Sari la conținut

Depasire fara incalcarea liniei continue, legal ori ba?


paulynos
 Share

  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Starcream a spus:

 

 

Apropo, eu am maine examen de verificare cunostinte, ca sa reduc pedeapsa de la 90 la 30 de zile, e de bun augur discutia  :)

Apă rece la picioare și progrese uimitoare..ai pus mâna pe legislație ,sper..dacă nu, dau meditații 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 40 minute, Starcream a spus:

Așa e, nici eu nu am găsit ceva clar.

 

 

Daca ar fi fost asa, probabil ca nu am fi avut si semnul asta:

 

depasirea-interzisa-autovehicule-marfa-600x600.thumb.png.8f776135a7c1a05d0a415c913ac97b01.png

Pai asta tocmai asta confirma conventia: doar camioanele nu au voie sa depaseasca nici un autovehicul.

 

Masina rosie/neagra = orice autovehicul, adica tot ce se misca cu motor indiferent de dimesniune si gabarit

Camion rosu/negru = cameon... adica autovehicule peste 3,5 To.

 

Si evident ai si semnul de mobre: peste 50 cc si peste 45 km/h

mobra.thumb.jpg.e0967f04a250e93983cc033d5bc436bf.jpg

motocicleta neagra = autovehicul cu 2 roti

Mie imi place semnul ala cu un motociclist de ii flutura fularul 🤣

 

Si mai ai si moped-ul: alea pina in 50 cc si 45 km/h

Ele apar aici drept ciclomotor pentur ca pe vremuri erau asa numitele motoreta cu pedale. Cunoscuta Mini Mobra.

moped.thumb.jpg.7c167e229f9ada502c070aba0774327c.jpg

 

Bafta maine!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, Starcream a spus:

Apropo, eu am maine examen de verificare cunostinte, ca sa reduc pedeapsa de la 90 la 30 de zile, e de bun augur discutia  :)

Examenul este simplu, cu condiția să treci de 2 - 3 ori peste chestionare online. 

Recomand asta, am dat și eu reexaminare acum 3 săptămâni și am făcut 15.

https://chestionare-az.ro/auto/chestionare-auto-drpciv-cat-abcde/redobandire-permis-13-din-15-intrebari/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Starcream a spus:

Apropo, eu am maine examen de verificare cunostinte, ca sa reduc pedeapsa de la 90 la 30 de zile, e de bun augur discutia  :)

Salut

@l.u.v are dreptate, sper ca ai revazut chestionarele varianta  “13 din15” (link postat de el), care sunt dedicate celor cu permisul retinut si din ele se da examenul. 
Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Starcream a spus:

@l.u.v @FlipperCo, acum m-am apucat, Multumesc de recomandare

m-am blocat la întrebarea 16, m-a încurcat ca știam ca legea distinge reținerea permisului de suspendarea dreptului de conducere și știam ca si la galben ți se suspendă 😃

 

3EC7E75A-09E8-41F2-AE07-A67C57BD9D39.thumb.png.28d3a4de95001dd1eeb7343bd1d2ff7d.png

C-ul obligatoriu, peste 50 ramai fara permis. 
La galben amenda si puncte de penalizare. Legea mai spune ca poti trece pe galben, in situatia in care daca ai frana, ai pune in pericol ceilalti participanti la trafic. 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il am pe asta

post-2998-0-07668800-1464766900_thumb.jpg

unde zice ca este interzis sa depasesti chiar daca nu calci linia DACA in zona este indicatorul depasire interzisa. La fel se aplica si la coloane, in sensul ca daca este indicatorul depasire interzisa, nu poti depasi (cu sau fara calcare de marcaj)........ daca nu este indicatorul, poti depasi daca nu calci marcajul. Acum in marea majoritate a cazurilor , dupa cum am observat eu, unde este linie continua cam automat este si semnul depasire interzisa deci logica mea (buna sau rea) imi spune ca daca ai coloana SI linie continua  atunci ciuciu depasire legal (doar in cazul in care la linia continua nu este atasat si semnul depasire interzisa, dar cum spuneam, nu cred sa existe prea des situatii de astea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Taz Asg a spus:

daca ai masina rosie nu ai voie sa ceva la masina neagra... sau invers... sau...

Am neagră..d-aia mi-am luat neagră, că in desen, aia roșie nu poate să o depășească p-aia neagră.

 

Acum 18 minute, Starcream a spus:

@l.u.v @FlipperCo, acum m-am apucat, Multumesc de recomandare

m-am blocat la întrebarea 16, m-a încurcat ca știam ca legea distinge reținerea permisului de suspendarea dreptului de conducere și știam ca si la galben ți se suspendă 😃

 

3EC7E75A-09E8-41F2-AE07-A67C57BD9D39.thumb.png.28d3a4de95001dd1eeb7343bd1d2ff7d.png

Dacă te sperie întrebarea asta, e clar o să bagi RE re. O să ai restanță pe vară.😂😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, marauder a spus:

Eu il am pe asta

post-2998-0-07668800-1464766900_thumb.jpg

 

Dupa mine explicatia lor e absurda, fiindca ea contravine definitiei depasirii. 
Mai bine recunosteau ca e o lacuna in legislatie si luau masuri de remediere. 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Starcream a spus:

@l.u.v @FlipperCo, acum m-am apucat, Multumesc de recomandare

m-am blocat la întrebarea 16, m-a încurcat ca știam ca legea distinge reținerea permisului de suspendarea dreptului de conducere și știam ca si la galben ți se suspendă 😃

 

3EC7E75A-09E8-41F2-AE07-A67C57BD9D39.thumb.png.28d3a4de95001dd1eeb7343bd1d2ff7d.png

Vezi ce inseamna sa lucrezi in bransa? Pentru tine este destul de grav sa nu faci un examen medical. Pentru Militie nu e mare chestie. Ce daca nu mai vezi bine, nu mai auzi bine, si mai esti si dus cu capul. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, Starcream a spus:

@l.u.v @FlipperCo, acum m-am apucat, Multumesc de recomandare

m-am blocat la întrebarea 16, m-a încurcat ca știam ca legea distinge reținerea permisului de suspendarea dreptului de conducere și știam ca si la galben ți se suspendă 😃

 

3EC7E75A-09E8-41F2-AE07-A67C57BD9D39.thumb.png.28d3a4de95001dd1eeb7343bd1d2ff7d.png

Fă cam de 2 ori cele 4 variante de chestionare (în așa fel încât să greșești max. 4/5 la toate) și nu ai treabă. Întrebările de la examen sunt cele de aici. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Silver Arrow a spus:

Vezi ce inseamna sa lucrezi in bransa? Pentru tine este destul de grav sa nu faci un examen medical. Pentru Militie nu e mare chestie. Ce daca nu mai vezi bine, nu mai auzi bine, si mai esti si dus cu capul. 😂

Buna asta!🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Silver Arrow a spus:

Vezi ce inseamna sa lucrezi in bransa? Pentru tine este destul de grav sa nu faci un examen medical. Pentru Militie nu e mare chestie. Ce daca nu mai vezi bine, nu mai auzi bine, si mai esti si dus cu capul. 😂

Este si pentru ei. De aceea este cerinta la dosarul pentru dobandire sau atunci cand preschimbi ca urmare a terminarii valabilitatii. 
Nu e motiv de retinut permisul de catre agentul constatator din teren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Flower-Power a spus:

Miliție era demult Silver, acum se numește poliție. Fyi

Cu P mare. Poliție.

Flower, se foloseste inca in popor Militie cu sens peiorativ, cand vrei sa arati ca Politia (Politistul) a ramas cu apucaturi de Militian (dar ceva imi spune ca stiai asta)😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Flower-Power a spus:

Miliție era demult Silver, acum se numește poliție. Fyi

Cu P mare. Poliție.

Ai dreptate. Dar deh, sunt cam prafuit ...

Desi  dupa minte, gandire si reflexe tot acolo a ramas institutia 😉

Abia de vreo 2-3 ani au mai aparut ceva Politisti adevarati. Cel putin pe la Rutiera.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În special, motopolițiștii 😂sper că ți-am răspuns la întrebare.😁😋

Acum să-l lăsăm pe prafdestele să îngrașe porcul în ajun și să aibe motiv să dea de băut.😂 înțelegi unde bat, @prafddestele? @Starcream altfel rămâne pe vară și nu mai merge cu motorul prea curând.

Baftă mâine! Să dai de băut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, easy ride on! a spus:

 

Eu sunt vinovat daca fac o manevra brusca si fara o prealabila asigurare. Indiferent daca "mi se casuna" sau invoc ca ocolesc o gura de canal (neobservata din timp).

Adica daca schimb directia de mers fara sa ma asigur ca nu deranjez pe altul.

Chit ca manevra mea este pe aceeasi banda sau pe un drum fara marcaj si fara benzi clare, eu sunt vinovat si responsabil de consecintele alegerii (sau smintelii) mele.

Din punctul meu de vedere mobra ar fi vinovata pentru ca nu are ce sa caute langa o masina. Parere personala fara un argument legal.

Pentru ca aici, zic eu,  este o problema atat legislativa cat si de logica.

Schimbarea directiei de mers, legal vorbind, inseamna sa treci de pe o banda pe alta. Presupune asigurare si semnalizare. Ceea ce nu ai facut si nici nu vad de ce ai face. Cand tu ocolesti o gura de canal sa zicem, fara sa parasesti banda, te asiguri si semnalizezi? Daca ar fi asa ar trebui sa tot semnalizam la orice deviere de la traiectoria perfect rectilinie de pe banda 🙈.

Si apoi care mai este logica benzii de circulatie daca pe ea pot circula doua autovehicule in paralel - mobra si masina - desi tot legea defineste banda ca sectiunea de drum pe unde  circula in sir vehicule cu mai mult de doua roti?

Mentiunea asta cu cele 2 roti a incurcat toata treaba. Banuiesc ca in mintea alora de au facut legea o fi fost ideea ca sunt si biciclete pe drum , care sunt vehicule, si sa poata exista si ele in trafic...

In occident treaba e rezolvata: nu au ce cauta 2 autovehicule unul langa altul.

 

Am trimis ieri o intrebare la militie in care am pus exact problema colegului, adica daca poti trece - nu am folosit cuvantul depasire - pe langa o masina fara sa iesi de pe banda, manevra care legal nu se incadreaza la depasire. Sunt curios ce raspuns vine.

Parca vad ca imi citeaza ce e aia depasire si ce obligatii implica,  intrucat legea nu este clara.

 

Uite mai pun problema astfel: noua motociclistilor ni se pare OK sa ne bagam pe langa masini, fara da trecem peste linia continua. Iar soferii sa aiba grija sa nu dea peste noi. De acord.

Dar cum ne simtim cand stam la coada la semafor, un pic mai pe stanga benzii si se baga unul cu masina in dreapta noastra? 

Am patit eu asta in oras de mi s-a bagat o tuta la cativa cm de piciorul meu, aproape sa ma calce pe picior. Noric ca tineam mobra pe stangul. Nu puteam sa o ma las pe dreapta ca era masina. Am zbierat la ea si mi-a argumentat ca are loc.

Te intreb: o fi bine ce a facut tuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai ca m-ai spart, nu pot să cred așa ceva! 🙊😮😴

Pai dacă vrei să-ți scadă pedeapsa de la 90 sau 60 zile la 30, nu este logic că trebuie să dai reexaminarea în cursul primelor 30 zile de suspendare? 🤭😅

 

Vezi în josul link-ului de la Udriște, unde scrie clar! 

https://bpr.politiaromana.ro/ro/relatii-cu-publicul/orar-de-functionare-al-ghiseelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 6 minute, Starcream a spus:

Iar pana saptamana trecuta (02.06) nu s-a tinut niciun examen, pe motiv de pandemie

Asta este alta informație culeasă din neant? 😏

Vezi notificare cu roșu pe dovada mea, 15 puncte la reexaminarea din data de 22.05.

IMG_20200609_105727.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Auzisem și eu comentarii că nu s-ar da examen, dar nu am crezut și am intrat la Udriște pe site și bine am făcut. 

Referitor la cazul tău, ai pierdut șansa și acum va trebui să stai 60 / 90 zile pe bară! 

Îmi pare rău! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Starcream a spus:

Eu nu tin cont de semne decât dacă e poliția in jur, in rest fac ce consider ca poate fi realizat in siguranță

 

No offence, dar poate de aici ti se trage. E bine sa realizezi ca nu tot ce CONSIDERI tu a fi corect chiar este corect. Toti cei care intorc pe linia continua CONSIDERA ca o fac in siguranta, si totusi belele se intampla.

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce făcuși prafdestele? Nu cred..😪 să privim și partea bună a paharului...uhm..nu o văd.a, ba da, nu mai poluezi până în august. Ai putea să faci o petiție pentru stoparea defrișărilor, dacă tot vrei să faci o petiție.

Eu te bănuiesc că de fapt ai picat testul..😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...