521389028_thumb.jpg

post-334-0-63574800-1521389133_thumb.jpg

post-334-0-77492500-1521389142_thumb.jpg

post-334-0-83584900-1521389149_thumb.jpg

post-334-0-03060200-1521389163_thumb.jpg

post-334-0-27224200-1521389175_thumb.jpg

post-334-0-94813800-1521389192_thumb.jpg

post-334-0-03465700-1521389225_thumb.jpg

post-334-0-08167800-1521389239_thumb.jpg

post-334-0-97497100-1521389254_thumb.jpg

post-334-0-55710300-1521389263_thumb.jpg

post-334-0-33236100-1521389272_thumb.jpg

post-334-0-62732600-1521389286_thumb.jpg

post-334-0-15167400-1521389398_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Good job! Dacă ale tale consumau 6 w, înseamnă că ale mele de 10w bucata nu consumă nici 5w. Din ce am măsurat, trage fiecare 0,2 A. Nu știu câți w presupune asta.

 

Btw, nu o să intre apa in găurile respective?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Btw, nu o să intre apa in găurile respective?

Te referi la gaurile de 6.5mm?

Alea sunt date doar in tablele exterioare, nu ajung la interior.

Gaurile din proiector care dau la exterior sunt filetate si au suruburi infiletate in ele, nu cred ca intra apa, dar daca vrei sa fii 100% sigur poti aplica banda de teflon pe suruburi.

Proiectoarele mai au o gaurica(1-15mm) data aiurea, gaurica pe care chinezu a astupat-o cu silicon. Eu m-am asigurat ca acea gaurica sa fie in partea de jos sa nu fie expusa direct, initial au venit cu gaura in sus.

Restul de gauri sunt la interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale mele -SAFEGO- sunt ermetice. Le-am demontat și am pus pad termic sub plăcuță. Nu că ar fi fost musai nevoie, dar na...

 

Am alimentat direct din baterie, 12,8V. Deci chinezul minte cu nerușinare. Dar e bine, nu îmi trebuie proiectoare puternice. Eu sunt mulțumit.

Uite una din situațiile când îmi cam pare rău că am făcut liceu cu profil uman.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ai sanse sa curga plasticul topit in timpul functionarii, ledul se incinge cu tot cu radiator pana ajunge la echilibru termic si e posibil ca temperatura sa fie mai mare decat cea de topire.

Poate silicon ne-conduciv electric era o idee mai buna.

 

In orice caz, faina idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant curios cum o sa fie cu umezeala ,eu 2 perechi inainte sa le pun sus leam izolat bine de tot si tot aparea condens pana sau dus naibii , acuma am luat altceva cu 2 lupe sant curios si alea cum o sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticul topit nu e in contact cu radiatorul si nici cu peretii laterali.

M-am gandit la faza cu incalzirea de aceea am prins placuta de radiator cu epoxy si nu cu plastic topit.

Cu plastic am fixat mecanic doar firele de placuta pt mai multa sigurnta. Chiar daca se inmoaie plasticul acolo tot n-ar trebui sa fie o problema :)

 

La partea cu umezeala nu stiu inca cum va fi, asa cum e acum e destul de etans dar s-ar putea sa nu fie suficient in sensul ca aerul prins la interior ar putea avea umezeala care ar putea condensa.

Daca se va intampla m-am gandit la 2 solutii :

- inghesui un plic mare cu silicagel in partea din spate

- eliberez gaura aia de-am zis ca-i data aiurea, gaura care acum e obturata cu silicon; datorita incalzirii incintei condensul ar trebui sa dispara rapid, mai ales daca exista o mica gaura pt ventilatie;

Placa electonica e protejata cu un strat gros de lac deci n-ar trebui sa sufere de la umezeala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am atasat o poza cu proiectoarele montate.

Pentru cine vrea sa faca o modificare similara, atentie mare la modelul de U5 pe care-l comandati pentru ca sunt mai multe varietati de calitate.

Dupa ce mi le-am cumparat pe ale mele( ebay, seller din uk ca sa ajunga mai repede) am mai luat o pereche similara (seller din china ca era mai ieftin un pic) .

Astea sunt mult mai proaste la calitate, in primul rand carcasa e toata din plastic (nu mai e combinatie plastic/aluminiu) si au o racire foarte slaba, doar o rondea de aluminiu in interior, fara aripioare, fara nimic. Din motivul asta nu am putut folosi ledurile la potential maxim, a trebuit sa modific driverul pt a injumatati curentul. Astfel consuma cam 5W, (fata de vreo 4W cat consumau nemodificate) dar lumineaza totusi mult mai bine, ledurile fiind de calitate si cu temperatura de culoare in jur de 4000K.

Si bridele de prindere sunt tot din plastic si au cedat imediat, a trebuit sa le modific si pe astea....

 

post-334-0-15532600-1536746909_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Proiectoarele cumparate din UK n-as zice ca sunt chiar de calitate doar ca-s mai bune decat cele cumparate din China.

Am cautat in istoricul ebay , sellerul din Uk se numeste brandpower, dar vad ca nu mai are obiecte la vanzare....

Ledurile Cree MK-R 4000k le-am cumparat de la Zexstar dar nu recomand, mai bine le cumperi direct din Germania(Lumitronix) de unde le cumpara ei.

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...