Jump to content

Accident iuliu maniu 31 Martie 2018

Recommended Posts

E clar ca nu o sa cer o suma fixa. Inca nu am vb cu avocatul, dar o sa-i pun in vedere chestia asta.

Mercica. ;)

In ce priveste rahia, nu m-a gadilat nimeni. A intrat direct cu masina de colectat piele. :D

» Post actualizat in 17 Apr 2018 05:34

Un mic update:

Grefa de piele a prins foarte frumos. Joi se fac 14 zile si probabil o sa-mi scoata firele.

Pe.partea opusa grefei, insa, a aparut o zona cu piele necrozata. Este superficiala, dar mai stau cateva zile in spital sub supraveghere.

Zona ezt fix pe exteriorul piciorului unde a fost impactul. Era cumva normal sa apara, dar e destul de mare... :(

Deja merg destul de mult cu cadrul, dar tot este destul de obositor. Incet-incet, progrsez si parcurga distante mai mari.

Va salut cu respect.

Ești pe drumul cel bun, asta e tot ce contează. Recuperare deplină, ușoară și rapidă! (Revin peste 2 zile să-ți spun ”La mulți ani” )

• Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, sunt pe drumul cel bun.

Nu uita ce ti-am spus, o sa vin o perioada cand vei fi foarte tentat sa calci cu acel picior desi nu ai voie. Mergi pana la capat pe mana doctorilor, pana si un doctor slab e mai competent decat noi.

:mexicanwave: Felicitări cu ocazia zilei de naștere, dragă Radu!!! Recuperare rapidă și totală! Îți mai urez să fii sănătos, plin de energie și inspirație, să te simți mereu apreciat și iubit! Rezultate maxime în tot ceea ce faci, căldură și dragoste în suflet. La multi ani!!! :mexicanwave:

(Știu că spitalul nu e cel mai plăcut loc pentru o zi aniversară dar lasă că o să recuperezi tu petrecerea asta în anii ce vor urma!)

Multumesc mult de urari, vecine. Si eu iti urez toate cele bune, sanatate si sa fii iubit.

Stau in spital atata timp cat va fi nevoie astfel incat sa ma refac cat mai corect. Asa cum zicea si colegul petre, ascult tot ce zic medicii si se pare ca recuperarea este spre "excelent".

Sanatatea multa va doresc.

Edited by The_Sin_Eater
  • 2 weeks later...

Salutare Radule,

Ce mai zici/faci? Cum merge recuperarea, când te externează...?

(175 de colegi/colege pe 2roți ți-au urat ”La mulți ani și recuperare rapidă” de ziua ta la postarea de pe FB :peace: )

Salut Costi.

Merge bine. Acum 3 zile mi-a mai luat niste grefe de piele si le-a pus pe picior, iar evolutia este excelenta.

Nu stiu exact cand o sa ma externeze, dar banuiesc ca undeva pe 2-3 Mai. Oricum, cand o sa aflu, o sa anunt.

Pana atunci, stau sa ma refac cat mai corect si complet.

Le multumesc tuturor celor care mi-au transmis urari si le doresc si eu toate cele.bune si un sezon fara evenimente.

Stima!

Neața' Radule!

...luna asta nu te-am salutat, nu-i așa? :)

Ai dus căluțul la doctor? nu l-am mai văzut ieri stând cuminte lângă gărdulețul de la bloc...

Numai bine!

Salut.

Inca nu am iesit din spital. Azi am avut a 3 a interventie la chirurgie plastica. Mobra am dus-o la serviciu in hala. In fata blocului se tot agatau tot felul de dubiosi de ea.

Dupa ce ma externez tre' sa ajung la politie sa iau dovada de reparatie.

Toate cele bune!

Edited by The_Sin_Eater

Salut Radu!

Însănătoșire grabnică! Si din partea lui Flori (sotia mea) joi nu am mai apucat sa trecem pe la tine ca am reusit sa vand hornetul si l-am dus la cumparator acasa...ultima cursa cu el. Asa ca acum sunt doar cu vulcanul.

Multa sanatate!

Salut Razvane. Multumesc de urari. Ma bucur ca ai dat Hornet-ul. :)

Am niste amintiri foarte faine cu Vulcanul, deci ai grija de el si iti doresc si tie tot atat de multe amintiri cu el, sau chiar mai multe. Oricum o sa ne intalnim la serviciu cat de curand. :)

Update stare sanatate:

A venit ortopedia sa ma vada si vestile sunt bune. Organismul a umplut golul datorat schijelor de os cam 3/4, iar calusul se prezinta foarte bine. Fiind sprijinit doar sub calcai si sub genunchi, osul are o mica curbura dar care poate fi solutionata in 2 feluri: indreptata cbirurgical, sau lasata asa si cu o afectare minora a articulatiei glaznei in ti.pul mersului.

De la chirurgie plastica plec cu ranile vindecate in proportie de 80 de procente. O sa mai revin la pansat din 4 in 4 zile.

Fixatorul extern o sa-l mai tin pana implinesc 3 luni, deci inca 6 saptamani. Apoi voi mai vedea ce si cum...

Toate cele bune!

• Admin

Bravo, te felicit pentru starea ta si pentru moralul ridicat, nu.i putin lucru!

Salutam.

Da, am 37 de zile de spital dar toate au fost in interesul meu. Bineinteles ca mi-e dor de casa si abia astept, dar primeaza faptul ca vreau sa ma refac corect.

Moralul il am ridicat de obicei, iar problemele nu prea ma darama, in special cand imi sunt prezentate solutii logice si viabile.

Oricum, dupa vestile de azi, sunt convins ca ma voi reface complet. E nevoie de timp si rabdare, dar totul va fi bine.

Edited by The_Sin_Eater

Insanatosire corecta iti doresc!

Pe 14 Oct 2014 am avut accidentul. 8 fracturi in total. Concentreaza-te pe vindecare corecta! Asculta medicul / medicii. FA RECUPERARE! Nu te lua dupa fel si fel de pareri. Eu am platit multe ore de recuperare - fizio. Scump, dar m-a adus cat mai aproape de "normal". NU FOLOSI PICIORUL DECAT CAND ITI SPUNE MEDICUL. O sa incepi intai cu recuperare musculara, apoi vei incepe sa-ti recapeti din mobilitate - cu cat mai repede, cu atat mai bine, dar NUMAI dupa ce aproba medicul.

Partea legala la mine inca nu e finalizata, desi au trecut 3 ani jumate. Daca ai vreo intrebare, shoot ! Te ajut cu mare placere.

Sanatate multa omule ! Fii tare - atat tu, cat si cei de langa tine aveti mare nevoie de asta.

Acum hai sa te si distrez: Eu am avut ambele maini rupte - ia si du-te la baie :)

Salut.

Wow...8 fracturi...pfff.

Da, fii sigur ca ascult medicii si nu ma iau dupa sfaturile babesti sau de pe net. Stiu ca toate sfaturile lor sunt in interesul meu. :)

La mine partea legala inca nu a inceput, dar cat de curand o sa "intru in focuri". Imi pare rau ca la tine inca nu s-a terminat dupa atata timp. :( Sper sa rezolvi cat mai repede.

Din pacate, nu pot decat sa-mi imaginez cum era la buda cu ambele maini rupte, dar pana la urma, cand eram mici, ne rahateam pe noi si eram "intregi". Asa ca...imagineaza-ti ca a fost ca o incursiune inapoi la inceputurile copilariei. :D

Multa sanatate iti doresc si eu

• 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Din pacate, vestile sunt destul de proaste. :(

Azi am fost la spital sa-mi scoata fixatorul extern. La Rx se vedea ca inca nu se formase calusul acolo. De fapt, dpdv la Rx-ului, nu a mai avansat cu nimic acel calus fata de cum era cand m-am externat. Mi- am comandat o orteza d'aia "jmekera" Rebound si am putut sa ajung acasa si chiar am avut voie sa calc pe picior.

Toate bune si frumoase pana cand am dat orteza jos si am observat ca fractura a reaparut.

Asadar, acum merg iar la spital sa-mi fixeze piciorul cu o atela astfel incat oasele sa nu strapunga pielea, iar luni o sa ma internez din nou si vor decide ce se va intampla cu mine.

Asadar, dupa 90 de zile sunt la fel ca la inceput.

:(

Da, probabil luni sau marti o sa ma opereze sa-mi bage o tija prin interiorul osului cu riscul de a-mi dezlipi grefele. De fapt asta i-a retinut sa imi bage tija la 6 saptamani si m-au lasat 12: sa nu strice grefele pentru care am stat 38 de zile in spital.

Daca nu se intampla nimic cu grefele probabil o sa ies repede din spital. Daca nu...probabil o sa ajung din nou la chirurgie plastica. Vedem...

In orice caz, tija prin os este solutia in aceste cazuri.

Multumesc de sustinere.

Daca nu-ti bagi tija , nu o sa calci nici in 6 luni. Lasa ca-i de bine . Nu-i placuta inca o operatie , dar in maxim 2 saptamani o sa pui piciorul jos cu incarcare usoara spre medie . :peace:

» Post actualizat in 29 Jun 2018 18:47
Speram sa scap, dar luni is programat si eu la plastica :)

Gata, m-au internat. Luni sau marti ma opereaza si imi baga tija.

Imi pare rau sa aud, Paca, dar cu grefe, in maxim 10 zile esti refacut. Depinde de medic, dar la mine 2 din 3 operatii la plastica au fost cu anestezie locala. ;)

Bafta multa!