Jump to content

Accident iuliu maniu 31 Martie 2018

Recommended Posts

Pe mine m-au drogat cu Tramadol injectabil...si mi-au dat si porcoi de comprimate pe reteta cand am parasit spitalul (dupa vreo doua ore). Chestia e ca, de a doua zi, nu prea mai aveam nevoie, cel putin nu pentru dureri. Asa ca mi-a ramas foarte mult nefolosit (mint, incet incet l-am luat pe tot cu apa...glumesc, cu vodka :alcy: )

Succes cu recuperarea si bravo pentru atitudine si stare de spirit!

• Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu e antiinflamator, e antialgic. Si e un derivat opioid, ar trebui sa se dea doar cu reteta. Unii sunt destul de high de la el..
Auzi, tu nu aveai intalnire cu o grefa azi? Iti faci curaj pe forum? :)))

Edited by XaeL

Pai ce facuram, bre? A fost bicicleta, nu masina. I-a fost data, nu luata...

Pana la urma cum e? Ai facut cocktail de antiinflamator cu alcool, sau nu?

Merci de suport. :)

Cu totii am facut lucruri cu care nu ne putem neaparat mandri :)

Tu sa faci cum zice doctoru'. Hai ca te repara baietii, vezi apoi cum abordezi viata, nu face acum promisiuni si juraminte.

Salutam.

Mi-am mai revenit dupa operatia de grefare a pielii. A fost destul de nasol pentru ca initial mi-au facut rahie, dar nu a prins. Deci prelevarea grefei s-a facut cam...pe viu. Dupa ce am zbierat suficent de mult m-au intubat si anestezie generala.

Plaga se prezinta bine dar acum inca am ceve dureri. Sper ca la noapte sa ma lase sa dorm.

Bafte!

Edited by The_Sin_Eater

Salutam. Da, am reusit sa dorm si sa ma odihnesc. Imi si baga pe vena niste calmate care isi fac treaba.

Sunt "acostat" la sectia de chirurgie plastica, iar grefa e ok. Oricum, mai astpetam cateva zile ca sa fie siguri ca totul va fi in regula.

Edited by The_Sin_Eater

Salutam. Da, am reusit sa dorm si sa ma odihnesc. Imi si baga pe vena niste calmate care isi fac treaba.

Sunt "acostat" la sectia de chirurgie plastica, iar grefa e ok. Oricum, maixastpetam cateva zile ca sa fie siguri ca totul va fi in regula.

Ne bucuram ca esti pe ''trend'' ascendent :).

Sunt "acostat" la sectia de chirurgie plastica, iar grefa e ok. Oricum, mai astpetam cateva zile ca sa fie siguri ca totul va fi in regula.

Salutare Radu!

Au mai trecut 3 zile (și o înviere) ;)... Noutăți? toate bune cu recuperarea?

Salutam.

Da, toate vestile sunt bune. A fost dr. si m-a pansat si e foarte multumit de evolutia grefei si cum se prinde.

Cat despre odihna....e asa si asa, mai greu cand vin urgente, dar ma descurc.

Per ansamblu, toate evolueaza spre bine.

Uite ca n-a prins. Anestezist era un pusti si probabil nu prea stia joaca. Apoi a venit un doctor grizonat si m-a dus in lumea viselor cu anestezie generala.

Nu sunt de fier. Sunt de la marginea Olteniei. :P

Merci Andrei. ;)

teoretic trebuia verificat ca a prins inainte sa se apuce de taiat diverse. te mai inteapa pe ici pe colo, te mai gadila, eventual iti face un oral o asistenta sexy daca ai dat spaga corespunzator, etc.

oricum, nu-i nici anestezia generala un capat de tara la varsta ta.

Edited by XaeL

Salut Radu,

In primul rând îți doresc însănătoșire grabnică și totală!

Din pacate nu cred ca ne cunoastem dar nu se stie niciodata...Timp sa fie.

Iti scriu tot în calitate de "statistica" si din pacate intr-o situatie asemanatoare....

În August se vor împlini 4 ani de la "zborul meu fara aripi" și situația nu este deloc încheiată.

Ce pot sa spun este că am avut parte de un de șofer cu asigurare la Asirom...

Salut baieti. Nu stiu care sunt exact pasii legali, de aceea o sa vorbeasca sotia maine cu avocat. Nu o sa cad la nicio intelegere cu nimeni iar despre camera si card ziceam ca nu le dau nimaniu decat in instanta.
In ceea ce priveste fractura si invaliditatea, medicii sunt optimisti.
O sa vedem cum o sa decurga

Dacă pot să te ajut cu ceva te rog să-mi scrii.

Ce pot să-ți recomand sunt urmatoarele:

- căuta-ți un avocat bun și neapărat specializat pe evenimente rutiere(după 3 ani pierduti prin tribunale cu un papă-lapte,la recomandarea unui prieten am schimbat avocatul cu unul specializat în asa ceva si a realizat în 6 luni ce nu a facut celălat in 3 ani. Este posibil să ia un comision mai mare dar crede-mă că merită; iti va obține mai mulți bani).

- NU te încrede în instituțiile statului ( politie, INML, etc...) daca tu / avocatul nu va implicati vei fi ignorat total.

- foarte mare grija la tot ce înseamnă documente de la spital / centru de recuperare. Sa iti treaca tot ce se poate trece. La fel si la INML cand te vei duce, să le spui tot ( și un fir de păr sau o unghie daca este rupta). După ce te externexi ar fii indicat sa te duci direct la ei pentru a-ți face o evaluare cât mai corecta înainte de vindecarea rănilor. Atentie!!! Eu i-am facut plângere penală idiotului meu iar solicitarea de expertiza medico-legală la INML a fost trimisă de DGPMB. Nu stiu cum va fi în cazul tău daca nu vrei să o dai in penal (cu toate că iti recomand) dar oricum toate expertizei le vei plati sau vei fi servit cu fraza" putem să o plătim noi dar în momentul de față Ministerul nu are fonduri iar răspunsul poate să vina si după 6 luni"

Asa este. Fractura din ce a povestit este nasoala. Dar ma indoiesc ca o sa il tina 2 luni in spital. Nu e vorba de infirmitate.

Doar ca va avea costuri cu recuperarea, iar aceste costuri nu sunt fericiti sa la achite cei de la asigurari.

Imbecilul care a lasat-o acuma doi pe motociclista din Simeria fara un picior (fata a fost rau de tot - picior, splina, coloana, plamani dar a avut zile), a avut dreptul de a conduce pe toata durata procesului si treaba s-a incheiat cu un an juma de inchisoare cu suspendare.

Eu am avut dubla fractură închisă ( femur și peroneu). Am multe zile de îngrijiri medicale (de acestea se tine cont, nu de zilele de spitalizare) iar ticalosul meu se încadrează cu brio la " vătămare din culpă ". Nu vad la tine de ce ar fi altfel.

FOARTE IMPORTANT!!! ASCULTA SI FA ÎNTOCMAI CE SPUN DOCTORII!!! EI VOR FACE DIFERENTA INTRE "OK" SI "EXCEPTIONAL"; mai ales cei de la recuperare

Pe el il intereseaza - pe langa recuperare si sa fie ok dpdv fizic - sa obtina cat mai multi bani care - atentie! - ii plateste asiguratorul, nu cel accidentat. Nu il intereseaza ce pateste celalalt, cat sta fara permis etc, asta va plati cel mult cheltuieli de judecata si o transa din onorariul avocatului, in jur de 2000 ron.

Nu trebuie sa aiba infirmitate neaparat, o simpla limitare a miscarii piciorului atarna greu la judecata si ii pot aduce multi bani. De exemplu, eu am ramas la incheietura mainii stangi cu o limitare, nu o pot indoi ca pe cea dreapta, pentru asta mi-am luat 15.000 euro de la asigurari. Aveam un amic cu un accident mult mai nasol decat al meu, plaman perforat, glezna lovita, multe lovituri si i-a dat doar 3000 euro! Tine de multi factori, noroc, avocat, cheful judecatorului de la prima instanta etc.

Trebuie sa te intereseze de tine, sa te recuperezi bine ( repede nu prea exista in asemenea situatii) dar in aceeași măsură ar trebui ca avocatul tău să fie interesat și de conservar. Eu nu am și nu am avut nicio pretentie pecuniara de la dobitocul meu în schimb m-a deranjat foarte tare dezinteresul lui ( nici până în ziua de astăzi nu am vazut vreo urma de regret / remușcări din partea lui; și după 2 ani si-a adus aminte "că-i pare rau"). Tocmai de aceea i-am facut plângere penală și crede-mă că de-a lungul timpului, datorită instituțiilor statului (mă refer în speță la politie si justiție) care-și fac treaba "exemplar" am fost tentat să renunț. La îndrumarea părinților (care suferă mai mult ca tine) și a prietenilor am continuat în ideea că dobitocul se va alege cu cazier penal (ar trebui să-l mai responsabilizeze pe dobitoc cand mai are de gând să încalce regulile de circulatie ) dar va avea și permisul ANULAT pe o anumită perioadă de timp (judecătorul decide), perioadă de timp în care ceilalti motociclisti vor avea grija unui dobitoc în minus în trafic.

Eu ți-aș recomanda sa vorbesti totusi cu individul dacă el își dorește acest lucru. Nu trebuie să te înțelegi cu el la ceva dar știi cum e... Omul poate chiar regretă și poate vrea sa te ajute cu o relație, o informație etc.. Toti suntem oameni și ,implicit, o mai facem si de . Important este sa ne asumăm aceste lucruri. Din pacate la mine nu a fost cazul...

Cat despre bani... Iti urez mult succes în a obține cât mai mulți dar asta tot nu te va repara "ca la inceput".Nu vreau sa crezi ca te dezamăgesc dar, în cazul meu cu o doza de realism, cu multă multă muncă la recuperare, și răbdare împrumutată și de la cunoștințe m-am recuperat cam 80%. Asta e... fără balet de acum incolo

Cine o sa isi duca nevasta intr-o vacanta frumoasa si o sa isi ia moto calumea? Cine? Aud?

Bine, asta dupa ce iti iei banii de la asigurari, peste vreo 2 ani :)

Multă baftă și răbdare!!!

Grabnică însănătoşire Radu!

- NU te încrede în instituțiile statului ( politie, INML, etc...)

:10:

Buna dimineata.

Apreciez foarte mult cuvintele si sfaturile primite.

Avocatul, se pare ca este un tip capabil care isi face treaba. Dupa externare si dupa ce trec cele 15-20 de zile pana adosarul ajunge la "cercetari penale" o sa am o discutie cu el vis-a-vis de pasii ce vor trebui facuti.

Stiu ca nu trebuie sa ma bazez pe institutii si va trebui sa "alerg" pitin, dar o s-o fac.

Pe medici ii voi asculta si stiu ca nu trebuie sa grabesc vindecarea. De fapt, procesel astea nici nu se pot grabi. :)

Da, o sa aplelez in cazul in care o sa am nevoie de vreun sfat.

Stiu de asemenea ca initial, toate cheltuielile vor fi suportate de mine.

Cu stima!

Legat de daune, ia in calcul neaparat faptul ca, legal, vinovatul iti plateste spitalizarea chiar daca esti asigurat. Sunt si spitale care nu tin cont de asta insa din ce in ce mai putine. Iti spun din propria experienta ca politia trimite in mod standard scrisoare la spital sa ii intrebe daca vor sa se constituie parte in procesul penal si cu ce suma.

Daca faci o intelegere financiara cu vinovatul (mai precis, cu asiguratorul lui) prin care nu mai ajungeti la proces, in functie de cum este formulata intelegerea poti ajunge sa platesti tu spitalizarea din banii primiti, iar ortopedia si chirurgia plastica sunt scumpe rau de tot. Asta se intampla cand ceri o suma fixa. Avocatul ar trebui sa stie asta; daca nu stie, schimba-l.

E clar ca nu o sa cer o suma fixa. Inca nu am vb cu avocatul, dar o sa-i pun in vedere chestia asta.

Mercica. ;)

In ce priveste rahia, nu m-a gadilat nimeni. A intrat direct cu masina de colectat piele. :D

» Post actualizat in 17 Apr 2018 05:34

Un mic update:

Grefa de piele a prins foarte frumos. Joi se fac 14 zile si probabil o sa-mi scoata firele.

Pe.partea opusa grefei, insa, a aparut o zona cu piele necrozata. Este superficiala, dar mai stau cateva zile in spital sub supraveghere.

Zona ezt fix pe exteriorul piciorului unde a fost impactul. Era cumva normal sa apara, dar e destul de mare... :(

Deja merg destul de mult cu cadrul, dar tot este destul de obositor. Incet-incet, progrsez si parcurga distante mai mari.

Va salut cu respect.