Sari la conținut

Duminica 15 Apr la mare


TANTO
 Share

Postări Recomandate

m-am hotarat pentru mare, asta nu e tara de mancat asfalt, e tara de enduristi. ma duc si ma intorc pe autostrada. aia cu evitatul autostrazii aici in ro e un cliseu, mari peisaje nu ai pe niciunde, nici drumuri pe care sa umbli.

plec pe la 9 cred, daca mai vine cineva, stabilim o ora pt intalnire in parcarea de la km 20 pe a2. mancam pe acolo, nu stiu unde. pesti sau alte mortaciuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu anul trecut m-am intors de la mare (plimbare de o zi) pe drumul vechi si eram cu masina pt ca sotia nu merge pe motocicleta. Am mers asa de linistit si am facut doar 20 de minute in plus fata de autostrada care era full de masini, mergeam cate 20 de km fara sa intalnesc nici o masina. Cel mai frumos a fost cand am oprit undeva in pustiu sa ma pis, cerul era pliiiiin de stele, imagine imposibil de vazut din Bucuresti.

 

Singurul dezavantaj major este faptul ca soseaua nu este trasata si trebuie sa fii foarte atent daca mergi noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TANTO, ai mers vreodata spre mare pe la Calarasi, bac, Adamclisi, dealuri, printre vii ? Eu zic sa incerci ! Anul trecut a fost mai ciudat, ca sa nu spun altfel, au dat cu criblura de aveam si in ghete... cu tot cu smoala aferenta da' cred ca s-a tasat de atunci.

Plimbare placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TANTO, ai mers vreodata spre mare pe la Calarasi, bac, Adamclisi, dealuri, printre vii ? Eu zic sa incerci ! Anul trecut a fost mai ciudat, ca sa nu spun altfel, au dat cu criblura de aveam si in ghete... cu tot cu smoala aferenta da' cred ca s-a tasat de atunci.

Plimbare placuta !

am fost frate peste tot de zeci de ori. ma strange tara asta si ma enervez. trist e ca am incercat sa stau in Germania prin sud undeva si dupa o vreme am incercat acelasi sentiment dupa ce am parcurs toate traseele in toate directiile ce se puteau atinge in 1-2 zile. America si Australia sunt de mine, mergi de cazi jos si nu ajungi nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am cum sa te contrazic, ce sa zic, "muta-ti cuibu" si te du'". Si eu ma confrunt cu aceeasi "plictiseala" de aici din Bucuresti dar avem o tara foarte frumoasa, chiar ai "calcat-o" pe toata ? Si nu ma refer doar la drumuri, sunt niste minunatii de vazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil nu pe toata insa in mare parte. locurile frumoase put de jeg, ti se urca sangele in cap, campuri intregi pline de pungi si pet-uri. tara e frumoasa, nu paradis cum ne-au invatat comunistii sau aia de n-au trecut de Giurgiu insa oamenii nu sunt gospodari, stau in jeg. imediat dupa 89, nu era autostrada la unguri, mergeai pe o sosea. peisajul si casele erau identice insa la noi terenul ala din fata caselor era parloaga, la unguri cu iarba tunsa si flori. pana si aia, niste migratori sunt mai civilizati decat noi.

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

aia cu evitatul autostrazii aici in ro e un cliseu, mari peisaje nu ai pe niciunde, nici drumuri pe care sa umbli.

 

Evitam autostrazile pentru simplul motiv ca vrem curbe, nu dorim sa facem cauciucurile patrate.

Motocilcleta e viata pe curbe, pe drum drept e pustiu :)

 

Daca nici in Romania nu ai drumuri pe care sa te dai, nu stiu ce sa mai zic. Sunt o multime de Trans-uri plus drumuri de munte unde poti a te manifesta si incanta privirea daca doresti.

Editat de Sergiu_V.Riders
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei cu harley si alte asemenea fac cauciucul patrat pentru ca vor ei, asa le place. nu trebuie sa ii judeci pe altii cu masura ta, asta e ceva romanesc si tine de educatie. fii tolerant.

cat despre peisaje, drumuri si alte alea, mergi si vezi pe la altii sau intreaba pe cei care au fost. daca esti endurist Romania e ok. daca nu, nu.

post-98332-0-71509700-1523874190_thumb.jpg

post-98332-0-12660900-1523874219_thumb.jpg

post-98332-0-40649300-1523874237_thumb.jpg

post-98332-0-65303100-1523874270_thumb.jpg

post-98332-0-26039800-1523874296_thumb.jpg

post-98332-0-69858000-1523874348_thumb.jpg

post-98332-0-26888500-1523874380_thumb.jpg

post-98332-0-29689100-1523874441_thumb.jpg

post-98332-0-64844500-1523874478_thumb.jpg

post-98332-0-83445100-1523874526_thumb.jpg

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu povesteam de ce evitam autostrăzile. Nu am vorbit de alții pentru ca Nu e treaba mea preferintele altora și fanteziile lor despre cât suntem de putin educați, netoleranti, cât de nașpa e România și ce minunat e in rest!

 

Sunt touringar, nu endurist!

Editat de Sergiu_V.Riders
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost frate peste tot de zeci de ori. ma strange tara asta si ma enervez. trist e ca am incercat sa stau in Germania prin sud undeva si dupa o vreme am incercat acelasi sentiment dupa ce am parcurs toate traseele in toate directiile ce se puteau atinge in 1-2 zile. America si Australia sunt de mine, mergi de cazi jos si nu ajungi nicaieri.

Pai o Pan-American este numai buna de tine :). 30.000 Km, 17 tari, daca te abati un pic mai bagi inca 4. E drept ca e o mica intrerupere intre Panama si Columbia, dar parca dupa ce stai la o sueta cu Udrea mai bine sari peste Columbia si o tai cu un vapor direct in Ecuador-Peru si apoi prin Chile pina te intalnesti cu Pierre Vaillant :).

Recunosc ca mi-ar place si mie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așteptând plăcuțele de frână la GTL, am scos GS-ul, după... 8 ani.

Uitasem cum este.

Până la 120km/h, este interesantă, jucăușă, elastică. Ok.

Doar vibrează și-ți amorțesc bucile în timp.

Merge și cu 160, dar pare mare vitejie.

Vibrează tot.

Și casca, uneori și imaginea. :(

De multe ori am preferat să o țin într-a 5-a, să fie motorul un pic mai turat, să ies din zona de rezonanță.

Clar, la drum întins ar trebui măcar 4 cilindri...

Este o părere. Nu mă înjurați. :)

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așteptând plăcuțele de frână la GTL, am scos GS-ul, după... 8 ani.

Uitasem cum este.

Până la 120km/h, este interesantă, jucăușă, elastică. Ok.

Doar vibrează și-ți amorțesc bucile în timp.

Merge și cu 160, dar pare mare vitejie.

Vibrează tot.

Și casca, uneori și imaginea. :(

De multe ori am preferat să o țin într-a 5-a, să fie motorul un pic mai turat, să ies din zona de rezonanță.

Clar, la drum întins ar trebui măcar 4 cilindri...

Este o părere. Nu mă înjurați. :)

Incearca si cu un GS/GSA > 2014 si o sa vezi ca nu mai este asa. 160 devine de croaziera, chiar dk nu e GTL. Intreaba-l pe Tanto care stie cel mai bine pt. ca le-a avut pe toate si cine stie daca nu cumva dupa ce-si vinde Baggerul, trece la GSA 2018!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silver arrow: grand America e b cu topcase. am b, nu-mi trebuie topcase pentru ca nu mai am pasager. nevasta-mea creste copii. nici aia nici b-ul nu sunt pentr tura mentionata de tine care e cam cu peripetii. pan American hwy nu e chiar hwy. in gsa e mai bun. sau zici de Honda st1300? am vrut sa iau acum multi ani dar am luat k1200gt, era mai modern. Honda face motociclete bune dar la touring a pierdut trenul demult, sunt vechi, depasite toate.

September: gsa nou e silky smooth, asta de anul trecut nu cel de acum 2 ani tot cu apa, I-au mai facut ceva, nu vibreaza deloc.

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...