Sari la conținut

Thassos- minivacanta de 1 mai 2018 ?


revo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai foarte multe... si din cate am inteles unele camere de rovinieta au si rol de radar. Acum... Dumnezeu cu mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut. Dar la unele incetineau extrem de mult.
Din ce am reusit sa-mi dau seama, unele dintre alea de vinieta aveau inainte si niste ceva senzori in asfalt, fix cum sunt la noi pe DN1 in dreptul camerelor.

 

Cert e ca pe la Stara Zagora ne-au depasit niste voinici cu X5, X6 si ceva GLC iar cand am trecut noi camerele alea bagau blitzuri in nestire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate aveau senzori in asfalt, m-am uitat cu atentie. Toate alea de vigneta au indicator cu 3 cercuri albastre cu vreo 100 metri inainte. Poate ca la cele cu radar mai e si indicator cu radar.

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa senzori, recunosc, m-am uitat tarziu. Dar nu mi s-a parut ca aveau toate. Cred ca ar trebui topic deschis separat cu radarele din Bulgaria - care, cum, unde sunt.

Si da, la radar ai indicator cu radar si harnasamentul ala de camere e un pic mai complex. Plus ca la o distanta ai cutia cu camera pe stalp, dar faptul deja e consumat ca sa reduci... La radarul de la Ruse nu ai nici indicator, nici nimic, e doar radarul undeva pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanto,

 

am o vaga impresie ca spre litoralul lor nu ai nici un radar :) Imi par a fi puse doar pe rutele de tranzit :))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors de Nisipuri aseara, am vazut in multe sate, nu stiu ce sint, la intrarea in localitate au pus o poarta si 2 camere, una spre fata si cealalta spre spate, va spun daca primesc amenzi, ca am cam exagerat cu viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... la intrarea in localitate au pus o poarta si 2 camere, una spre fata si cealalta spre spate, .......

 

Pai probabil alea sunt radarele, ca cele montate mai demult strict pt vinieta sunt de obicei in afara localitatii.

Personal cred ca ambele variante de aparatura (var.1 doar cititor numar pt vinieata resp. var 2 combinat cu camera radar) arata cam la fel, doar ca aparatele de generatia mai noua inregistreaza si viteza si au bucle de inductie in asfalt.

Problema este ca nu prea ai timp sa le studiezi sa-ti dai seama de care sunt...

Probabil bulgarii au modificat si legislatia, din ce am observat de ex. ieri la 2 masini de radar, politistii nu ieseau din masina sa te opreasca, ci iti trimit amenda acasa...

Am trecut pe langa una din masini cu vreo 80-90 km/h in localitate, si eu ma astept la niste recomandate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa raul la 'jegosii astia de greci'

ma bucur ca nu mai vor romanii sa merga in grecia

la maldive si bora bora cu voi sa stati 14-18 ore in avion

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la bulgari din punctul meu de vedere e foarte simplu : daca ai cum mergi pe axul drumului si nu declansezi senzorii din asfalt, daca nu e mai sigur sa reduci viteza. De la Ruse pana la Makaza ai vreo 15-20 de camere, nu mi se pare o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Ruse la Makaza, ai trei camere fixe pe care ti le da si waze, restul camerelor agatate de un cadru deasupra soselei sunt pentru trafic, respectiv bulgariete.

Camerele fixe despre care am fost avertizat de waze si care au si semnalizare pe stalp cu vreo 50 m inainte, sunt in:

1. Lukoilul de dinainte de Metro (pe mine m-a avertizat doar pe sensul de intoarcere)

2. Benzinaria din Radanovo

3. Lukoilul de dupa centura Stara Zagorei, pe dreapta pe sensul catre Makaza.

 

Or mai fi, dar Waze nu a zis nimic si eu il cred!

 

PS: camerele care sunt doar pentru vignieta sunt confirmate de catre politia bulgara. Inca ceva: toate pozele pe care le-au primit userii de pe aici, sunt dintr-o parte, deci facute de catre camerele fixe laterale.

 

Bafta!

Editat de dans
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Au început să vină radarele din bulgaria...

Azi mi-a ajuns unul din 24.04.2017.

Nova Zagora, limită 60, mers cu 106...

După 15 luni. Au continuitate în idei oamenii ăia.

400 leva, sau 70% dacă platesc în 14 zile de la primirea înştiințării.

Au trimis contul statului dintr-o bancă bulgărească și codul pe care trebuie să-l trec pe ordinul de plată.

Înștiințarea a venit în bulgară, anexată fiind și traducerea în românește. Clar.

Da să trăiți, ne conformăm.

Încă este bine, dacă se opresc aici.

Poate a fost o întâmplare, fiind în oraș.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, au acord cu autoritatile din Ro. Pe scurt, va puteti trezi cu executarea silita a conturilor, pana la stingerea creantei. apoi, asteptati sa se ridice, conturi blocate, bleac.

Sugestia, ar fi, sa platiti, daca va vin astfel de amenzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au trimis contul statului dintr-o bancă bulgărească și codul pe care trebuie să-l trec pe ordinul de plată.

Înștiințarea a venit în bulgară, anexată fiind și traducerea în românește. Clar.

 

La fel si cu cele din Austria, Ungaria etc. Procedura standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...