Sari la conținut

Thassos- minivacanta de 1 mai 2018 ?


revo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna alegere! Kassandra e prea comerciala (dupa gustul meu). Acorda mai mult timp Sythoniei, e mai misto decat Thassos, mai ales pe partea dinspre Athos. Coboara in golfuri, vei fi incantat. Cauta taverna si plaja "Five steps on the sand", pe malul marii in zona Sikia. Cea mai buna taverna din Grecia!

La intoarcere, tine traseul Ouranoupoli-ierisos-stratoni-olimpiada-stavros-kavala.

Distractie placuta! Te insoteam, dar merg in Thassos cu masina.

suna-ma, sunt acolo, plec tot cu masina vineri la 7 ca iau plozii, .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zonă, Salonic-Halkidiki, au un asfalt albicios ciudat, alunecos.

Mi-a intrat de multe ori ABS-ul la frâne medii.

 

si in zone din Bulgaria. asta pentru ca folosesc pentru asfalt, contrar normativelor, agregat din reziduri de marmura sau piatra calcaroasa din care au gramada. aia se toceste si se luceste imediat. adi knox a venit pe jos de doua ori pe acolo mergand drept si incet pe udatura. eu simt ca imi fuge roata imediat, evit sa accelerez pe acolo, in special pe ud, e ca pe gheata.

» Post actualizat in 26 Apr 2018 03:49

Eu am hotarat: vineri la pranz merg pina la Arbanasi, sambata in Halkidiki, ca n-am mai fost pina acum. Cazare in Afytos, apoi duminica tur Kassandra, luni tur Sythonia, marti acasa.

 

vezi ca afytos e un cotet, mic, pe niste stradute foarte inguste si in panta accentuata, cca 30gr. de-abea treci cu o masina mica/medie. e un singur resort de 4* jos pe plaja au parcarea lor dar fara paza daca poti crede. mi-au vandalizat o masina noua hotii, mi-au furat tot ce era in bord audio si navigatie + volanul. nu mi-a venit sa cred. am zis ca-mi crapa capul. noroc ca aveam si casco si program de asistenta international de la marca. m-au rezolvat aia sa pot pleca, mi-au dat un volan de la salonic si acasa mi-au pus tot restul la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca afytos e un cotet, mic, pe niste stradute foarte inguste si in panta accentuata, cca 30gr. de-abea treci cu o masina mica/medie. e un singur resort de 4* jos pe plaja au parcarea lor dar fara paza daca poti crede. mi-au vandalizat o masina noua hotii, mi-au furat tot ce era in bord audio si navigatie + volanul. nu mi-a venit sa cred. am zis ca-mi crapa capul. noroc ca aveam si casco si program de asistenta international de la marca. m-au rezolvat aia sa pot pleca, mi-au dat un volan de la salonic si acasa mi-au pus tot restul la loc.

Normal sa ai amintiri neplacute. Eu voi sta la 500 de metri de cotet, ca sa zis asa - in ograda, am verificat, e proprietate inchisa, cu curte mare si teren de tenis. Mi s-a parut Afytos autentic grecesc, cel putin asa mi-a fost recomandat. Oricum, e doar un loc de dormit, doar n-o sa stau acolo tintuit.

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal sa ai amintiri neplacute. Eu voi sta la 500 de metri de cotet, ca sa zis asa - in ograda, am verificat, e proprietate inchisa, cu curte mare si teren de tenis. Mi s-a parut Afytos autentic grecesc, cel putin asa mi-a fost recomandat. Oricum, e doar un loc de dormit, doar n-o sa stau acolo tintuit.

acolo in Kassandra kalithea si hanioti sunt mai rasarite. vezi in kalithea sunt taverne bune chiar la sosea, caut-o pe aia cu scaune vopsite albastru. altfel pt moto poti da o tura de sithonia, e o sosea care serpuieste pe langa coasta in cea mai mare parte, prin niste munti mai mici si paduri de pin, frumos dar nu spectaculos. sithonia nu e asa de "industrializata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat in Afytos 2 ani la rand si o data in Kalithea, nu am avut niciodata probleme. Dar mnah, probabil tine si de noroc. Era doar sa ma iau la omor cu in grec imputit in parcarea de la plaja Pallini, ca cica I-am luat locul (parcarea fiind publica) si ca el are o afacere, nu sta la discutii cu un roman. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

September:chiar am vrut sa te intreb cat ai facut pana la keramoti dar noroc ca nu ai uitat tu sa zici. Dar totusi sapte

ore pentru 560km ??? Ca pana acum nu faceai mai mult de sase ore ???


» Post actualizat in 27 Apr 2018 04:44

Sa fie efectul amenzilor din Bulgaria sau nu ai avut chef sa tragi tare ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 ore, cu jumatate de oră pe ferry și jumătate până în Potos. :)

» Post actualizat in 27 Apr 2018 07:57

Incluzând 6 țigări, o alimentare, 2 vămi și iesirea din București. :) :)

» Post actualizat in 28 Apr 2018 12:56

Accident grav.

Alex din Bucuresti, pe o moto touring roșie, la ieșirea din Kardzali spre Makaza.

28.04.2018 ora 13.15.

Se repezea o salvare spre el.

Deci probabil nu fatal. Sper.

Datele mi le-au dat vameșii bulgari din Makaza.

» Post actualizat in 28 Apr 2018 12:57

Cine știe cine este, luati legătura cu el.

Era singur.

De asta întrebau vameșii.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg. Daca iesea din Kardzali, inseamna ca nu a ajuns in granita si atunci ce treaba aveau vamesii? Ai vazut accidentul sau salvarea? Aveam impresia ca ai ajuns ieri in Thassos, dupa datele privind durata si tigarile. Intreb fiindca pe la ora respectiva, adica 13,15 eram in zona. Nu imi dau seama daca putin dupa sau inainte, dar nici urma de accident. Culnea ca eu tot rosie am motocicleta.

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul este în regulă. Colegii lui, nu era singur, rămăseseră în urmă, sunt cu el la spital.

Poliția a dat prin stație la granicerii din Makaza, să anunțe accidentul și datele omului la toți motocicliştii care ieșeau, în ideea că poate cineva îl cunoaște și îl poate ajuta.

Săritori oamenii. Echilibrați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e numai de la drumul ala de rahat, patinoar si vara din cauza calcarului din mixtura asfaltica. mie mi-a fugit masina intr-o curba usoara de spate, cu cauciucuri de 275. mihai, te-am vazut pe la 5 pe drumul spre potos, cred ca atunci veneai. noi suntem la lido in thassos unde parca am fost odata impreuna. suntem cu plozii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre taverna Irene din Potos

Stiu ca are fani, stiu ca multora la place sa se traga de bracinare cu chelnerii prin bodegi insa:

Am mancat acolo acum cca 2 ani si era OK.

Am mancat ieri cu toata familia, o mancare infecta, mi-a fost rau toata seara.

-Tzatziki era facut cu castraveti murati nu verzi si era ingrosat cu faina cred, avea un gust ciudat si prinsese o crusta

- Caracatita la gratar nu era proaspata ci murata, carnea avea un gust puternmc de otet, si o consistenta ciudata, era moale, se dezagrega.

- Cartofii prajiti erau naclaiti in ulei

- Salata greceasca continea si aia castraveti murati.

Am cerut nota de vreo 3 ori pana Otilia a adus-o.

Mananc bine de vreo 10 ani la Simi in port la Thassos.

Inca odata constat ca romanii se bucura la orice si se lasa jefuiti in locuri proaste, bodega era plina. Nu stiu cum si de ce si ma enervez teribil, oriunde e o aglomerare de romani standardele de calitate se prabusesc indiferent de domeniu.

​P.S. Mare cocina de tara a devenit si Grecia. Au luat jegul de la bulgari. S-a imputit la criza si nu si-a mai revenit. Praf, tarana si mizerie peste tot. Am terminat si cu astia. Intrebarea e unde sa te mai duci. Bine ca am ajuns acasa.

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla cand cererea depaseste oferta, iar clientul etalon are acasa la el wc-ul in fundul curtii. Aluia poti sa-i faci orice, ca iti da tot 10 pe booking.

Amaratii astia de greci si bulgari ar trebui sa ne ridice monumente ca i-am scos din saracie. In Thassos acum vreo 20 de ani era ca la 2 Mai in 1980 (adica mult mai bine ca acum). Faceau niste ouzo, alergau niste albine, iar turistul, daca aparea, era tratat cu respect. Acum daca esti nemultumit, iti da un sut in poponeata, ca se ocupa locul tau imediat cu alt prost. Asta pentru ca sunt un popor lenes si needucat.

Eu am gasit acum vreo 12 ani solutia. Inlocuiesc vacanta la mare cu o excursie la lacurile din sudul Austriei: Faaker, Ossiacher, Worther. Apa la 26 - 28 de grade si standardul austriac la pret mai mic ca in Grecia, ca de Mamaia oricum n-am bani. N-ai cum sa dai gres la lacuri, acolo nu exista tepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am dat optiune - pentru inca 4 ore de condus - Corfu.

ca idee, pentru cei care au buget de vacanta, cateva info actuale:

 

Taverna pe malul marii, 25 eur 2 persoane (peste proaspat, musaka, vin si desert).

Ferrybot Igoumeinta - Lefkimmi( ~ 1 ora ) - 27 eur - ROUND - TRIP 2 persoane + conserva (chiar , cat mai este ferry-ul in Thassos?)

Cazare - aparment (cu chicineta), la 50 m de plaja(pe "Verticala":) , catelul se duce singur in mare din casa, 24 eur/noapte.

Din Bucuresti, door to door . 1004 km. 10h cu conserva

 

Liniste, plaja de te plictisesti mergand.

E un fel de "antiThassos" daca pot sa zic asa.

 

vis a vis e Albania (btw...peste o luna sunt "vis a vis").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am dat optiune - pentru inca 4 ore de condus - Corfu.

ca idee, pentru cei care au buget de vacanta, cateva info actuale:

 

Taverna pe malul marii, 25 eur 2 persoane (peste proaspat, musaka, vin si desert).

Ferrybot Igoumeinta - Lefkimmi( ~ 1 ora ) - 27 eur - ROUND - TRIP 2 persoane + conserva (chiar , cat mai este ferry-ul in Thassos?)

Cazare - aparment (cu chicineta), la 50 m de plaja(pe "Verticala":) , catelul se duce singur in mare din casa, 24 eur/noapte.

Din Bucuresti, door to door . 1004 km. 10h cu conserva

 

Liniste, plaja de te plictisesti mergand.

E un fel de "antiThassos" daca pot sa zic asa.

 

vis a vis e Albania (btw...peste o luna sunt "vis a vis").

 

ferry 2 adulti + auto e 28. cu 2 copii 32. uneori nu ii socotesc sau nu ii vad (sunt mici). o masa cam 60 (cat in Germania). la 1004 e viena, mai bine zbor la nisa. oricum din ce spui preturile sunt mai putin decat jumate cat in thassos. hotel bunicel am dat 85/noapte pt junior suite (o camera mai mare cu pat + mica canapea exxtensibila pt copii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ferry 2 adulti + auto e 28. cu 2 copii 32. uneori nu ii socotesc sau nu ii vad (sunt mici). o masa cam 60 (cat in Germania). la 1004 e viena, mai bine zbor la nisa. oricum din ce spui preturile sunt mai putin decat jumate cat in thassos. hotel bunicel am dat 85/noapte pt junior suite (o camera mai mare cu pat + mica canapea exxtensibila pt copii).

Ok.ferry cred ca doar un drum.nu dus intors:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod clar, trebuie verificat si Corfu. Pt doar 4 zile cat am avut la dispozitie era prea mult.

In alta ordine de idei, te unge pe suflet trecerea cu moto prin vama, intr-o zi aglomerata. Ne-am deplasat in ritm alert, dar am si pierdut vremea vreo 2 ore cumulat, sper sa nu vina ceva dedicatii de la radare bulgaresti. Nu m-am prins exact, insa nu cred ca unde se citeste vigneta este si radar. Am vazut vreo 5 camere de tip DN si acolo am incetinit. Am plecat la 8, am ajuns la 6, fix 800 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...