Sari la conținut

Balchik sambata 31.03.2018 ?


Nooxy
 Share

Postări Recomandate

Se baga careva la un Balchik , la vecinii bulgari sambata ?

Se anunta vreme buna( 21 grade ), si parca mi-e dor de mare si de un peste bun .

Traseul este urmatorul:

 

https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%99tii+Noi,+Bucharest/Balchik,+Bulgaria/Bucure%C8%99tii+Noi,+Bucharest/@43.9817599,26.6709986,9z/data=!4m30!4m29!1m10!1m1!1s0x40b203967f0d692b:0x5a6b46a0765c4690!2m2!1d26.031081!2d44.4936194!3m4!1m2!1d27.4688622!2d43.9675175!3s0x40affc3ceb1f0475:0x1416175093c4da0!1m10!1m1!1s0x40a4e47de3940717:0x82bd7e7a2dd47c8c!2m2!1d28.1617188!2d43.4269047!3m4!1m2!1d27.5851357!2d44.0871689!3s0x40b004116ae9e88f:0xebaa50f96089c68a!1m5!1m1!1s0x40b203967f0d692b:0x5a6b46a0765c4690!2m2!1d26.031081!2d44.4936194!3e0?hl=en

 

Poate suferi modificari. Putem iesi pe la Giugiu daca preferati, si ne putem intoarce pe autostrada , daca o o lalaim prea mult pe drum, sau stam prea mult la masa.

 

Doritori ?

 

Sunt deschis si la alte propuneri , minim 400 km , doar asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie vazut daca mizeria aia numita optimist bac circula in conditii normale, acum, cand Dunarea e crescuta.

Eu am fost anul trecut, cand Dunarea era la nivel minim, de puneau scanduri si dulapi ca sa dea tirurile jos. Era sa ma insir pe acolo, am coborat si urcat in diagonala, am zis ca e mai intelept de acum incolo sa evit tigania de la Chiciu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e tura de deschidere mergi si tu pe uscat, treci Dunarea peste pod si vezi cum o sta treaba. Oricum dupa ce am tot alergat in ultima luna prin tara pot sa spun ca in principiu cam toate drumurile importante sunt muci. Mai ales pe unde circula tir-urile supraincarcate la +40 tone :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum doua saptamani cu motorul in Bg. si am trecut fara probleme cu bacul la Chiciu. Poate acum s-a mai schimbat treaba cu cresterea nivelului Dunarii.

Sambata am fi vrut sa mergem si noi pe la Dalboka, doar ca am vazut ca sunt 13 grade nu 21 https://www.accuweather.com/ro/bg/kavarna/43352/weekend-weather/43352, asa ca ne gandim sa reconfiguram traseul spre Veliko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie vazut daca mizeria aia numita optimist bac circula in conditii normale, acum, cand Dunarea e crescuta.

Eu am fost anul trecut, cand Dunarea era la nivel minim, de puneau scanduri si dulapi ca sa dea tirurile jos. Era sa ma insir pe acolo, am coborat si urcat in diagonala, am zis ca e mai intelept de acum incolo sa evit tigania de la Chiciu.

In acest caz, cred ca trec pe la Giurgiu, ca in tura de acum 2 ani . M-ai cam alergat atunci(aveam Sprint ST-ul visiniu), la intoarcere si m-ai facut sa imi iau un parbriz mai mare.

 

Plus drumu ala de pe la silistra baneasa ostrov in ce stare o mai fi

Sincer am pus ce mi-a venit mai repede pe maps. Nu e batut in cuie.

 

Daca tot e tura de deschidere mergi si tu pe uscat, treci Dunarea peste pod si vezi cum o sta treaba. Oricum dupa ce am tot alergat in ultima luna prin tara pot sa spun ca in principiu cam toate drumurile importante sunt muci. Mai ales pe unde circula tir-urile supraincarcate la +40 tone :).

E a 2-a tura sezonul asta. Prima a fost acum 2 saptamani la Veliko. A fost ok. Bine, am si mers cumintei, ca de primavara cu asfalt rece si plin de nisip. Se plomba la greu drumul pe la bulgari.

 

Am fost acum doua saptamani cu motorul in Bg. si am trecut fara probleme cu bacul la Chiciu. Poate acum s-a mai schimbat treaba cu cresterea nivelului Dunarii.

Sambata am fi vrut sa mergem si noi pe la Dalboka, doar ca am vazut ca sunt 13 grade nu 21 https://www.accuweather.com/ro/bg/kavarna/43352/weekend-weather/43352, asa ca ne gandim sa reconfiguram traseul spre Veliko.

13 grade nu ma sperie prea tare(m-a prins pe mine ninsoarea pe TF , si nu am murit). Plus ca o sa fiu in Balcic cam pe la pranz, cand o sa fie si maxima. Marea se incalzeste mai greu, de aici si temperatura mai mica.

 

In caz ca nu gasesc doritori, ori ma duc singur, ori fac o tura de Dobrogea , ca imi cam e dor de locurile unde m-am nascut.

 

Sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz, cred ca trec pe la Giurgiu, ca in tura de acum 2 ani . M-ai cam alergat atunci(aveam Sprint ST-ul visiniu), la intoarcere si m-ai facut sa imi iau un parbriz mai mare.

A fost o plimbare frumoasa atunci. Multa lume a comentat de ritmul alert, ce sa-i faci, cu herghelia din dotare asa m-am obisnuit. Doar de-aia treceam la bulgari, ca sa-i dau fara frica de radar. Acum mi se pare prematur drumul la Balcic, si bulgarii au avut cod de ninsori, cred ca drumurile sunt pline de nisip si sare. O sa ies sambata, nu stiu inca unde, sa vedem ce variante sunt, Doru propunea o excursie la Chiciu, dar parca ar merge ceva mai lung / virajat. Ce-o fi cu Mihai Varadero, e inca la hibernare, ca nu vad sa mai dea vreun semn?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum dupa ce am tot alergat in ultima luna prin tara pot sa spun ca in principiu cam toate drumurile importante sunt muci. Mai ales pe unde circula tir-urile supraincarcate la +40 tone :).

da. este incredibil iar a fost iarna... ce surpriza. si ei care nu stiau ca e iarna in Ro si au folosit asfalt de vara... si alta surpriza... circula tiruri. grele. drumurile sunt gandite pentru scutere si biciclete...

 

pe Sibiu Cluj sunt cateva gropi pe care daca le iei ramai fara roata. nu glumesc. wtf? Dupa Turda pana in Unirea cel putin sunt cateva cratere incredibil de periculoase, daca eviti iesi pe contrasens, daca nu zbori de pe drum, roata ramane acolo in crater. groaznic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. este incredibil iar a fost iarna... ce surpriza. si ei care nu stiau ca e iarna in Ro si au folosit asfalt de vara... si alta surpriza... circula tiruri. grele. drumurile sunt gandite pentru scutere si biciclete...

 

pe Sibiu Cluj sunt cateva gropi pe care daca le iei ramai fara roata. nu glumesc. wtf? Dupa Turda pana in Unirea cel putin sunt cateva cratere incredibil de periculoase, daca eviti iesi pe contrasens, daca nu zbori de pe drum, roata ramane acolo in crater. groaznic.

Exact asta a fost drumul pe care l-am tot batut: Bucuresti-Cluj. Juri ca a fost asflatat cu rahat amestecat cu balega. Cum spui, gropi de ramai fara roti la mobra. Am vazut masini care au facut pana dupa o lovitura in groapa.

 

Ma gandesc sa imi pun moto in duba, sa merg pina la Arad, las duba undeva pe acolo si sa plec din Arad clare pe mobra pina in Austria. Si invers la intoarcere.

 

Oare ma intreb: cretinii care castiga licitatiile cu asfaltatul nu se gandesc ca poate intr-o zi le cade copilul intr-o groapa din asta si isi rupe gatul? Pentru ca este evident ca de restul nu le pasa. Mai putin de Craciun, Paste, Sf.Maria si Sf.Parascheva cand pupa moaste si se roaga mamaa mamaa si nu mai pot de grija aproapelui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Oare ma intreb: cretinii care castiga licitatiile cu asfaltatul nu se gandesc ca poate intr-o zi le cade copilul intr-o groapa din asta si isi rupe gatul? Pentru ca este evident ca de restul nu le pasa. Mai putin de Craciun, Paste, Sf.Maria si Sf.Parascheva cand pupa moaste si se roaga mamaa mamaa si nu mai pot de grija aproapelui.

Pai cum si-ar asigura de lucru pentru viitorul apropiat?Apoi,iar si iar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum si-ar asigura de lucru pentru viitorul apropiat?Apoi,iar si iar..

Asta arata in ce lume mica traiesc si ca nu au absolut nici o viziune de ansamblu. Pai la cele peste 100.000 Km de drumuri asfaltate (adica vai de ele) de prin RO, care mare majoritate trebuiesc reabilitate, autostrazi care asteapta sa fie facute etc, ai de lucru 2-3 generatii de acuma inainte. Dar ei tipic romaneste: acuma repede o cioranie si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet,tre' sa-si asigure iesirea la penzie...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecat la 12:20, facut pana imediat dupa ce am trecut Dunarea, noroc cu senzorii de presiune ca am identificat din timp problema, altfel cine stie unde ma opream pe janta, eventual intr-o zona fara semnal. Stat un pic peste o ora pana a venit proprietarul vulcanizarii ca nu era in localitate, aveam un cui zdravan in pneul spate. Ajuns la hotel un pic dupa 18:00.

 

Nu sunt deocamdata probleme la trecerea cu bacul, totusi am inteles ca peste 2-3 zile mai creste nivelul si nu stiu cum va sta treaba atunci. Vremea a fost frumoasa pana la Dobrich, am intrat in oras la 23 de grade, am iesit la 17, iar la Balcic erau 12. Marea e un pic agitata, din pacate wifi-ul de la hotel e varza si nu reusesc sa urc niste poze.

 

Maine sunt ceva sanse de ploaie, in functie de ce zice accuweather aleg si traseul de intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sfaturile colegilor de mai sus, eu am renuntat la tura de Blacic, si m-am lipit de excursia culinara a lui Robert :

/index.php?/topic/751920-excursie-culinara-tg-mures-31-martie/

 

Daca stiam ca te bagi si tu la Balcic, poate veneam si eu.

Cred ca nu ai mers in viata ta asa tare cu scuterul, cum ai mers acum 2 ani,

 

Balcic ramane peste vre-o 2-3 saptamani.

Acum 3 ani am facut si eu pana la vecinii bulgari. Si tot cu un cui mare. Mi-a facut gaura pe ambele parti ale camerei. Noroc ca am avut leviere , camere si pompa la mine. Dar am muncit o ora cred..

Drum bun la intoarcere , iti doresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu prea aveam cum sa anunt, abia in jur de 10:00 am stiut sigur ca putem pleca. Sotia a lucrat de dimineata si nu stiam nici daca putem merge, nici macar o ora de plecare. In plus acum dupa micul dejun ne-am decis sa mai stam o zi si sa ne intoarcem luni.

 

Acu 2 ani in tura aia s-a mers destul de tare. Tex inca era cu GTR, nu trecuse la K, dar a fost o experienta interesanta sa vad cam care sunt limitele maxi-ului.

 

post-89225-0-14724500-1522567722_thumb.jpg

 

post-89225-0-08464600-1522567737_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...