Sari la conținut

Depasire fara incalcarea liniei continue, legal ori ba?


paulynos
 Share

  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

chestia cu circulatul pe un singur rand este lejer neincurajatoare pentru lane splitting.

dar una este a circula, adică a merge constant, in paralel cu alt vehicul, alta este a depasi, ceea ce este o manevra punctuala. deci legat de depasire nu prea consider ca au lamurit ceva prin acest raspuns.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

tare de tot trollingul :)

In alta ordine de idei, Gavris e seful IPJ Cluj din dec 2016. deci un an si ceva. (asta pentru cei care, ca mine, s-au gandit ca raspunsul ala se bazeaza pe o forma mai veche a legii)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Alineatul 2 a fost adăugat în 2013:

 

ART. 100

(1) Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, părţile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. În cazul în care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru biciclete şi celelalte vehicule fără motor, acestea pot fi conduse şi pe acostament în sensul de mers, dacă circulaţia se poate face fără pericol.

(2) Vehiculele din categoria AM, A1, A2 şi A, atunci când circulă pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând.

-----------

Art. 100 a fost modificat de pct. 14 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 480 din 10 iulie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 454 din 24 iulie 2013.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat-o acum si zice exact ce spune in raspunsul oficial. E drept ca trebuie facute un pic de sapaturi pt ca la prima cautare a legii nu are legatura, cauta dupa HG nr. 480/2013 care modifica OUG 195/2002, nu e actualizat cum trebuie pe majoritatea siteurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sapand putin mai mult, se pare ca Art. 100 a fost modificat de HG 480 din 10 iulie 2013, asa cum bine a mentionat Doctor X.

My bad... Asta inseamna ca discutiile nu-si mai au rostul. Aceasta modificare ne-a cam pus la zid...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Einstein, cum sa nu mearga in zig-zag, merge. Confunzi sir cu rand, sirul este longitudinal pe banda, randul este transversal. Treaba aia zice doar ca nu ai voie sa circuli paralel pe banda cu alt vehicul, zig-zag nu e paralel.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Einstein, cum sa nu mearga in zig-zag, merge. Confunzi sir cu rand, sirul este longitudinal pe banda, randul este transversal. Treaba aia zice doar ca nu ai voie sa circuli paralel pe banda cu alt vehicul, zig-zag nu e paralel.

daca sirul e longitudinal si randul e transversal, ce inseamna sa circuli intr-un singur rand?

 

eu inteleg prin longitudinal si transversal ce vezi mai jos:

 

 

 

 

post-93642-0-97829700-1524143396_thumb.jpg

 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau seama daca ma trolati sau nu. Rand e imaginea 2, adica mers in paralel, asta interzice articolul ala. Nu mai luati totul chiar asa de literar ca altfel daca eu merg cu o motoreta mai lata decat a celui din fata as lua automat amenda ca sunt iesit din rand, chipurile.

 

Articolul ala interzice lane-splittingul, adica ce facem noi cand trecem pe langa o masina, sau alta motoreta, pe aceeasi banda, formandu-se si 2 siruri si fiind si doi pe rand.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca articolul ala interzice lane splitting-ul, asta sunt de acord. am si scris pe pagina anterioara.

ca nu vad ce relevanta are pt depasiri, iarasi am scris, in aceeasi postare de pe pagina anterioara.

 

ce ai vrut tu sa spui cu "perpendicular si longitudinal", al naiba daca inteleg. dar nu e chiar relevant, ca totusi am ajuns la aceeasi concluzie (cred)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e interzis lane-splittingul pe aceeasi banda ce te face sa crezi ca depasirea, care este inclus in termenul mai general cand zice acolo in articol ca "circulă pe drumul public", pe aceeasi banda e permisa? A circula pe drumul public inseamna inclusiv a depasi sau orice alta manevra de pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inteleg circulatul ca fiind mersul normal, constant, chestia pe care o faci in 90% din timp, si depasirea ca fiind o manevra care puncteaza ocazional mersul normal

iar manevrele au regulile lor speciale

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este interpretarea ta si sincer sa fiu ma pune un pic pe ganduri dar in alta directie. Daca tu intelegi ca atunci cand depasesti pui pauza la "circulatul pe drum public", si dai play din nou cand termini depasirea si revii la viteza de croaziera atunci asa e cum spui tu.

 

Nici cand parchezi nu circuli pe drum public, e si asta o logica...

 

Mergi si intreaba un nene de la rutiera daca atunci cand esti in depasire inseamna ca nu mai circuli pe drum public :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu zici ca depasirea si toate manevrele sunt cazuri speciale de circulat, chestie cu care sunt de acord pana la un punct. tu mai zici si ca, in consecinta, se aplica intai regulile despre cum sa circuli (situatia generala), dupa care cele despre cum sa depasesti (situatia speciala). atunci cum pana mea e definita depasirea ca "iesirea din sir"? ca regula generala spune ca nu ai voie, circuli pe un sigur rand si gata.

iar daca insisti ca sirul si randul sunt chestii diferite, fa-mi un desen cu ce inseamna pt tine fiecare. ala al meu de mai sus e in paint, nu e chiar greu de facut ceva de genul.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Trebuie conduse numai pe un singur rand"

Io din asta inteleg ca ai obligatia sa circuli pe un singur rand. Daca prin rand intelegem ce spune paulynos si e diferit de sir, ce inseamna sa circuli pe un singur rand?

Exprimarea corecta, ca sa interzica splitting, nu trebuie sa fie "Trebuie conduse numai singure pe rand"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai incerc ultima oara sa-mi spun punctul de vedere:

 

Sirul inseamna atunci cand un vehicul circula in spatele celui din fata, nu neaparat direct in spatele lui, poate sa stea mai hais sau cea pe banda fata de cel din fata(mers in zig-zag) si cat timp nu il depaseste este tot un singur sir, mai serpuit asa. In momentul in care initiezi depasirea si pui roata ta fata in paralel cu roata spate a celui din fata, abia atunci se formeaza doua siruri pe aceeasi banda, lucru interzis de articolul cu pricina. Adica protejeaza conducatorul ca sa aiba spatiu de manevra pe toata latimea bandei de circulatie. Sau randuri ca m-am zapacit de tot. Caramele, caramele, macarale...

 

Fratilor, eu ma las pagubas, oricum fiecare circula cum stie.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu scrie niciunde, din cate stiu eu (poate ma insel) ca depasirea se face trecand cu toata latimea vehiculului in afara benzii. scrie doar ca lasi spatiu cat consideri tu sigur


» Post actualizat in 19 Apr 2018 15:03

cu ce e diferita o motocicleta de 70cm latime care nu depaseste linia dintre benzi de o masina care mai ramane cu 70cm din latimea ei pe aceeasi banda si trece cu restul pe banda din stanga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat si la rutiera Bucuresti dar nu au raspuns, am intrebat in mai multe locuri. Totusi Clujul nu e un sat uitat de lume si este un raspuns oficial, semnat si stampilat.

 

Mai oficial de atat nu se poate.

 

Pe viitor mai usor cu invective si ratoitul nejustificat, colegule, ca nu e frumos ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu scrie niciunde, din cate stiu eu (poate ma insel) ca depasirea se face trecand cu toata latimea vehiculului in afara benzii.

 

Candva asa era, trebuia sa treci pe cealalta banda ca sa efectuezi depasirea. Acum iti spun sincer ca nu mai stiu, idiotii astia de la rutiera au mai umblat la legi in speranta ca vor ajuta la fluidizarea traficului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat si la rutiera Bucuresti dar nu au raspuns, am intrebat in mai multe locuri. Totusi Clujul nu e un sat uitat de lume si este un raspuns oficial, semnat si stampilat.

 

Mai oficial de atat nu se poate.

 

Pe viitor mai usor cu invective si ratoitul nejustificat, colegule, ca nu e frumos ;)

Daca intr-adevar ai trimis la Capitala (chiar daca am dubii), te rog sa postezi aici.

In alta ordine de idei, legea e vesnic interpretabila. Altfel nu ar exista judecatori.

 

Acum lasand putin hatereala, trebuie sa intelegi ca e o necesitate, nu un moft.

Am inteles si opinia ta, dar tu nu locuiesti intr-un oras sufocat de masini. Sunt N motive de a evita calatoria cu autoturismul. Eu fac cu masina pana la munca 55min - 1h:10min, cu motocicleta maxim 25 min. Mers relaxat, fara nervi, daca nu se face loc... astept etc. Moment in care eliberez si traficul de o masina.

Acum, din punct de vedere al unui conducator auto, chiar ma deranjeaza ca un motociclist sa tina un loc intreg cand mergem bara la bara.

In principiu, daca pui in balanta mersul intre masini si mersul ca o masina, categoric castiga mersul intre masini.

Mentionez ca aici discutam exclusiv de zone aglomerate si necesitatea de a te deplasa printre masini.

Odata iesit din zonele astea, eu personal imi vad relaxat de drum, in conditiile exprimate de voi.

Din punctul meu de vedere, totul se rezuma la atitudine. A merge printre masini, nu e un drept, e un avantaj care trebuie respectat, nu abuzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu e o idee rea cu motopolitistul desi am intrebat la 8 politii rutiere din orasele mari din tara si pana acum am primit doar 1 raspuns, cel de la Cluj. Acelasi email trimis la toti, inclusiv la capitala.

 

Mie raspunsul primit mi se pare concludent si am facut topicul ca sa ma dumiresc eu si alti oameni interesati ca sa fie clar ce e de facut cand ma strecor printre masini si se uita organu din intersectie chioras la mine.

E clar ca se practica la scara larga si cat timp nu sari calul facand slalom cu viteza mare incomodand traficul nu se ia nimeni de tine. Am trecut in Bucuresti de multe ori in felul asta chiar si pe langa masini de rutiera, dar e bine de stiut si ce zice legea exact, acesta este scopul discutiei si nu altul. Unii se pare ca sunt foarte ofensati de o discutie constructiva si considera ca e intelept sa ma ia de guler din cauza asta, ma rog, sa fie primit la ei acolo. #drama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...