Sari la conținut

Recuperare permis pierdut


Wolf dark
 Share

Postări Recomandate

Tatal meu, la onorabilă vârstă de 60 de ani, dorește sa-si retraiasca tinerețea asa ca a decis sa redevină mobrist de ocazie. Zis si facut doar ca permisul lui este piedut de vreo 30 de ani si niciodata nu a fost sa-l recupereze. Imperios necesar sa-l aiba si fizic, întreb... a mai întâlnit cineva o astfel de situatie? Care ar fi primul pas in recuperearea mult doritului plastic? Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tatal tau nu mai are permis valabil. Vezi ca trebuie sa faca fisa medicala. La 60 de ani probabil ca va avea ceva emotii, mai ales la oftalmolog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un caz atipic, acum 30 ani nu exista nimic informatizat la Permise Auto asa ca s-ar putea sa dureze ceva pana scotocesc astia prin arhive. Oricum, sa se duca cu tupeu la Politie si sa nu cedeze, permisul de conducere este un drept castigat, trebuie sa-i dea plasticul. Evident, o sa-i ceara fisa medicala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu 30 de ani poate dar acum da, crezi ca nu sunt bagate toate in baza de date?

Eu care am aceeasi varsta cu persoana in cauza aveam permis separat pentru motoreta, deoarece imi luasem masina nu am mai bagat in seama acel permis, in '92 cand a trebuit sa-l preschimb, fara sa fac eu cerere expresa mi-a fost trecuta si categoria "A".

 

 

Tatal tau nu mai are permis valabil. Vezi ca trebuie sa faca fisa medicala. La 60 de ani probabil ca va avea ceva emotii, mai ales la oftalmolog.

Nu esti bine informat, cu varsta (in medie peste 40 de ani) vederea de aproape e cea care sufera din cauza pierderii flexibilitatii cristalinului astfel ochiul nemaiputand focaliza de aproape.

La mine in mod particular fiind miop de mic necesitatea purtarii ochelarilor de aproape este inexistenta.

 

 

Eu zic ca daca nu a mai mers 30ani pe moto mai bine face scoala iar.,

 

Eu "m-am lasat" la 23 si m-am "reapucat' la 50 nu am avut absolut nicio problema, acum problema ar fi traficul care este foarte mult schimbat dar eu am condus masina in tot acest timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tata şi-a redescoperit pasiunea pentru moto la 79 de ani, s-a plimbat cuminte până la 85, plimbări din ce în ce mai scurte, mai aproape de casă. Nu a avut niciun incident, nici măcar să o scape de pe loc. La 86 de ani s-a lăsat şi de auto iar acum are 88 şi o aşteaptă pe doamna slăbănoagă.


» Post actualizat in 15 Apr 2018 10:25

Hai că am găsit şi poza din 1960, el avea 30 de ani iar mobra lui se vede acolo, K 125.

 

post-57179-0-01610100-1523787802_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand am luat Hoinarul, tata avea 60 de ani. L-am rugat sa mearga el sa ii faca rodajul. Nu se mai suise pe moto de 25 de ani. S-a suit si a dat cateva ture, cred ca una pina la Targoviste si inapoi.

 

Legat de permis: cu siguranta in arhiva exista. Sa nu uitam ca pe vremea lui Ceasca Militia era structura militarizata si treaba se facea ca in armata. Adica cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...