Sari la conținut

Test de impermeabilitate manusi moto : Probiker Season III vs Reusch G


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

Cum aveam eu niste manusi moto prin casa pe care aveam de gand sa nu le mai folosesc deoarece membrana stil imitatie de carbon din zona pumnului se cam tocise, am hotarat sa merg la KronauMoto din Bucuresti, in sensul sa-mi cumpar niste manusi mai ok la aspect, tot la fel rezistente la vant si ploaie si m-am oprit la o pereche de manusi de la Probiker Season III cu ceva membrana rezistenta la vant si apa cica HIPORA se numeste.

Dupa ceva timp ce-mi trece prin minte ca tot e primavara si a inceput sezonul moto : hai sa le ud putin sa vedem care pe care, considerand ca hai n-or fi ca gore-tex-ul, dar macar 1 minut acolo vor rezista sub apa... mda, da' de unde, ca tot alea batrane au iesit castigatoare.

Off.... si eu care aveam de gand sa le vand un pret de nimic, acum chiar ca nu-mi vine sa le mai arunc.

Asadar, daca vreti manusi rezistente la apa, alegeti ceva cu gore-tex, restul minunilor gen drytex, hipora, etc etc nu tin mai deloc la apa.

 

Atasez un link cu testul :

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai compari si tu Reusch cu Probiker.

Firma de top cu firma de buget mic...

gore tex cu membrana no name.

normal ca iese rau probikeru.

insa testul tau este un pic exagerat, probabil ca probikeru intr-o ploaie normala nu de 200 de km ar face fata.

nu mai stoarce echipament cu membrana.

nu folosi detergent cu soda.

recomand si este intradevar bun NixWax detergent si impermeabilizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai compari si tu Reusch cu Probiker.

Firma de top cu firma de buget mic...

gore tex cu membrana no name.

normal ca iese rau probikeru.

insa testul tau este un pic exagerat, probabil ca probikeru intr-o ploaie normala nu de 200 de km ar face fata.

nu mai stoarce echipament cu membrana.

nu folosi detergent cu soda.

recomand si este intradevar bun NixWax detergent si impermeabilizator.

ehee... au fost stoarse si bagate la masina de n ori si n-au nici pe naiba de 5 ani incoace. Credeam ca membrana aia Hipora de care zic astia de la KronauMoto ca e rezistenta la vant si apa hai ca n-o fi ca gore-tex-ul insa macar acolo 10 secunde sa reziste sub apa. mnoope , nici vorba. Mi s-a parut mie recent cand m-a apucat ploaia cu ele in mana ca m-am udat putin in 10km de ploaie mai serioasa, nu torentiala, insa azi am vrut sa le fac testul suprem, sa le bag de tot sub apa.

Iete ce ma gandeam eu, hai pe astea batrane sa le pun pe-o suta de lei pe olx sa le scot la pensie si astea de la probiker sa le pastrez ca sunt mai noi si nu sunt terfelite :))) neah, cred ca voi face taman invers

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem și noi mănușile alea, sunt ok până la un punct. Rezistă la apă, dar nu îți închipui că se compară cu vreo firmă de top. Ai dat 30 euro pe pereche, nu 100 și ceva.

Exact, sunt ok pana la un punct : atunci cand incepe sa ploua mai serios. Daca la v-strom cum ai tu in semnatura spre exeplu, la ploaie te mai protejeaza si handguardurile putin, la un naked sau vitezana in primii 10 km de ploaie mai serioasa deja esti ud fleasca in ele pe interior. Am testat eu. Da ploaie sa fie, nu cateva picaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Admin

Solutii gasesti cate vrei la magazinele de pantofi, cele de alpinism, Decathlon etc. De care nu conteaza, atata timp cat toate fac acelasi drac. De tinut tin, nu stiu insa daca 1-2 ore cat vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...