Sari la conținut

Am gasit o moneda pe jos


misionaru
 Share

Postări Recomandate

Si tocmai iesisem din Calimanesti, vorbeam la comms despre o cazare unde urma sa stau toata saptamana in interes de serviciu, dusterul din fata mea a inceput depasirea unui tir, eu distras de convorbire am accelerat dupa el, lucru pe care nu il fac nici atunci cand conduc masina. Duster-ul vietii franeaza brusc si intoarce inapoi pe banda. Doua lucruri s-au intamplat atunci. Unul: am accelerat dupa duster, doi: am franat si am tras de ghidon sa evit dusterul care s-a intors pe banda mea.

 

Cred ca a fost un succes faptul ca nu am capotat (probabil nici nu aveam cum, avand un singur disc de frana pe fata). Dar m-am intors cu spatele fata de drum, moment in care, cred, m-am lovit cu aripa din fata de duster. Asta m-a dezechilibrat teribil, mi-a intors ghidionul sau ceva, ideea e ca m-am trezit pe asfalt cautand monede. Si am ajuns pe contrasens dupa 15-20 metri de cautat. Din contrasens, duba a franat cu mult inainte.

 

Ce m-a uimit pe mine a fost faptul ca doar soferul din duba din contrasens si inca cineva care era deja parcat m-a intrebat daca sunt bine. M-am ridicat, mi-am verificat mobilitatea, am vazut ca sunt inca ok, am ridicat motorul de jos si l-am pus pe margine. Dusterul dus a fost. Am stat ulterior inca cel putin o ora in acelasi loc, incercad sa repar semnalizarea, un deget de la picior avariat si scarita mutata din cea a pasagerului. Dusterul nu a mai revenit.

 

Am ajuns la Hateg, am stat 4 zile si m-am intors ieri inapoi.

 

Ce se intampla daca eram lat pe sosea dupa accident? venea cineva la mine? probabil ca nu. Doar salvarea prea tarziu.

 

 

post-12682-0-75402100-1523044673_thumb.jpg

post-12682-0-89145300-1523044679_thumb.jpg

post-12682-0-99877700-1523044685_thumb.jpg

post-12682-0-95841400-1523044691_thumb.jpg

post-12682-0-44336200-1523044699_thumb.jpg

post-12682-0-41257600-1523044709_thumb.jpg

post-12682-0-48579600-1523044714_thumb.jpg

post-12682-0-45688900-1523044759_thumb.jpg

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poate nici nu si-a dat seama cel cu dusterul fiind preocupat sa incerce sa depaseasca. decat sa te gandesti la cine trebuia sa opreasca, mai bine te gandesti la: ce plm fac eu sa nu o mai comit asa prosteste ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, mai bine te gandesti la: ce plm fac eu sa nu o mai comit asa prosteste ;)

 

Asa e. Crede-ma ca m-am gandit intens aceste zile la aceasta intrebare. Pentru ca, evident, orice fapta are si o cauza.

 

Eu vazusem o momeda pe jos...ce sa zic... :))

 

Multumesc pentru postare si fotografii; e o lectie buna pentru unul ca mine.

 

Cu placere. Tocmai din acest motiv am postat, sa se treaca o lectie la catastif. Bineinteles, astept replicile secundare, vin la pachet :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti intreg, si simtul umorului la fel! Da' cred ca moneda aia era botswaneza...

Oare cat a fost din cauza convorbirii? Ca intr-adevar iti distrage atentia, chiar si in masina folosind sisteme hands free.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inițial am crezut că e vreo chestie imaginară, peste care urma să sar. Din păcate, nu a fost așa. Nu știu ce experiență și, însă nu e bine să depășești "în orb". Deocamdată nu am fost pus în poziția de a culege monezi de pe jos, alte sfaturi nu îmi permit să dau.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi fost băut ala cu duster ul, altfel de ce sa fuga, mai ales ca l-ai atins și teoretic era nevinovat.

Colegul crede ca la atins,nu e sigur!Iar el era deja dezechilibrat,doar o mica stersatura,fara ca cel din Duster sa o simta si sa tavalit!

Hai sa nu facem proces de intentie din presupuneri!

Ce e clar e ca ,colegul,a gresit vorbind la telefon si aruncanduse in orb in depasire!Probabil si destul de aproape de Dusterul care a renuntat la depasire!

A avut mult noroc!Altii au murit din mult mai putin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul crede ca la atins,nu e sigur!Iar el era deja dezechilibrat,doar o mica stersatura,fara ca cel din Duster sa o simta si sa tavalit!

Hai sa nu facem proces de intentie din presupuneri!

Ce e clar e ca ,colegul,a gresit vorbind la telefon si aruncanduse in orb in depasire!Probabil si destul de aproape de Dusterul care a renuntat la depasire!

A avut mult noroc!Altii au murit din mult mai putin!

Un om normal ar fi oprit. Atins sau neatins. Vezi pe unu ca se împrăștie poți șofa liniștit pana acasă?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inițial am crezut că e vreo chestie imaginară, peste care urma să sar. Din păcate, nu a fost așa. Nu știu ce experiență și, însă nu e bine să depășești "în orb". Deocamdată nu am fost pus în poziția de a culege monezi de pe jos, alte sfaturi nu îmi permit să dau.

Ride safe!

 

In trafic intens, pe sosea, nici eu nu am mai cazut pana acum. E o prima oara pentru orice, aproape orice...:) iti zic eu cum se simte, se simte ca si cum realizezi in sutimea aia de secunda ca ti-ai depasit aptitudinile fizice, mai intai, dupa care, ale motorului. Daca stapanesti un alt motor, mai capabil ca franare si care tine un rider mai tehnic pe franare, atunci, e posibil sa fi scpat. Nu stiu, inca nu imi dau seama daca depindea de tehnica mea sau chiar nu se putea evita. Nu acum, cel putin...

 

Bine ca esti tu bine! :peace:

 

 

Crede-ma ca ma tot gandeam in ziua aia daca nu cumva am murit...si eram intr-un vis, sau ceva.. pentru ca inca nu gasisem moneda vietii!!!

 

Anul asta e ceva dubios la Valcea.Bine ca totul e bine, spor la mesterit.

 

 

Ca o paranteza, soferul care venea din contrasens si care a oprit la mine, a tinut sa imi aduca aminte ca nu trecusera decat 2 zile de cand a murit un motociclist tot in zona aia, care mergea cu 200 la ora...i-am zis ok, multumesc, si atat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost acolo, deci nu fac speculații, dar poate un ABS ar fi fost util. Mobra mea nu are așa ceva, deci nu abuzez de frâne.

Ce e important e că nu ai nimic rupt. Și sper că nici alte urmări fizice nu sunt.

Sănătate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud de incident, dar ma bucur ca ne poti povesti chiar tu despre el...

Grija mare pe viitor, si numai drumuri frumoase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu vazusem o momeda pe jos...ce sa zic... :))

Era a mea, trecusem mai devreme pe acolo si cand am oprit sa-mi iau un ci-co am constatat ca nu am putut fiindca imi lipsea. Am sa te rog cand ai timp sa ne vedem si sa mi-o returnezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@misionaru, nah ca te-ai tavalit degeaba. Acum trebuie sa te mai intalnesti si cu @l.u.v. sa-i dai banii inapoi :)

 

Nu-mi place cum arata geaca aia. Mi se pare ca s-a polizat cam tare si nu cred ca mergeai cu cine stie ce viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a fost un succes faptul ca nu am capotat (probabil nici nu aveam cum, avand un singur disc de frana pe fata).

Dar m-am intors cu spatele fata de drum, moment in care, cred, m-am lovit cu aripa din fata de duster.

P-astea doua nu le-am inteles.

Ce legatura are un singur disc cu eventuala capotare?

Cum "cu spatele fata de drum"?

» Post actualizat in 07 Apr 2018 05:41

cred, m-am lovit cu aripa din fata de duster. Asta m-a dezechilibrat teribil, mi-a intors ghidionul sau ceva, .

 

 

Eu cred ca ai facut un fel de hi-side, de fapt.

» Post actualizat in 07 Apr 2018 05:44

poate nici nu si-a dat seama cel cu dusterul fiind preocupat sa incerce sa depaseasca.

Bineinteles. Ala cu Dusterul deja avusese o emotie incercand sa depaseasca si trebuind sa se replieze. Astia si-asa nu prea se uita in oglinzi, daramite dupa o tentativa ratata de depasire. El se stergea de transpiratie pe frunte facea cruci cu limba-n ceru' gurii. N-a mai vazut nimic in jur si cu atat mai putin in spate.

Oricum, omu' n-are nicio vina, deci hai sa nu-l acuzam aiurea.

» Post actualizat in 07 Apr 2018 05:46

Ca intr-adevar iti distrage atentia, chiar si in masina folosind sisteme hands free.

Corect! Asta nu vrea nimeni sa inteleaga! N-are nicio treaba ca tii telefonu' cu mana la ureche sau ai casca in ureche. Ca eu, de exemplu, am cutie automata, deci nu ma incurca deloc o mana ocupata.

Dar creierul ocupat e alta discutie.

» Post actualizat in 07 Apr 2018 05:48

Anul asta e ceva dubios la Valcea.Bine ca totul e bine, spor la mesterit.

Incepator, nu?

Valea Oltului si Dealul Negru sunt zone predispuse la accidente de cand era bunica fata.

» Post actualizat in 07 Apr 2018 05:50

inca nu imi dau seama daca depindea de tehnica mea sau chiar nu se putea evita. Nu acum, cel putin...

Da, se putea evita. Cascand ochii si creierul doar la drum. Asa cum spuneai si tu, in mod normal nu te-ai fi bagat dupa ala cu Dusterul inainte ca el sa termine depasirea.

» Post actualizat in 07 Apr 2018 05:52

Ai anunțat poliția? Ei ce au zis?

:haha:

Asta ar fi zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile pe centura capitalei era sa patesc la fel dar fara sa vb la telefon, legat de faptul ca nu a oprit 20000% ca nu a vazut si va spun si de ce, la fel acum cateva zile am mers 10 km dupa unul care in acesti 10 km nu a aruncat un ochi in oglinzi dar nici macar un clipit, rotile pe linia continuua si innainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy.K cred ca sunt la al 10-lea sezon si consider ca mereu e ceva de invatat.Subliniam doar ca abia a dat caldura si sunt deja 4 accidente in zona asta, anul trecut cred ca au fost atatea pe toata perioda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...