Sari la conținut

Depasire fara incalcarea liniei continue, legal ori ba?


paulynos
 Share

  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

La 30.03.2018 la 0:08, paulynos a spus:

Dupa logica mea de balta, ca in codul rutier nu am gasit, un sir de vehicule inseamna 2 sau mai multe vehicule care se deplaseaza unul in spatele celuilalt. Cum vehiculele pe 4 roti depasesc intr-o proportie covarsitoare pe cele pe doua, si sunt mai late, este rezonabil sa opinez ca ele sunt tinta definitiei.

 

Consider ca nu e intelept sa cred ca e in regula si/sau legal ca pot sa impart banda cu o masina. Cand treci razant la doua palme de portiera soferului aia numai distanta laterala suficienta nu e, normal ca-l incomodezi pe om. Eu inteleg ca noi suntem motociclisti si tragem spuza pe turta noastra dar hai sa fim si obiectivi oleaca.

 

De regula pe sectoarele de drum unde incepe linia continua apare si semnul cu depasirea interzisa asa ca...

sa zicem că sunt extrem de interesat de acest subiect. 😁

Ce părere ai despre semnificația acestui semn?

Pentru limba română, apăsați 1 😁

IMG-20240302-WA0027.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, yuk a spus:

sa zicem că sunt extrem de interesat de acest subiect. 😁

Ce părere ai despre semnificația acestui semn?

Pentru limba română, apăsați 1 😁

IMG-20240302-WA0027.jpeg


Nu inteleg ce vrei sa ne transmiti prin acest enunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Microbec a spus:

Nici io.:wacko:

Iar ala nu este un semn rutier, este o poza dupa ceva. Care este semnul?

acest semn, dar mai ales explicația de sub dânsul se regăsește in:

ANEXA Nr. 2: INDICATOARE RUTIERE
(la data 19-ian-2013 anexa 2 modificat de Art. I, punctul 17. din Legea 203/2012 )
[POZE]
Conform art. 2, anexa la Ordonanţa de urgenţă se modifică şi se înlocuieşte cu anexa nr. 2 la Hotărârea nr.
1391/2006. Pentru a vedea indicatoarele rutiere modificate este necesară consultarea respectivei anexe.
(la data 01-dec-2006 anexa 1 modificat de Art. 2 din Hotarirea 1391/2006 ).

 

semnificația indicatorului rutier “Depășirea autovehiculelor, cu excepția motocicletelor fără ataș, interzisă”

 

"Poți înțelege" că așa cum motoreta fără ataș poate fi devansată/depășită, la rândul ei motoreta fără ataș este excepția care poate să devanseze dacă nu calcă linia continuă. 😁

 

Nu insist în teorie, dar ieri m-a luat cu pistolul cu 77 pe limită de 50, când devansam o mașină aflată în miscare, pe aceeași bandă fără sa calc linia dublă, mașina care evident mergea spre acostamentul din dreapta fără să o șicanez. Un bun samaritean, ca enoriașii care te lasă insistent să ieși unde nu ai prioritate. Conform normelor DN 7 are lățimea utilă (fără latimea liniilor și fără acostamente) a benzii 3,50 metri.

Îți dai seama ce s-a întâmplat și io nu prea vreau să-mi iau bicicletă. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.06.2020 la 19:23, ilie.ardeias a spus:

Re aduc in top topicul asta..imi cer scuze dar rasfoind legislatia nu am reusit sa ajung la o concluzie clara.

 

Astazi pe DN1, inainte de Comarnic, venind dinspre Ploiesti, bara la bara, am depasit coloana de masini prin stanga, dar fara sa depasesc banda (discontinua) ce separa sensurile de mers.

Am fost oprit si mi s-a suspendat permisul de conducere in baza Articolului 120, aliniat 1 / k) (depasirea este interzista) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în așteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulație. 

Agentul a sustinut in procesul verbal, ca am "depasit coloana de vehicule in asteptare circuland pe sensul opus de mers aproximativ 200 metrii"

 

Pe procesul verbal, mi s-a mentionat faptul ca "in depasire, eram pe interiorul marcajului pe sensul de mers"

 

Deoarece discutia in contradictoriu cu agentul de la rutiera nu parea sa aduca vreun rezultat favorabil (mie), am semnat, urat o zi frumoasa si basta.

 

Acum, s-a mai confruntat cineva cu o situatia similara? Cum se procedeaza in cazul contestatiei in situatiile in care agentul constata ceva, iar eu am mentionat fix opusul pe procesul verbal? Am vreo sansa sa castig sau mai bine stau in banca mea 30 de zile?

 

Stima,

ai contestat? cum a ieșit?

 

In cazul meu încadrarea este: 

Art. 120 alin (1) Se interzice depasirea vehiculelor: ...h) în zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";

 

Ambele vehicule în mișcare.

 

De aceea insist cu fotografia atașată 

IMG-20240302-WA0027.jpeg

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuia sa pui de la inceput doar poza asta, impreuna cu explicatiile de rigoare.

image.thumb.png.b1316e26187271b58ed1759e7cf6a04f.png

Cat despre mine, in afara de faptul ca sunt de aceeasi parte cu tine in disputa asta si parerile de rau de rigoare, cred ca Garcea va fi acoperit. Inteleg similitudinea cu depasirea motocicletei de catre un alt autovehicul si faptul ca fizic, in cazul tau a fost ocupat acelasi spatiu ca in situatia de mai inainte, dar ei vor interpreta doar ca "depasirea autovehiculelor, cu exceptia motocicletelor fara atas, interzisa". Iar tu nu ai depasit o motocicleta.

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :baldy:. Dar si in alte tari dam peste politisti dobitoci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, deci vroia sa ne spui ca ai ramas fara permis si nu stii cum sa faci sa scapi! 
Pai e simplu: daca n-ai reusit sa-l convingi la faa locului cu vorba buna pe Garcea ca nu meriti sa-ti ia permisu, aleluia! Daca ti-a facut pv n-ai cum sa scapi, organul e acoperit de lege. Nici daca ajungi in instanta invocand similitudinea la care te gandesti tu nu cred ca ai vreo sansa. Niciun judecator nu cred sa-ti dea castig de cauza pentru ca ar crea un precedent periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Aaa, deci vroia sa ne spui ca ai ramas fara permis si nu stii cum sa faci sa scapi! 
Pai e simplu: daca n-ai reusit sa-l convingi la faa locului cu vorba buna pe Garcea ca nu meriti sa-ti ia permisu, aleluia! Daca ti-a facut pv n-ai cum sa scapi, organul e acoperit de lege. Nici daca ajungi in instanta invocand similitudinea la care te gandesti tu nu cred ca ai vreo sansa. Niciun judecator nu cred sa-ti dea castig de cauza pentru ca ar crea un precedent periculos.

dacă citești cu atentie, vezi în adresa ca speța mea poate fi considerată regulamentară, dacă nu este coloană oprită la semafor sau trecere.

Exact subiectul topicului.

Screenshot_2024-03-03-19-26-16-010_com.android.chrome.jpg

Editat de yuk
k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, yuk a spus:

dacă citești cu atentie, vezi în adresa ca speța mea poate fi considerată regulamentară, dacă nu este coloană oprită la semafor sau trecere.

Exact subiectul topicului.

Screenshot_2024-03-03-19-26-16-010_com.android.chrome.jpg

 

Din pacate, raspunsul la care faci tu referire este din anul 2011.

 

La data de 08 august 2013, in legislatie a aparut asta: (2) Vehiculele din categoria AM, A1, A2 și A, atunci când circulă pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând.

 

Coroborat cu: (1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.

 

Din pacate ne da cu virgula. Deci o cam facem pe barba noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, yuk a spus:

dacă citești cu atentie, vezi în adresa ca speța mea poate fi considerată regulamentară, dacă nu este coloană oprită la semafor sau trecere.

Exact subiectul topicului.

Screenshot_2024-03-03-19-26-16-010_com.android.chrome.jpg

 

Acum 10 ore, yuk a spus:

dacă citești cu atentie, vezi în adresa ca speța mea poate fi considerată regulamentară, dacă nu este coloană oprită la semafor sau trecere.

Exact subiectul topicului.

Screenshot_2024-03-03-19-26-16-010_com.android.chrome.jpg


Cazul tau este foarte simplu: la aspectul cu circularea pe contrasens pentru 200 m. Si este cuvantul tau contra cuvantului politistului. Daca asa a scris si tu ai filmare care demonstreaza invers ai sanse de castig in instanta. Daca nu ai filmare cuvantul politistului primeaza, ca de-aia el e organ constatator, si n-ai nicio sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm, în cazul meu polițistul i-a dat dreptate boului, iar eu am luat-o în brațe (camera era acasă, din lipsă de adeziv). Altă dată era să mă facă pachet alt bou care depășise pe linie continuă în vârf de rampă, m-am cacao pe mine și am tras dreapta pe "pista pentru biciclete". Poliția era la câteva mașini în spate, s-a luat după el, m-am întors și eu, tremurând tot, i-am zis agentului faza, i-am dat și filmarea (fără sunet, că am zis urât de tot). De la accident n-am mai mers nicăieri fără camere active (două în mașină, una pe moto).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi mai jos. 

 

On 3/3/2024 at 7:18 PM, yuk said:

 

Nu insist în teorie, dar ieri m-a luat cu pistolul cu 77 pe limită de 50, când devansam o mașină aflată în miscare, pe aceeași bandă fără sa calc linia dublă, mașina care evident mergea spre acostamentul din dreapta fără să o șicanez. 

 

18 hours ago, Speedy.K said:

Eu nu mai inteleg nimi. Radar, coloana, masina in miscare?!?!

Rog contravenientul sa mai povesteasca o data cap-coada. Eventual sa puna si o poza cu pv.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gataaa, ma, merci! 
Amestecam cu ceva ce citase yuk din spusele altui coleg. Acum m-am dumirit.

Colegu yuk, nu cred ca ai vreo sansa cu interpretarea inversa a  semanticii descrierii indicatorului Depasirea interzisa. 
Eu am reusit sa-l conving pe un gabor sa nu-mi ia permisul intr-o situatie similara (i-am convins pe linie continua cu vorba buna si explicatii de cinci ori pana acum in ultimii 20 de ani!) explicandu-i ca eu am trecut pe langa masina respectiva crezand ca opreste pe dreapta din cauza ca, in timp ce eu ma apropiam din spate, masina a incetinit si a semnalizat dreapta. Si cum, conform chestionarelor DRPCIV de la examenul de permis, depasirea unei masini oprite (ilegal!) pe dreapta in zona indicatorului Depasirea interzisa se excepteaza de la sanctionare, fiind considerata fortata deimprejurari, nu ar trebui sa fiu lasat fara permis.

Dar asta a fost pe marginea drumului, cu politistul. Nu stiu daca scuza ar functiona si in instanta.

Oricum, daca reusesti ceva tine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.03.2024 la 12:21, Speedy.K a spus:

Eu nu mai inteleg nimi. Radar, coloana, masina in miscare?!?!

Rog contravenientul sa mai povesteasca o data cap-coada. Eventual sa puna si o poza cu pv.

dovada mea este filmarea cu pistolul radar 😁.

Masina s-a retras spre acostament (masina a iesit partial din șir) fără să o șicanez, eu am avansat devansand masina fără sa schimb traiectoria (neconform definitiei) si fara sa trec peste linia continua. Și bineînțeles viteza maxima 77 (pe limită de 50)a fost in dreptul mașinii 😁.

Am plătit radarul și am solicitat anularea măsurii complementare. Pt "depășire" am primit avertisment și măsură complementară. Măsura complementară nu poate fi anulată de avertismentul agentului constatator.

Nu m a incadrat ca am călcat marcajul, m-a încadrat că am incalcat regulile la depășire. Sunt două fapte distincte în lege. mânca-mi-ar... 🤣

La 04.03.2024 la 10:24, T-n-T a spus:

 

Din pacate, raspunsul la care faci tu referire este din anul 2011.

 

La data de 08 august 2013, in legislatie a aparut asta: (2) Vehiculele din categoria AM, A1, A2 și A, atunci când circulă pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând.

 

Coroborat cu: (1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.

 

Din pacate ne da cu virgula. Deci o cam facem pe barba noastra.

corect (nu mă ajută această coroborare), însă legiuitorul nu a pus definiție prin care "rând" sau "șir" ar însemna același lucru. Și dăm tot de limba română.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In DEX primul sinonim dat in definitia cuvantului "rand" este exact "sir". Doar nu vrei sa se defineasca in codul rutier fiecare cuvant folosit?! Cuvintele sunt definite in DEX. Deci sir si rand sunt sinonime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/3/2024 at 7:56 PM, yuk said:

ai contestat? cum a ieșit?

 

In cazul meu încadrarea este: 

Art. 120 alin (1) Se interzice depasirea vehiculelor: ...h) în zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";

 

Ambele vehicule în mișcare.

 

De aceea insist cu fotografia atașată 

IMG-20240302-WA0027.jpeg

Am vazut tarziu intrebarea ta..
Nu am mai contestat PV..am stat cuminte o luna pe dreapta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...