Sari la conținut

Caz Clasic - Bd. N. Grigorescu - La Policlinica Titan


1n$4n3
 Share

Postări Recomandate

care banda 2?

Da, am gresit eu. Banda II. Pe acea portiune tinzi sa mergi mai tare daca nu cunosti ca sunt stradute si ca altii au pierit pe doua roti iar un prieten a ajuns olog.. Ignoranta passat-istului + lipsa de prudenta a motormanului (trebuie sa fi prudent ca nu stii de unde sare cate un prost)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am gresit eu. Banda II. Pe acea portiune tinzi sa mergi mai tare daca nu cunosti ca sunt stradute si ca altii au pierit pe doua roti iar un prieten a ajuns olog.. Ignoranta passat-istului + lipsa de prudenta a motormanului (trebuie sa fi prudent ca nu stii de unde sare cate un prost)..

 

A iesit de pe loc de parcare, nu straduta. Uitate bine la pozele puse de tine se vede clar locu de parcare din care a iesit bizonu.

 

de pe facebook: Accident moto / conducător de Dâmbovița! Cel cu auto a ieşit din parcare fără semnal/să se asigure.. Motociclistul este în salvarea SMURD..

 

PS. acum 41 min tot facebook: A plecat cu smurdul.

Editat de Simpson_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuiesc in spatele blocurilor de pe bulevard. Pe acolo se da blana mereu, strada laterala este abia intre biserica si policlinica, in rest numai parcare perpendiculara pe strada. Si tocmai la inceput de sezon, naspa. Sanatate maxima bikerului, dar anul asta canci moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am ajuns eu acolo, SMURD-ul tocmai pleca. Am vorbit cu un motociclist care a oprit inaintea mea si mi-a spus ca victima era constienta, posibil ceva fracturi.

Pe acea bucata de drum parcarile sunt perpendiculare cu soseaua. Soferul cu Passat-ul a iesit fara sa se asigure, direct in banda 2 dupa cum se vede si in poze.

Samantarii s-au adunat gramada acolo ca la spectacol si stiau viteza motociclistului cu exactitate. Eu nu inteleg de ce mai stau politistii cu radarele cand avem atatia cunoscatori pe trotuare.

Sanatate motociclistului!

post-45209-0-09834900-1523041337_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un loeb de la Iasi sau alt targ molovinesc care a intrat el tare si pe rosu parca omorand ocupantii unui alt autoturism l-au condamnat pt omor cu premeditare sau ceva de genu'. Aici nu vad decat diferenta de viteza la dambovitean. Auzi, "a acrosat". Adica un fel de atins cu bara in parcare. Ori poate dincolo victimele au fost membrii de partid... MULTI c r e t i n i pe strazi, prea multi!

Sanatate motociclistului + avocat rau care sa beleasca maxim de pe asigurator si vinovat!

P.S. am avut ocazia sa merg nitel prin Bucuresti cu un RT alb. Am constatat ca totusi conservarii nu sunt orbi, nici macar specia aia care umbla cu conserve galbene! Diferenta de la cer la pamant, sa mor daca m-a incomodat cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am ajuns eu acolo, SMURD-ul tocmai pleca. Am vorbit cu un motociclist care a oprit inaintea mea si mi-a spus ca victima era constienta, posibil ceva fracturi.

Pe acea bucata de drum parcarile sunt perpendiculare cu soseaua. Soferul cu Passat-ul a iesit fara sa se asigure, direct in banda 2 dupa cum se vede si in poze.

Samantarii s-au adunat gramada acolo ca la spectacol si stiau viteza motociclistului cu exactitate. Eu nu inteleg de ce mai stau politistii cu radarele cand avem atatia cunoscatori pe trotuare.

Sanatate motociclistului!

Este deja oficial! Am vazut la TV: ''din spusele martorilor circula cu 150 km/h''

 

Raspuns la intrebarea ta: Politistii stau cu radarele ca sa le poata etalona dupa valorile de referinta ale cunoscatorilor de pe trotuar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este deja oficial! Am vazut la TV: ''din spusele martorilor circula cu 150 km/h''

 

Raspuns la intrebarea ta: Politistii stau cu radarele ca sa le poata etalona dupa valorile de referinta ale cunoscatorilor de pe trotuar.

Mai grav e ca oamenii cred. Asa se creeaza impresia ca toti motociclistii merg ca nebunii.... Vine unu tranteste la tv o viteza care o crede el ca sa dea bine la camere si gata... avem avioane,. nu motociclete.

Poate sunt eu paranoic, dar am impresia ca astia din presa cand dau accidente de motocicleta trebuie sa bage acolo macar un 20-30 km/h in plus de la ei...

​In rest ce sa zic..sanatate colegului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai grav e ca oamenii cred. Asa se creeaza impresia ca toti motociclistii merg ca nebunii.... Vine unu tranteste la tv o viteza care o crede el ca sa dea bine la camere si gata... avem avioane,. nu motociclete.

 

Si eu cred. Intr-adevar. Motocicilistii merg ca nebunii. Locuiesc in Germania momentan si aici e la fel. Merg absolut incredibil. Se aude EXACT ca la cursele de pe pista (locuiesc langa o artera dreapta si relativ necirculata, cu 2 benzi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred mai degraba ca e o combinatie intre mituri sustinute de presa si creierul nostru care ne pacaleste... Si eu aveam impresia ca merge unu "ca nebunu" pana cand era o masina in dreptul lui cand, brusc, creierul meu era contrariat: motocicleta gonea , si masina mergea relativ incet... dar ambele mergeau cu aceeasi viteza...

Avem impresia ca motocicletele merg mai repede pentru ca sunt mai inguste, nu le vedem pentru ca suntem atenti doar la masina etc...

 

Da sunt si oameni care gonesc ca tampitii, nu neg asta... Dar sunt din astia si cu masina...nu cred ca sunt motociclistii mai nebuni decat soferii... pur si simplu au un renume mai prosti plus problemele enumerate mai sus. Plus ca motociclistii teribilisti nu rezista mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca prima conditie pentru ameliorarea lucrurilor e recunoasterea problemei si a spune adevarul. Da, sunt si soferi descreierati, dar motociclistii sunt si mai descreierati. Renumele e pe buna dreptate.

 

Teribilistii nu rezista mult, dar comunitatea moto fiind mult mai unita, toate accidentele "se traiesc" la o intensitate mult mai mare. Si e bine ca e asa.

 

Exista motociclisti mai in varsta care conduc din vremea lui Ceausescu, dar conduc masinarii mai vechi si fara putere mare. Merg incet si-si vad de treaba. Nu au nicio problema. Multi dintre ei nu au cazut niciodata. De ce oare?

 

Hai sa spunem lucrurilor pe nume. Nu ne ajuta sa ne mintim singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunoastem ca sunt destui care isi cumpara moto ca sa isi mareasca barbatia, sa fie "cul". Cu 2 salarii de corporatist isi pot lua o "racheta" cu care sa dea blana orbitoare pe bulevard, sa-i vada 3.14zdele cat sunt de macho. La masini nu mai tine, de banii astia abia iei o toroapa de bmw, din ala de care au toti salahorii sau capsunarii. Iar cu aia nu mai poti atrage atentia nimanui (cel mult a controalelor tehnice in trafic), ai nevoie de o suma de zeci de ori mai mare pt o conserva cu care sa te poti da zglobiu. Asta daca nu esti Cicica din Solont, ca atunci dream car-ul e mai accesibil, costa cat un tichet rabla si cateva articole de menaj de la universalul satesc.

Pe de alta parte durerea la patina fata de tot ce inseamna reguli este maxima in randul soferilor, iar gradul de civilizatie tinde spre 0 absolut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte durerea la patina fata de tot ce inseamna reguli este maxima in randul soferilor, iar gradul de civilizatie tinde spre 0 absolut.

La fel si in randul asa-zisilor motociclisti. Procentual vorbind cred ca sunt mai multi imbecili cu moto decat cu auto(parere personala bazata formata in cei 12 ani de moto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunoastem ca sunt destui care isi cumpara moto ca sa isi mareasca barbatia, sa fie "cul". Cu 2 salarii de corporatist isi pot lua o "racheta" cu care sa dea blana orbitoare pe bulevard, sa-i vada 3.14zdele cat sunt de macho. La masini nu mai tine, de banii astia abia iei o toroapa de bmw, din ala de care au toti salahorii sau capsunarii. Iar cu aia nu mai poti atrage atentia nimanui (cel mult a controalelor tehnice in trafic), ai nevoie de o suma de zeci de ori mai mare pt o conserva cu care sa te poti da zglobiu.

 

Pe de alta parte durerea la patina fata de tot ce inseamna reguli este maxima in randul soferilor, iar gradul de civilizatie tinde spre 0 absolut.

 

100% de acord! Big like!

 

Ieri cand veneam de la cumparaturi, o batranica intrase pe contrasens, era un sens de drum cu 2 benzi complet despartit de celalalt sens (intre sensuri e iarba si copaci). Absolut toata lumea s-a oprit si a asteptat sa intoarca batranica. Absolut nimeni nu a claxonat nici macar o data, si eram vreo 20 de masini care stateam dupa ea. Era foarte batrana, i-a luat ceva timp sa se intoarca, chit ca avea un Ford Ka. Nu vreau sa-i laud pe nemti, stiu f bine cat sunt de "perfecti", dar la chestii de genul asta nu are cum sa nu-ti fie un pic ciuda pe ei...

Editat de MaximusPC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...