Jump to content

Accident iuliu maniu 31 Martie 2018

Recommended Posts

Multumesc de ganduri. Da, fix 100 m. Ea e bine. Are doar o vanataie dar e ok.

Martori am, am numerele lor de tel. Am si inregistrarea depe camera.

O s- scot cumva la capat. Sper sa nu se complice cu infectii, deci primele 3-4 zile sunt critice.

Merci de suport si aveti grija de voi.

Salutare vecine, cum te mai simți?

Când am aflat, am postat și eu pe un grup moto pe FB, întrebând dacă știe cineva amănunte sau dacă putem ajuta.

Azi, la acea postare, am primit un mesaj de la un ” Cabinet de Despăgubiri” și ți-l las aici, poate e de ajutor: ”Buna ziua! imi cer scuze pentru deranj, Andreea Ologeac ma numesc ( 0767.615.007). Va scriu in legatura cu accidentul suferit de domnul Radu, sambata seara. Dansul, ca si parte vatamata beneficiaza de despagubiri legale de la firma de asigurare, noi dorim sa il ajutam sa obtina acesti bani, insa nu detinem un nr. de contact. Ne puteti ajuta dumneavoastra? Va multumesc!”

Postare de pe FB o găsești aici: https://www.facebook.com/groups/612935415570093/?multi_permalinks=760704777459822&notif_id=1522591389378957&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

Însănătoșire grabnică, recuperare rapidă și cât mai ușoară!

• Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca nu ma insel astia sunt lipitori din alea care cer procent maricel din despagubiri daca reusesc sa scoata ceva.

In alta ordine de idei, multa sanatate accidentatului sa sa ai o recuperare cat mai rapida si mai usoara.

Ce-i drept, cunosc cateva cazuri de accidente cu victime ( nu neaparat moto ) , unde avocatul chiar face minuni.

Singur, nu o sa obtina mare lucru.

Salut vecine. Sunt binisor atat cat se poate. Multumesc, dar momentan, pana nu vb cu un avocat, nu pot sa iau legatura cu nimeni vis-a-vis de despagubiri si altele. Vad in viitor ce o sa fac. Mi-au scris mai multi colegi despre aceste firme de despagubiri, deci o sa fiu atent cu ei.

Salut Luigi. Citisem topicul acele, dar in momentele alea e cam greu sa-ti amintesti tot. Stiu ca sunt vreo 2 persoane care s-au oferit ca martori si au discutat cu politistii atunci. Noi nu avem datele lor de contact. La spital am fisa destul de mare. O sa verific sa aibe toate stampilele/semnaturile cand pleaca spre IML. Intet timp o sa vorbim cu un avocat si vom vedea ce si cum. Am fost abordati de catre vinovat dar i-a facut politia sa plece. Ince nu am vorbit si nu stiu cine instrumenteaza cazul, dar am facut copii de pe filmuletele din camera. Camera si cardul le vom preda in instanta la cererea judecatorului.

Vedem.... :)

Insanatosire rapida si te asteptam din nou in sa! :peace:

In primul rand, sanatate si recuperare completa!

Camera si cardul le vom preda in instanta la cererea judecatorului.

In al doilea rand, avocatul tau le va inainta drept probe pe langa proba cu martori. Judecatorul accepta sau nu. El nu va cere din proprie initiativa filmarea.

Edited by Cesar

Salut Luigi. Citisem topicul acele, dar in momentele alea e cam greu sa-ti amintesti tot. Stiu ca sunt vreo 2 persoane care s-au oferit ca martori si au discutat cu politistii atunci. Noi nu avem datele lor de contact. La spital am fisa destul de mare. O sa verific sa aibe toate stampilele/semnaturile cand pleaca spre IML. Intet timp o sa vorbim cu un avocat si vom vedea ce si cum. Am fost abordati de catre vinovat dar i-a facut politia sa plece. Ince nu am vorbit si nu stiu cine instrumenteaza cazul, dar am facut copii de pe filmuletele din camera. Camera si cardul le vom preda in instanta la cererea judecatorului.

Vedem.... :)

Nu ai ce vorbi cu vinovatul. Abia asteapta borfasii de la asigurari sa spuna ca v-ati inteles si ei s-au spalat pe maini.

Oricum vinovatul nu are de ce sa se teama. Din pacate.

Ramane fara carnet 60 sau 90 de zile, nici nu mai stiu care e perioada, i se va face dosar penal pentru vatamare corporala din culpa care se va sfarsi cu NUP (neinceperea urmaririi penale). Asta gratie noilor legi care prevad raspunderea legala abia de la 45 de zile (sau 60? Inainte era de la 10 zile ...) de ingrijiri medicale (care este evident doar perioada cat ai zacut la pat in spital. Statul acasa si recuperarea nu se pune :( ).

Din ce stiu cei de la IML au o mizerie gen mercurial: o fractura de picior se vindeca in X zile, o vanataie in Y zile si tot asa. Daca a fost altfel stai tu prin procese sa dovedesti ....

Grija ta va fi sa ai un avocat bun care sa poata dovedi fara tagada vina soferului pentru a putea obtine despagubirile necesare pentru: vindecare si recuperare fizica, moto, echipament.

O sa ai de tras...

Pina atunci sanatate.

Din pacate nu e vorba de o fractura obisnuita iar zilele de spitalizare vor fi Mai multe de 60. Poate fi vorba si de o infirmitate aici.

Asa este. Fractura din ce a povestit este nasoala. Dar ma indoiesc ca o sa il tina 2 luni in spital. Nu e vorba de infirmitate.

Doar ca va avea costuri cu recuperarea, iar aceste costuri nu sunt fericiti sa la achite cei de la asigurari.

Imbecilul care a lasat-o acuma doi pe motociclista din Simeria fara un picior (fata a fost rau de tot - picior, splina, coloana, plamani dar a avut zile), a avut dreptul de a conduce pe toata durata procesului si treaba s-a incheiat cu un an juma de inchisoare cu suspendare.

Salut baieti. Nu stiu care sunt exact pasii legali, de aceea o sa vorbeasca sotia maine cu avocat. Nu o sa cad la nicio intelegere cu nimeni iar despre camera si card ziceam ca nu le dau nimaniu decat in instanta.

In ceea ce priveste fractura si invaliditatea, medicii sunt optimisti.

O sa vedem cum o sa decurga.

Seara buna.

• Admin

Pe el il intereseaza - pe langa recuperare si sa fie ok dpdv fizic - sa obtina cat mai multi bani care - atentie! - ii plateste asiguratorul, nu cel accidentat. Nu il intereseaza ce pateste celalalt, cat sta fara permis etc, asta va plati cel mult cheltuieli de judecata si o transa din onorariul avocatului, in jur de 2000 ron.

Nu trebuie sa aiba infirmitate neaparat, o simpla limitare a miscarii piciorului atarna greu la judecata si ii pot aduce multi bani. De exemplu, eu am ramas la incheietura mainii stangi cu o limitare, nu o pot indoi ca pe cea dreapta, pentru asta mi-am luat 15.000 euro de la asigurari. Aveam un amic cu un accident mult mai nasol decat al meu, plaman perforat, glezna lovita, multe lovituri si i-a dat doar 3000 euro! Tine de multi factori, noroc, avocat, cheful judecatorului de la prima instanta etc.

Da, abia astept gulasul, colegule. :)

Si Luigi are dreptate. Tot ce conteaza e ca eu sa fiu bine, apoi vedem cu asigurari, bani, etc...

Seara buna va doresc.

Sunt optimist si nu ma gandesc "ce ar fi fost daca..." privesc inainte cu tupeu si ascult ce zic medicii.

multa sanatate si recuperare rapida si la revedere cu moto! gandeste te ca te sui iar si da altul peste tine! asta e traficul in RO. am mai spus odata.." guvernul si traficul sunt oglinda societatii" daca ti o fi dor de moto, ia un enduro si mergi usurel prin padure si asta e! imi pare rau ptr tine, esti statistica. puteam sa fiu in locul tau...eu am avut noroc , era sa o patesc de multe ori dar am ramas neatins...

bafta.

multa sanatate si recuperare rapida si la revedere cu moto! gandeste te ca te sui iar si da altul peste tine! asta e traficul in RO. am mai spus odata.." guvernul si traficul sunt oglinda societatii" daca ti o fi dor de moto, ia un enduro si mergi usurel prin padure si asta e! imi pare rau ptr tine, esti statistica. puteam sa fiu in locul tau...eu am avut noroc , era sa o patesc de multe ori dar am ramas neatins...

bafta.

Boss ...am un prieten care o murit cand a iesit de la crasma si so (cuvant urat) la gard ...ghinion ...inlta tensiune era la pamant chiar acolo.

Ce spui tu este fix apa de ploaie

Si daca ar fi adevarat ...de bun simt ar fi sa incurajezi bajetu ...nu sa-l dobori .....ma si intreb de unde plm iesiti mah ...si la varsta asta ?

Cred ca aia nu te-or batut bine ...is convins ca nu au facut treaba buna ... pffff

Boss ...am un prieten care o murit cand a iesit de la crasma si so (cuvant urat) la gard ...ghinion ...inlta tensiune era la pamant chiar acolo.

Ce spui tu este fix apa de ploaie

Si daca ar fi adevarat ...de bun simt ar fi sa incurajezi bajetu ...nu sa-l dobori .....ma si intreb de unde plm iesiti mah ...si la varsta asta ?

Cred ca aia nu te-or batut bine ...is convins ca nu au facut treaba buna ... pffff

l am incurajat, sa mearga prin padure..pe la munte si o sa fie super ok. in caz de are nevoie la spital de ceva, pot sa ajut cu multe, dar nu are rost sa detaliez decat in privat...oricum, stie si el ce are de facut, nu are 15 ani . mi am spus parerea, eu dupa un accident de genul asta nu m as mai sui in veci pe moto. este doar parerea mea.

sper sa te prinda si pe tine niste gardieni sa ti bage mintile n cap! pffff :tempted:

sper sa te prinda si pe tine niste gardieni sa ti bage mintile n cap! pffff :tempted:

Nu-s atat de prost incat sa dau motive unor gardieni obositi ....pfff...you make my day :lol:

In alta ordine de idei nu ai inteles nimic ...esti praf ...pacat de varsta ta ...am inteles ca nu mai esti puber precum scrii

l am incurajat, sa mearga prin padure... oricum, stie si el ce are de facut, nu are 15 ani . mi am spus parerea, eu dupa un accident de genul asta nu m as mai sui in veci pe moto.

E o regula la motociclisti, dupa primul fixator extern mai ai voie doar prin padure? La mine la scoala moto nu au mentionat ..dar se stie deja ca școlile moto in Romania sunt praf, deci mersi ca mi-ai zis tu. Plm, ma apucasem sa repar fierul si acu aflu ca de fapt trebuie sa imi caut enduro.

Legat de tine, deja au fost doua decese aparute pe forum in doua saptamani. Stii cum e, desteptul învață din greselile altuia. Deci lasa-te si du-te in padure ;)

Unora de la copaci li s-a tras, si ii trimiteti la padure...

Scuze de off.

Sanatate, colegu', si fii tare!

Edited by john17