Sari la conținut

Pasul Tabla Butii


Postări Recomandate

Pasul Tabla Butii este o trecatoare situata in Muntii Tataru, din Carpatii Orientali la 1340 m altitudine, care leaga Valea Teleajenului de cea a Buzaului (Wikipedia).

In timpul primului razboi mondial aici au avut loc lupte sangeroase, dovada fiind cimitirul eroilor din varful pasului.

Denumirea este data de tablitele care erau aplicate pe butoaiele comerciantilor, dupa ce erau verificate si care tranzitau in Evul Mediu prin aceasta trecatoare cu rol de vama.

 

Drumul pleaca din localitatea Slon si este un drum forestier, de pamant, care in conditii normale, daca este uscat se poate face fara probleme cu orice tip de motocicleta Adv.

Noi nu am reusit sa ajungem in varf, deoarece noroaiele si mai ales zapada ne-au impiedicat cand mai aveam in jur de 5 km pana pe platou.

 

Peisajul este superb, cu siguranta trebuie incercat din nou in vara....

 

 

 

 

post-22512-0-55878600-1523358601_thumb.jpg

post-22512-0-91020700-1523358607_thumb.jpg

post-22512-0-89871200-1523358613_thumb.jpg

post-22512-0-19440000-1523358621_thumb.jpg

post-22512-0-52296200-1523358627_thumb.jpg

post-22512-0-18449200-1523358643_thumb.jpg

post-22512-0-48103600-1523358650_thumb.jpg

post-22512-0-23652000-1523358657_thumb.jpg

post-22512-0-38186600-1523358664_thumb.jpg

post-22512-0-28977500-1523358671_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mersi fain!

 

Daca mai stiti prin zona respectiva drumuri interesante, accesibile cu adventure, alte POI uri, bagati aici:

 

https://drive.google.com/open?id=1fdfogWbHcrIVgQ3nVCzAGlmIQ7fY-3Uz&usp=sharing

 

Poate mai ajuta si pe altii.

Editat de _danu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi fain!

 

Daca mai stiti prin zona respectiva drumuri interesante, accesibile cu adventure, alte POI uri, bagati aici:

 

https://drive.google.com/open?id=1fdfogWbHcrIVgQ3nVCzAGlmIQ7fY-3Uz&usp=sharing

 

Poate mai ajuta si pe altii.

 

Am facut cu un 1200GS drumul de la Zizin, prin Dalghiu pana la punctul A al traseului din harta ta. Nu pot sa adaug nimic la harta ta (probabil la setari ai bifat doar View only, fara posibilitate de editare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce văd pe poze nu ați ajuns nici lângă vârful lui Crai... mai era mult de mers până in Tabla Buții.. mai așteptați un pic să se usuce... apoi merge și dinspre Vamă..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu un offtopic "non motociclistic", pt ca "lupte sangeroase"... vara merge facut traseul cu un 4x4 mediu? Care e cel mai bun traseu de urcare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu un offtopic "non motociclistic", pt ca "lupte sangeroase"... vara merge facut traseul cu un 4x4 mediu? Care e cel mai bun traseu de urcare?

Merge cam cu orice. Vorbesc despre urcarea din Slon. Coborarea in drumul Cheia-Vama Buzaului este, de cele mai multe ori, mai ales primavara plin de sleauri care uneori nu se pot trece cu niciun SUV. Deci in cel mai rau caz va trebui sa cobori pe unde ai urcat. In rest n-ai treaba!

» Post actualizat in 10 Apr 2018 19:37

din ce văd pe poze nu ați ajuns nici lângă vârful lui Crai... mai era mult de mers până in Tabla Buții.. mai așteptați un pic să se usuce... apoi merge și dinspre Vamă..

Depinde. Intr-o primavara am gasit niste sleauri cam de 70 cm adancime si vreo 50 latime, imposibil de trecut cu KLE-ul.

» Post actualizat in 10 Apr 2018 19:50

Acum am vazut ca initiatorul nu a ajuns la Tabla Butii.

Drumul este in mare parte piatra. Deci ar trebui sa se faca si pe ud. O singura data am avut probleme, dar am rezolvat dand jos aripa fata sub care se aduna noroi si bloca roata. Necesar gume mixte cel putin, pe ud. Pe uscat merge si cu slicuri.

Traseul nu pune nicio problema deosebita, nu sunt urcari abrupte. Mai problematici sunt vara cainii de stana de pe sus, din "creasta". Dar cu gaz si cu tupeu raman in urma.

 

Pentru cei care il au doar in plan, merita. Loc de campare foarte bun sus, langa ruinele fostei vami, acolo unde este si cimitirul eroilor. Locul e superb si intotdeauna am fost singurii campati. E si izvor un pic mai jos, la buza padurii.

De vis, ce sa mai...

 

post-50140-0-45370100-1523389512_thumb.jpgpost-50140-0-06502300-1523389538_thumb.jpgpost-50140-0-45221200-1523389614_thumb.jpg

post-50140-0-09707900-1523389679_thumb.jpgpost-50140-0-34284700-1523389695_thumb.jpg

» Post actualizat in 10 Apr 2018 19:53

PS Sa nu cumva sa va puna Necuratu' sa va duceti pe acolo in weekendul din jur de 6 august: se serbeaza ziua eroilor sau ceva, ocazie cu care e o manelarie totala langa cimitir - gratare, primari, popi, cocalari, tarani (d-aia nasoi, nu d-aia adevarati) gunoaie, muzici, ce mai...tot tacamu'. Noi am ajuns cu o asemenea ocazie din greseala si am taiat-o urgent la vale, alegand pana la urma sa campam la intrarea in Cheile Stanei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, nu am putut ajunge in varf, asta din cauza zapezii care acoperea tot drumul, fara a avea vreo posibilitate de a ocoli acele portiuni.

Imi aduc aminte ca GPS-ul arata inca 5-6 km pana la cimitirul eroilor de pe platou, deci mai era ceva de mers, iar in conditiile date nu puteam ajunge decat cu mari eforturi de impins, tras, sapat, etc.

Africana mea era incaltata cu Heidenau K60 scout, deci eram cat de cat OK pt. astfel de drumuri, insa colegul cu Transalp avea niste gume 100 % stradale (nu mai imi aduc aminte execat ce).....

 

Pe uscat si vara, pe caldura este cu siguranta superb, atat drumul, cat si peisajul, obligatoriu de repetat traseul......

 

Am si cateva filmari facute pe drum, sper sa am timp sa le editez putin si sa le postez.

In orice caz nu se merita incercat in perioada asta a anului.....mai trebuie asteptat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 10 Apr 2018 19:53

 

PS Sa nu cumva sa va puna Necuratu' sa va duceti pe acolo in weekendul din jur de 6 august: se serbeaza ziua eroilor sau ceva, ocazie cu care e o manelarie totala langa cimitir - gratare, primari, popi, cocalari, tarani (d-aia nasoi, nu d-aia adevarati) gunoaie, muzici, ce mai...tot tacamu'. Noi am ajuns cu o asemenea ocazie din greseala si am taiat-o urgent la vale, alegand pana la urma sa campam la intrarea in Cheile Stanei.

Este chiar pe 6 august paranghelia cu pricina. Sa vezi ce mare de beton au trantit in fata intrarii in cimitir. Un fel de amfiteatru cu ''scena'' Exact ce lipsea in varful muntelui. Niste handicapati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este chiar pe 6 august paranghelia cu pricina. Sa vezi ce mare de beton au trantit in fata intrarii in cimitir. Un fel de amfiteatru cu ''scena'' Exact ce lipsea in varful muntelui. Niste handicapati...

Aoleu! Si banuiesc ca mizeria ailalta veche tot din beton au lasat-o de izbeliste...

Pai nu facem noi rost de niste TNT?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu! Si banuiesc ca mizeria ailalta veche tot din beton au lasat-o de izbeliste...

Pai nu facem noi rost de niste TNT?!

Isi face natura datoria. Pamantul acolo musteste de apa. Deja a reusit sa se infiltreze si sa se prelinga pe betonul sufletului. Lucrare facuta de mantuiala. Bani in vant. Aia veche de care povestesti este fosta statie de funicular. Nu cred ca o mai darama cineva. Au fost la un pas sa umple cu eoliene Vf lui Crai dar se pare ca s-au lacomit la spagi :) Editat de connex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Funicu...CE?! De unde funicular? Pentru ce funicular? Forestier?

Sper ca vorbim de acelasi lucru, structura aia din beton care nu seamana a nimic, in mijlocul a nicaieri :) A fost funicular forestier. Sunt mai multe statii de funiculare parasite dar nu toate asa, la ''indemana'' A fost si mocanita pe Valea Teleajenului. Venea din Maneciu pina in Valea Stanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercat azi. Ajuns la 5 km de tinta si infipt in namoale. Nu e de trecut cu mobra. Atv si 4x4 au trecut. Dupa ce am vazut ce si cum si am impins un pic la fier m-am intors cu gand de revenire ca e divina zona.post-19846-0-93688800-1523733445_thumb.jpgpost-19846-0-93688800-1523733445_thumb.jpgpost-19846-0-09964900-1523733488_thumb.jpgpost-19846-0-76706000-1523733517_thumb.jpgpost-19846-0-07757000-1523733541_thumb.jpgpost-19846-0-11720400-1523733607_thumb.jpgpost-19846-0-66338400-1523733627_thumb.jpgpost-19846-0-06837400-1523733653_thumb.jpgpost-19846-0-96639500-1523733681_thumb.jpgpost-19846-0-21827200-1523733717_thumb.jpgpost-19846-0-90641100-1523733775_thumb.jpg

Recomandari:

- nu te du singur. Daca te prinde o ploicica o sa impingi la motor de o sa behai.

- pana la 1 mai e nu m-as risca inca o data.

- mergeti cu rezervorul plin. Coclaul papa gaz.

- grija la viteii deghizati in caini!

» Post actualizat in 14 Apr 2018 19:43

Ma bag si eu cu un offtopic "non motociclistic", pt ca "lupte sangeroase"... vara merge facut traseul cu un 4x4 mediu? Care e cel mai bun traseu de urcare?

Merge. Cel putin pe uscat. Sunt sleauri dar pt auto sunt practicabile.

Daca nu stii cu motorul pe sleauri devine interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt info :) Oricum vara aveam de gand sa ma duc, campare 3-4 zile pe acolo. Stiu ca e si o cetate (ruina) pe acolo, plus zonele ww1 de interes pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt info :) Oricum vara aveam de gand sa ma duc, campare 3-4 zile pe acolo. Stiu ca e si o cetate (ruina) pe acolo, plus zonele ww1 de interes pt mine.

Ruinele fostei vami de pe frontiera romano-austro-ungara sunt exact pe culme cam in dreptul cimitirului. Drumul de creasta trece exact prin fost incinta. Dar nu te astepta la cine stie ce cladiri, sunt doar niste resturi de ziduri de vreo 30 cm inaltime.

Pentru campare sunt doua locuri, dupa preferinte:

* prima se vede in pozele mele, e chiar la buza padurii. Daca e uscat cobori cu vaca cu orice gume pana acolo. Sau cu orice masina de la 10 cm garda in sus. Atentie daca ai gume de strada si incepe sa ploua sa duci mobra sus cat mai repede. Daca ploua noaptea, cand dormi, poti avea probleme. Cu gume mixte sau de scandal poti dormi linistit.

* al doilea loc de campare, care mie imi place mai mult, dar presupune lasat mobra un pic mai departe de corturi, este cum stai cu spatele la cimitir, in aval de el, cu fata la padure, oblic dreapta, un pic mai jos de buza padurii. Chiar langa el e izvorul, disponibil tot timpul anului. Am fiert apa, pentru siguranta, dar n-are niciungust sau miros dubios. Locul asta e mai retras si mai departe de betoanele turnate de bulangii aia de la primarie...

 

Daca te plictisesti acolo dupa o noapte doua mai e un loc misto in zona: la intrarea in Cheile Stanei. Cum cobori de pe Tabla Butii spre nord (opus directiei Slon) dai in drumul Cheia-Vama Buzaului. Faci stanga pe el si ajungi la un grup de case de vacanta unde se face un drum la dreapta, cu bariera, mai nou. Daca o iei pe drumul ala in vreo 300 m pe stanga e un loc mare si frumos sub o multime de brazi. De acolo mai ai vreo 20 de minute de mers pana la intrarea in chei, chei care merita facute la pas. Iti ia vreo ora si ceva dus-intors. Atentie: sa verifici sa nu se anunte vreo rupere de nori pe munte, spre Ciucas, cheile sunt periculoase in caz de viitura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu cu mobra as vrea, nici nu stiu daca sta la verticala vaca pe drumurile alea. Nu prea are valeitati de offroad (si nici eu, n-am iesit cu ea de pe asfalt prea mult)... plus ca e mai greu sa car chestii cu ea pe munte (apa, bere, mancare, cazma, detector etc). Cu masina ma gandeam, dormit in ea si umblat prin transee ziua, cu detectorul :) Am locatia in plan de ceva timp, dar n-am apucat sa ajung si nu stiam cum e drumul, cat de greu e. Ca una se vede pe harta, alta e la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...