Sari la conținut

Accident Centura de Nord Craiova 3 Apr 2018


Țepeș
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Odihneasca-se in pace, pacat ca oameni asa tineri se duc asa repede.

 

"...iar în momentul producerii accidentului se afla în pauza de masă"

Sa vedeti ce explicatii da acuma angajatorul la ITM daca a plecat fara bilet de voie. Orice accident petrecut in intervalul orar cat esti la servici e considerat accident de munca daca ai plecat fara bilet de voie.

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă intrigă accidentul ăsta, pare ca și cum cineva i-a tăiat fața și l-a împins în locul fatidic, sunt mulți criminali pe șosele care merg în conserve și nici măcar nu opresc la un accident provocat de ei. Sigur un satelit a văzut ce s-a întâmplat acolo, camere de supraveghere nu știu să fie în zona aia. Chestia cu voblajul nu o cred, de curiozitate are cineva un motor identic care e dispus să încerce o reconstituire? Ar fi mare păcat să fi murit nevinovat și toată lumea să creadă altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' ne trebe sateliti pt supravegherea traficului. Wow! Ma scuzati, dar daca venea cu viteza superluminica, asa cum par sa demonstreze urmarile, e POSIBIL sa nici nu-l fi vazut eventualul "criminal", iar motoristul sa fi zburat de pe drum doar vazand ca in fata lui se ingusteaza drumul, posibil de la un alt vehicul.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu voblajul nu o cred, de curiozitate are cineva un motor identic care e dispus să încerce o reconstituire? Ar fi mare păcat să fi murit nevinovat și toată lumea să creadă altceva.

Adica, un propietar de gixxer sa scoata amortizorul de voblaj, sa se duca acolo si sa blaneasca orbitor, cu riscurile aferente, ca sa te lamuresti tu daca e voblaj sau crima?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Chestia cu voblajul nu o cred, de curiozitate are cineva un motor identic care e dispus să încerce o reconstituire? Ar fi mare păcat să fi murit nevinovat și toată lumea să creadă altceva.

 

Adica, un propietar de gixxer sa scoata amortizorul de voblaj, sa se duca acolo si sa blaneasca orbitor, cu riscurile aferente, ca sa te lamuresti tu daca e voblaj sau crima?

 

Trebe pus si panoul inapoi? Cu ce viteza sa incerce reconstituirea?

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zis sa se desfiinteze conceptul de vinovatie de tot, daca tot functioneaza la nesfarsit prezumtia asta...

 

Auzi, amore, da cu soferii cum facem? Tot asa le dam prezumtie de nevinovatie pana vine sentinta definitiva de la Haga si CEDO? Sau asta cu nevinovatia e doar pentru "confratii motociclisti"? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo cu oarece treaba zilele trecute cand era cald si frumos afara. Drumul este drept, usor inclinat in rampa ~5% apoi la 100 m incepe o curba usoara catre dreapta.

De la marginea drumului pana la acea gura de canalizare betonata si iesita in relief ar fi un 1,5-2 m. Canalul e situat cam la aprox 1m dupa indicator.

Era pus la loc, sudat si refacut.

Doar sa incerci a-i da pe-o roata ca incepator si cand pui fata jos, sa inceapa a intra in voblaj...

Hai nu dat pe o roata, insa o accelerare brutala astfel incat fata sa piarda contactul cu solul iar la revenire voblaj ..

Eu cam astea doua variante imi explic cum a ajuns el acolo.

Daca ar fi dat in frane neatent la vreo masina din fata lui, ar fi culcat-o ori ramaneau ceva urme de cauciuc pe asfalt in acea directie spre indicator.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@blue: dupa cat a zburat motocicleta, avea o viteza la care nu prea cred ca are cum sa mai ridice roata fata prin accelerare brutala

» Post actualizat in 09 Apr 2018 13:28

Legat de ce putea sa il faca sa ia brusc dreapta: depasire de pe contrasens, caine/pisica traversand, frânare brusca in fata etc.

» Post actualizat in 09 Apr 2018 13:32

Sau i-a intrat soarele in ochi. Sau o albina in casca.

Sunt multi factori care la viteza mare te baga repede in sant. In cate ms parcurgi jumate de banda pana in sant la 200 la ora? Ca sa fie matematica corecta, ca nu era perpendicular pe banda, sa luam in calcul un unghi de 10 grade cu axul drumului sa zicem...

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@blue: dupa cat a zburat motocicleta, avea o viteza la care nu prea cred ca are cum sa mai ridice roata fata prin accelerare brutala

» Post actualizat in 09 Apr 2018 13:28

Legat de ce putea sa il faca sa ia brusc dreapta: depasire de pe contrasens, caine/pisica traversand, frânare brusca in fata etc.

» Post actualizat in 09 Apr 2018 13:32

Sau i-a intrat soarele in ochi. Sau o albina in casca.

Sunt multi factori care la viteza mare te baga repede in sant. In cate ms parcurgi jumate de banda pana in sant la 200 la ora? Ca sa fie matematica corecta, ca nu era perpendicular pe banda, sa luam in calcul un unghi de 10 grade cu axul drumului sa zicem...

soarele apune in spatele lui, asa ca n-avea ce raze sa-l orbeasca.

de la o accelerare brusca sau o broscuta cand revii cu roata fata inapoi la sol, crede-ma ca poti avea peste 100 lejer si fiind un incepator sau nu, cu felul de a se tine de mobra agatat, uite ce s-a produs intr-un final.

Ce cred eu : a vrut sa-i dea si el putin pe-o roata, a vazut ca vine curba, a pus-o jos a intrat in voblaj si s-a dus in decor. Ghinion inmultit cu 100 a fost ca pe traiectoria lui s-a aflat acel indicator si canal. Ca-n Final destination.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate e valabil pentru ambele tabere. Procentul a crescut atat de tare incat oricum nu mai e ceva controlabil de ceva timp, si moto si auto. Singura chestie ramane regula aia veche, sa calculezi situatia punctual la momentul respectiv si sa-ti salvezi pielea. In cazul tau de mai sus, franezi ca sa nu te scoata ala din decor.

 

Gandeste-te doar cate masini se inmatriculeaza zilnic la Drpciv. Imi trecuse pe la urechi ca aveau 800 de dosare pe zi anul trecut de cand s-a scos taxa de poluare. Si asta doar pe Buc si Ilfov. Apoi te gandesti de unde atati terminati. Pai la atatea masini normal ca iti creste si procentul de terminati.

 

Iar la noi la moto, am mai zis si-o mai zic, la cum ii vad pe unii ca merg pe strada, statistic mi se pare ca se accidenteaza destul de putini. Ceea ce e bine pentru ca inseamna ca ii feresc altii, in speta soferii neterminati.

Si nu ma refer la legal neaparat, ca poti sa mergi si alert si cu bun simt cum merg multi cu moto, care e total opus de goarna haotic.

Ah da si on top of this mai sunt unii care si-au pus un gopro pe bot si fericirea lor e sa se pu.leasca toata ziua in trafic cu masinile pentru 15 view-uri in plus... Si apoi iti aduci aminte de ce ziceai mai sus ca se baga bulangiii peste tine.

 

 

Deci sit back, relax, have a kit kat :D Romanistan

Man tu nu zici rau, da cand e ceasul rau pisica neagra nu ai ce face. Azi stateam la un giratoriu tot in Craiova cand doua masini s-au pocnit si unul din ei a ricosat in mine, daca as fi fost cu motoru ma dadea pe jos putin. Uneori chiar n-ai ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@blue: dupa cat a zburat motocicleta, avea o viteza la care nu prea cred ca are cum sa mai ridice roata fata prin accelerare brutala

 

merge

la 200 in a 4-a inchizi gazul brusc si repede deschizi gazul la fel brusc

 

iese ceva interesant

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...