Sari la conținut

Depasire fara incalcarea liniei continue, legal ori ba?


paulynos
 Share

  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

De citit mai jos in pagina

 

http://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/manevre-depasirea

 

 

aici print screen: https://prnt.sc/iyd3be

 

Deci...chiar daca este linie continua sau nu, cand treci pe langa vehicul se numeste depasire. este legal sa depasesti un vehicul daca este linie continua, cu conditia sa nu "calci" linia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Concluzia se vede clar in capu' la topic, la poll acolo. Am trimis acum 10 minute mailuri catre politia rutiera din mai multe orase din tara cu intrebarea, sa vedem daca raspund...

 

Mie nu mi se pare in continuare in regula din punct de vedere al sigurantei sa fie permisa circulatia unei motorete pe aceeasi banda pe care se afla o masina. Cum zicea si Silver Arrow legislatia in ce ne priveste este facuta acum 100 de ani cand motoretele erau obligate sa circule ca bicicletele pe partea dreapta, nu erau atat de puternice sau late ca in ziua de astazi. Ar trebui adusa in secolul 21 ca acum exista motorete foarte puternice si mari cat un Matiz.

 

Sa nu se inteleaga ca eu nu fac manevra asta ca o fac, ca doar stii cum circul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia se vede clar in capu' la topic, la poll acolo. Am trimis acum 10 minute mailuri catre politia rutiera din mai multe orase din tara cu intrebarea, sa vedem daca raspund...

 

Mie nu mi se pare in continuare in regula din punct de vedere al sigurantei sa fie permisa circulatia unei motorete pe aceeasi banda pe care se afla o masina. Cum zicea si Silver Arrow legislatia in ce ne priveste este facuta acum 100 de ani cand motoretele erau obligate sa circule ca bicicletele pe partea dreapta, nu erau atat de puternice sau late ca in ziua de astazi. Ar trebui adusa in secolul 21 ca acum exista motorete foarte puternice si mari cat un Matiz.

 

Sa nu se inteleaga ca eu nu fac manevra asta ca o fac, ca doar stii cum circul.

 

Monteaza un atas si scapi de dileme....

 

Corectie: toti motociclistii sa isi monteze atas :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vehiculele/autovehiculele trebuie sa circule pe partea dreapta a benzii, nu la ax. Astfel, o motocicleta/bicicleta/scuter poate depăși sau poate fi depașină fără probleme atât timp cât nu se va "încaleca" linia continuă.

Editat de Bart Bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca atat timp cat nu calci linia continua, este legal.

 

OUG 195/2002, Articolul 45, alin. (1) - Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

Pentru a intelege ce e cu sirul de vehicule, ne ducem la OUG 195/2002, Articolul 6, alin. (7) - banda de circulatie - subdiviziunea longitudinala a partii carosabile, materializata prin marcaje rutiere sau alte mijloace, daca are o latime corespunzatoare pentru circulatia intr-un sens a unui sir de vehicule, altele decat vehiculele care se deplaseaza pe doua roti;
De aici eu inteleg ca motociclistul nu este obligat sa circule intr-un singur sir.
Cu privire la depasirea coloanei formata la semafor, in Regulamentul de Aplicare a OUG 195/2002, Art. 120, alin. (1), lit. "k", spune: Se interzice depasirea vehiculelor pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie
Deci, atat timp cat eu trec printre coloanele formate pe sensul meu de mers, inteleg ca e legal.
Am trimis si eu o intrebare la politie, o sa postez aici raspunsul oficial cand il primesc,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Este cat se poate de legal.

Eu am luat A in 2013 si am si avut la examen intrebare pe tema asta, similara ca Doctor X. "Depasirea" asta fara a calca linia continua se cheama triplare si este legala pentru motociclete, la fel cum este legala si daca o masina "depaseste" o motocicleta fara a calca linia continua.

Minunat! O manevra in care sunt implicate DOUA autovehicule se numeste TRIPLARE. Sublim!

 

Triplare, asa cu spune si numele implica TREI autovehicule . Cand un autovehicul aflat in depasire este la randul lui depasit de un al treilea atunci se numeste ca al treilea a efectuata o TRIPLARE.

 

Altfel manevra s-ar putea numi DUBLARE daca sunt DOUA autovehicule.

 

Dar am zis sa arunc o privire si in ograda vecinilor austrieci si nemti. Sa vedem cum sta treaba la ei.

Acolo zice ca BICICLISTII si cei cu MOFA (astea ar fi mobrele cu pedale, banuiesc ca acuma intra si scuterele) pot depasi masinile care stationeaza. Motocicletele NU. De asemenea nu ai voie sa crosetezi printre benzi (amenda 70 € :) ). Nu ai voie sa treci printre masinile care asteapta in STAU. Aici este clar ca Politia tolereaza aceasta manevra atata timp cat se executa civilizat si rezonabil.

Cateva chestii interesante:

- banda de circulatie nu se defineste in raport cu cine cum circula pe ea. Posibil ca prin alt articol sa zica cum se circula pe ea.

- depasirea nu este definita in raport cu banda de circulatie. Nici nu face referire la ea. Este definita doar cand treci pe linga un autovehicul care circula mai incet ca tine.

- devansarea (definita la noi cand mergi mai iute pe banda 1 decat cel de pe banda 2, chiar daca nu schimbi banda) tot depasire se numeste. Din acest motiv la nemti nu ai voie sa depasesti pe band 1 pe Autobahn.

- daca o mobra depaseste o masina fara sa iesi din banda de circulatie si se produce un acrosaj este culpa comuna

- ca la orice chestii de la nemti apar si numere in lege! Daca depasesti o bicla e musai sa o faci la 1,5 m distanta. Cum o banda de circulatie are 2,75 m latime, daca scazi 1,5 mai raman 1,2 m. Acesta este motivul pentru care stau soferii cuminti in spatele bicicletei daca este linie continua. Nu ca nu ar avea loc, doar ca daca fac buba vina este clara.

 

Asadar treaba cu depasitul fara sa parasesti banda de circulatie cred ca la nemti se judeca la cifre: cat de lata este band, ce latime are masina si apoi se vede daca aveai cum sa faci manevra fara sa pui in pericol autovehiculul depasit (conditie legala pentru efectuarea depasirii).

 

Bag seama ca pe la occidentali elementul important in lege este cum faci manevra ca sa nu belesti pe altii, la noi depasirea este centrata pe elementele tehnice ale manevrei. Din acest motiv la ei raspunderea este fara echivoc pentru soferul care face o belea la o depasire si greu sa scapi ''cu suspendare''.

 

La nemti este legal sa dai un claxon si un flash ca sa iti anunti intemtia de a depasi.

La fel cum la austrieci ai voie (chiar se recomanda) se circuli cu proiectoarele de ceata aprinse - pasiunea romanilor, cat mai multe beculetele colorate aprinse in bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, aici este problema, distanta laterala nu este specificata la noi, zice doar ca trebuie sa fie suficienta. Si romanasul nostru, cum s-a nascut poet, interpreteaza ca distanta aia poa' sa fie cat de mica, sa bagi o foaie de hartie intre motoreta si masina, ca na, tre sa pacaleasca sistemul folosind formularile astea ambigue din secolul trecut, nu sa vada care este spiritul legii. In caz de accident insa nu cred ca un judecator/politist va accepta treaba asta, ca evident ca nu a fost suficienta distanta din moment ce masina l-a calcat pe motociclist pe cap cand a cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La biciclete au introdus o distanta minim recomandata, ceva de genul. Evident au pus un cifru astronomic, 1,5m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La biciclete au introdus o distanta minim recomandata, ceva de genul. Evident au pus un cifru astronomic, 1,5m.

 

Depinde, n-ai intalnit niciodata bosorogi care o iau brusc in stanga pt ca nu mai pot sa pedaleze? In astfel de cazuri 1,5m sunt exact ce trebuie.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La biciclete au introdus o distanta minim recomandata, ceva de genul. Evident au pus un cifru astronomic, 1,5m.

Mare sau mic numarul este important ca el exista si nu mai ramane la libera apreciere a unui militian sau judecator.

Altfel ajungi ca la mizeria aia de prevedere din vechiul cod ''reduci viteza pina la limita evitarii oricarui pericol''. Si care este limita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde, n-ai intalnit niciodata bosorogi care o iau brusc in stanga pt ca nu mai pot sa pedaleze? In astfel de cazuri 1,5m sunt exact ce trebuie.

Cred ca un bosorog pus pe lat ocupa mai mult de 1,5m.

» Post actualizat in 30 Mar 2018 12:46

Mare sau mic numarul este important ca el exista si nu mai ramane la libera apreciere a unui militian sau judecator.

Ba da, ca e recomandat, nu obligat, nu se poate amenda sau judeca pe baza de o recomandare. Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hitleristii aia AU DRUMURI PE CARE POTI CIRCULA RESPECTAND LEGILE!! La noi tot sistemul functioneaza punandu-te permanent in culpa astfel incat sa poti fi tufut oricand de catre organ.

Plm, acu' daca e legal lane splitting cu mobra - care poate fi si Goldwing - sa se dea voie si la Tico, Matiz si Tweezy! Ca nici alea nu-s mult mai mari.

Voi n-aveti lanturi de curatat, mobre de scos de la iernat? Ca pe forum zici ca-i zapada si in 2h in trafic am vz 3 motoretisti! Care nu faceau lane splitting.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai ok e atunci cand o faci cu acordul masinii din fata (respectiv, atunci cand te vede si, de buna voie si nesilit de nimeni, iti face loc mutandu-se mai spre dreapta drumului). In situatia aia ai si confirmarea ca ai fost vazut...altfel, te cam joci cu focul venind pe aceeasi banda si mai bine depasesti axul drumului (daca-ti permite...daca nu .. astepti)....daca se decide sa traga de volan cand esti paralel cu el... cel putin eu asa fac.

Aici ma refer la depasirea unei singure masini...nu la filtrare in trafic

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inaintarea pe langa un alt vehicul se face exclusiv in conditii de siguranta, cu o distanta laterala SUFICIENTA. Daca esti paralel si nu poti aproxima ce inseamna ,,suficienta”, orienteaza-te spre alte pasiuni.

In cazul unui accident, daca sunt neclaritati, ambii conducatori vor fi sanctionati pentru nepastrarea distantei de siguranta laterala.

ON: NU este ilegal, insa e deosebit de important s-o faceti in siguranta.

 

Asta cu nickname Paulinis sau cum e, ramai la tine in padure si lasa-ne pe noi astia din orase aglomerate, sa exploatam util traficul rutier.

Nu toti ne-am luat mobre sa iesim la terase.

» Post actualizat in 06 Apr 2018 16:51

 

Parerea mea este ca atat timp cat nu calci linia continua, este legal.

 

OUG 195/2002, Articolul 45, alin. (1) - Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

 

Pentru a intelege ce e cu sirul de vehicule, ne ducem la OUG 195/2002, Articolul 6, alin. (7) - banda de circulatie - subdiviziunea longitudinala a partii carosabile, materializata prin marcaje rutiere sau alte mijloace, daca are o latime corespunzatoare pentru circulatia intr-un sens a unui sir de vehicule, altele decat vehiculele care se deplaseaza pe doua roti;

 

De aici eu inteleg ca motociclistul nu este obligat sa circule intr-un singur sir.

 

Cu privire la depasirea coloanei formata la semafor, in Regulamentul de Aplicare a OUG 195/2002, Art. 120, alin. (1), lit. "k", spune: Se interzice depasirea vehiculelor pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie

 

Deci, atat timp cat eu trec printre coloanele formate pe sensul meu de mers, inteleg ca e legal.

 

Am trimis si eu o intrebare la politie, o sa postez aici raspunsul oficial cand il primesc,

Destul de clar. Nu inteleg de ce zgarma unii...

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu nickname Paulinis sau cum e, ramai la tine in padure si lasa-ne pe noi astia din orase aglomerate, sa exploatam util traficul rutier.

Nu toti ne-am luat mobre sa iesim la terase.

 

Altul care te-a ginit drept fitzobaicar bre pulynos :crack:

 

 

Esti simpatic :)

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata

 

 

cu privire la depasirea coloanei de la semafor, ai lege concreta si explicita pt acest caz special, care "bate" regulamentul care se refera la o situatie mai generala


» Post actualizat in 07 Apr 2018 14:10


 

Cu privire la depasirea coloanei formata la semafor, in Regulamentul de Aplicare a OUG 195/2002, Art. 120, alin. (1), lit. "k", spune: Se interzice depasirea vehiculelor pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie
Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.facebook.com/InfoTraficRomania/videos/1851671341518570/

 

Ceva fresh.

Bafta la stat intre masini.

 

Nu are nicio legatura filmuletul asta cu subiectul topicului. Intrebarea este daca este legal, nu cum merge unul sau altul.

 

Iti urez succes la strecurat cu un autobuz de motoreta cum e asta din clip acolo la tine in traficul ala aglomerat.

» Post actualizat in 07 Apr 2018 20:32

In cazul unui accident, daca sunt neclaritati, ambii conducatori vor fi sanctionati pentru nepastrarea distantei de siguranta laterala.

ON: NU este ilegal, insa e deosebit de important s-o faceti in siguranta.

 

Ia mai zi odata, dar incet si cu voce tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarta-ma, am banuit ca esti capabil sa porti o discutie intr-un mod civilizat, n-o sa se mai repete.

 

Acuma ma mai gandeam la altceva, de ce nu merge si invers? Cum ar fi sa intre unu cu masina pe aceeasi banda cu o motoreta daca este loc? Cate injuraturi si securi in capota isi ia nenea asta?

 

Pai vedeti de ce n-are ursu’ coada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...