Sari la conținut

Cruiser 600-1000cm3 pentru incepator


teroare
 Share

Postări Recomandate

Vreti uno supermotocicleta?aruncati un ochi pe topicul cu hoda magna( lolo ai mare dreptate)...

» Post actualizat in 26 Apr 2018 06:20

ONDA E ONDA..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti, omul e începător, deci are peste 18 ani, șansele să mai creadă în Moș Crăciun sunt f mici... :)

VN-ul meu are aproape 100.000 km și i-am schimbat doar arcurile de ambreiaj la 80.000. Nu am niciun cunoscut cu Vulcan, și am cativa, cu motoare intre 400 și 2000 CC, care să aibă problemele enumerate mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti, omul e începător, deci are peste 18 ani, șansele să mai creadă în Moș Crăciun sunt f mici... :)

VN-ul meu are aproape 100.000 km și i-am schimbat doar arcurile de ambreiaj la 80.000. Nu am niciun cunoscut cu Vulcan, și am cativa, cu motoare intre 400 și 2000 CC, care să aibă problemele enumerate mai sus.

 

Problemele apar chiar inainte sa isi cumpere vreunul , ce nu ai inteles ? Si de aia isi iau altceva ... Raminem noi astia cu stricacioasele in ograda , ce sa facem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa vulcanul de 800, mai ai si Vs-ul de la Suzuki.

 

Poti sa vanezi piata de afara si sa gasesti chiar si un Vs 1400, an ceva mai vechi.

 

Daca ajungi sa dai banii pe un Shadow, alege unul de 600 si pastreaza restul de bani pentru urmatoarea.

 

Modelul de 600 e relativ usor/ieftin de modificat. Trage binisor, are cel mai lat cauciuc spate, etc.

 

Nu te speria de modelele cu km multi sau ceva mai vechi. Nu fa romanismul clasic, adica sa fugi cu putini bani in buzunar dupa motoare an cat mai nou si km ireal de putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

la inaltimea ta nu te ai gandit la un Enduro sa ti faci mana pe el? nu as recomanda unui incepator chopper dar fiecare cu preferintele lui. Honda Magna e un motor f puternic si greoi. ma refer la cel de 700...nu e ptr tine. honda 600, este ptr cei mici de statura...te ai uitat la Yamaha Dragstar? un motor fiabil si stai bine pe el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am avut si eu VN800, modelul classic, cel cu roata groasa pe fata. Motor super, tragea bine, mergea impecabil. L-am dat pentru ca amortizorul spate imi facea belele pentru ca mergeam numai cu pasager si incarcat si se pare ca nu prea facea fata + nu prea m-am acomodat cu intretinerea lantului.
Ai putea sa arunci un ochi dupa Yamaha Dragstar 650, care e pe cardan si-s super durabile, doar ca sunt cam puturoase, sau daca te incadrezi, la un Shadow 750...dar tot modelul cu cardan, Virago 750/1100 (cel de 1100 trage de rupe, dar ele ca modele sunt cam uratele), si daca n-ai nici o problema cu lantul....deja ai o groaza de alternative expuse mai sus.
Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nepoate, felicitari pentru obtinerea A-ului, este realizarea primordiala in exercitarea pasiunii moto.

Pentru a nu fi scurcircuitat de diverse interferente ”grele” si neplacute in ”construirea” unei vieti frumoase care sa nu devina pe bune ”teroare”,

eu cred ca un an-doi sa ”iti faci mana” cu un 500.

Asta nu iti exclude formarea personalitatii bazate pe frumusete si rafinament... sau nu iti cere musai inregimentare in tagma cruiseristilor. Daca vom trai... Vom vedea.

Pana atunci, repet, nu trebuie sa renunti la calitate sau eleganta, dar nici nu trebuie sa aruci pe himere cu bani multi.

Drept pentru care, imi permit sa iti dau un exemplu concret si in consecinta:

 

post-882-0-00348800-1526651997_thumb.jpg post-882-0-65732700-1526652048_thumb.jpg

 

La multi kilometri frumosi,

Succes!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Tocmai ce mi-am luat permisul de cat. A si incerc sa ma hotarasc asupra unui cruiser care mi-ar fi bun atat la inceput cat si pe parcurs, macar cativa ani. Am 1.8M si 80KG.

 

M-am orientat putin pe net si imi plac, spre exemplu :

 

- Honda Shadow

- Kawasaki Vulcan

 

Imi place look-ul la Honda dar pe de alta parte, ma atrag si cei 56 CP ai Vulcan-ului ( ma refer la cele de 750cc ). Stiu ca sunt destul de trainice amabele, transmisie pe cardan si sunt cam in acelasi price range.

 

Aveti ceva sfaturi, pareri, eventual moto la care m-as putea uita ?

 

Ca si pret, as vrea maxim 3200e. ( evident, SH ).

 

 

Multumesc anticipat.

 

O zi frumoasa,

Cristi

Salut!

Pe unde vrei sa mergi cu el mai mult? Si asta conteaza in decizia ta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am fost deconectat o leaca....deh...serviciul.

 

O sa merg autostrada si drum intins in mare parte. Ocazional pana la serviciu.

 

Inca nu am luat nimic. Sunt mai bulversat ca la inceput....prea multe variante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...