Sari la conținut

Genti laterale expuse caldurii de la esapament, idei de protectie?


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Am niste genti laterale si o toba care emite caldura la distanta de cativa cm, in partea de jos, mjiloc, catre una dintre gentile laterale din plastic.

Dupa o tura mai lunga, zona este foarte incinsa, din fericire nu s-a deformat pana acum nici dupa o tura mai lunga de cateva zile, dar pentru linistea mea as vrea sa pun o folie de protectie in zona respectiva.

 

Ce ar putea merge sau ce ati folosit intr-o astfel de situatie?

Eu ma uitam dupa ceva in genul acesta, adeziv cu un strat de alumniu la exterior: https://www.hornbach.ro/shop/Banda-adeziva-din-aluminiu-pentru-lipirea-foliilor-aluminizate-50-m-50-mm/7414032/produs.html

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc un suport si genti dedicate modelului meu de motocicleta, problema este de fapt toba cu care am cumparat motocicleta, care nu are teava inclinata la iesire. Cel mai probabil "merge si asa" ca nu e plastic ordinar, dar ma gandeam ca o folie de aluminiu nu strica :)

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine au pus în trecut o placa de metal cu popnituri pe sidecase. Nu aș pune folie, nu știu la ce temperatura rezista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine au pus în trecut o placa de metal cu popnituri pe sidecase. Nu aș pune folie, nu știu la ce temperatura rezista.

ideea nu este sa reziste la temperatura ci sa reflecte radiatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca adopti solutia cu tabla de aluminiu prinsa in popnituri de sidecase, pune intre ele o saiba mai groasa (la popnit) pentru a creea un mic spatiu, aerul este un bun izolant.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat din targ de la Vitan un material d-ala cam ca in linkul tau. Un burete izolant de vreo 1 mm acoperit cu folier de aluminiu. Am luat-o de la tarabele alea cu piese de Dacii, cica e pentru pus pe burta masinii pe traseul evacuarii.

Prima oara am facut greseala sa invelesc toba cu el pe zona de contact. Din cauza ca nu se disipa caldura deloc pe acolo se incingea restul tobei ca dreaqu..

Pe urma am lipit o bucata pe geanta in zona de contact cu toba. A fost mult mai bine, mai eficient, n-a topit geanta, chiar daca am mers cox cu pasager si 30 de kile de bagaje.

 

A, ca pret am dat vreo 50 de lei pe o bucata de 1m2.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...