Sari la conținut

Curs moto defensiv Academia Titi Aur


misionaru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

M-as fi dus, mai ales acuma ca am Goldwing-ul si nu am apucat sa vad intr-un poligon ce si cum. Sper sa il mai faca si in alte zile. Din pacate in acea perioada sunt plecat.

 

Legat de carcotasii cu pretul: la austrieci fii-mea A FOST OBLIGATA prin lege ca in primul an de la luarea carnetului sa faca doua cursuri, unul la moto si altul la auto. Pret: 230 €/buc . Si a durat o singura zi, intr-o sambata de al 09:00 la 18:00. Nici ea nu a fost teribil de incantata la inceput si i se parea o pierdere de timp si bani. La sfarsit a spus ca a fost foarte util si a invatat destule, si la moto si la auto.

 

Mi se pare o chestie foarte buna, iar pretul de 1.200 LEI zic eu ca este absolut rezonabil. Cu siguranta reparatul unei mobre si/sau al oaselor costa mai mult decat atata.

 

@Limp_TA: romanii dau eject din principiu. Ei sunt cei mai buni, cei mai destepti, vine acuma cine stie ce flocea sa le spuna lor cum sa mearga pe mobra. Ce draqu!

 

@Speedy.K pentru cursul ofensiv iei legatura cu domnul de mai jos :crack:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@misionaru: ne spui te rog cum sunt alocate cele 3 zile ? Cred ca e oarecum problematic pt multi sa stea 3 zile rand plecati (chiar daca vb de vineri-duminica) de dimineata pana seara.

 

offtopic: mai tin cei de la fabrica de performanta cursuri ? Pe fb scrie ca s-a mutat, si-a schimbat numele,etc...dar cum se cheama acum nu mentioneaza nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai un imbecil care ar trebui sa se caute la psihiatru umbla cu un topor pe un scuter, iar ala din spate are dreptate sa il claxoneze pentru ca era verde si idiotul inca isi admira cizmele pe acolo...

Eu ma gandesc la pixelul albastru. Fake, cum ar veni pe limba noastra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROGRAM CURS:

Exersarea pozitie pe viraje pe o suprafata special conceputa

Schimbarea traselor pe circuit prin inversarea sensului de rulare.

Pentru cei care vizeaza cele de mai sus le recomand sa participe la cursuri organizate de cei care mananca circuit pe paine de primavara pana toamna.

In rest, toti sunt dupa bani. Cine face stunt sa predea stunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca o sa par carcotas, dar nu asta e ideea.

Vezi Doamne in ziua de astazi nu mai exista timp si bunsimt in ceea ce priveste relatia ta cu tine sau cu altii. Plm se merge la psiholog, consecinta a societatii noastre grabite ahtiata dupa bani si rezultate rapide (daca se poate ieri nu azi sa vina rezultatul). Lipsa de RABDARE, pt ca tu ca individ nu esti dispus sa analizezi la 100% ceea ce se petrece in jurul tau si vrei mura in gura plug and play....ca sa vina rezultatul.

Ne trebuie pista de biciclete, curusuri de parenting, curusuri de motociclism si asa mai departe.

Deh... parca parintii sau bunicii nostrii au avut toate cacao-urile astea la indemana, si nu sunt deloc handicapati, ba chiar ne-au crescut.

 

Cursul asta de moto pe circuit este ca si mersul la sala de 2-3ori.

Nu cred ca este vb de bogati sau saraci cat despre ce iti poate oferi o suma de bani.

De 1200de lei pui benzina si faci turul Romaniei nene in carburant, daca ai RABDARE cu tine si fierul tau sa va invatati treci cu brio prin toate situatiile zgura, nisip, bruma dimineata pe asfalt, ploaie, vant lateral, obstacole neasteptate si asa mai departe....si alta valoare ai tu din punct de vedere psihologic cand ai facut turul Romaniei sau macar o tura adevarata de +1000km legat zile la rand in the real life VS exersarea unor proceduri intr-un spatiu inchis (nu spun ca nu au neaparat o valoare).

Zic si eu nu dau cu parul.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 1200de lei pui benzina si faci turul Romaniei nene in carburant, daca ai RABDARE cu tine si fierul tau sa va invatati treci cu brio prin toate situatiile zgura, nisip, bruma dimineata pe asfalt, ploaie, vant lateral, obstacole neasteptate si asa mai departe....si alta valoare ai tu din punct de vedere psihologic cand ai facut turul Romaniei sau macar o tura adevarata de +1000km legat zile la rand in the real life VS exersarea unor proceduri intr-un spatiu inchis (nu spun ca nu au neaparat o valoare).

Zic si eu nu dau cu parul.

Am facut ture mai mult de ce zici tu acolo si crede-ma nu ma simt pro, cel mult mediocru. Sunt multe lucruri care e imposibil sa le inveti pe strada, si de multe ori ai sa le inveti prost si invatatul prost o sa te bage in sant cand ai sa apelezi la el.

Acum stiu ca e la moda, toti sunt profesionisti, uite exista o chestie stiintifica despre perceptie si talent:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

 

Dunning%20Kruger%20Chart.jpg?itok=BNNfmc

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și cei care le predau de unde le știu? Nu cumva le-au învățat în ani mulți pe stradă?

Probabil la randul lor le-au invatat de la altii mai buni ca ei, si aia la randul lor la fel. Fiecare probabil la randul lui a mai adaugat o bucatica la toate cunostintele astea.

Pe principiul asta n-am mai avea nevoie de profesori, pana la urma orice lucru se poate invata daca investesti destul timp.

Asa nici scoala de soferi n-am avea nevoie, ca pana la urma am invata noi sa mergem.

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au invatat sa se dea tare pe circuit/sa nu moara la primul viraj ( sunt multe exemple de accidente de genul), au invatat de la altii cu experienta sau prin trial and error. Nu cred ca e cineva care vrea sa invete motociclism prin trial and error pe strada.

 

Eu am mers prima oara pe circuit cand aveam 500-600km la activ si m-am intors de acolo de 100 de ori mai bun (tot vai de capul meu dar considerabil mai okay). Si acum am obiceiul sa merg la Amckart cel putin un weekend pe luna si la Targu' Secuiesc cat imi perimite de des timpul. Lucrurile astea imi permit sa ma concentrez la a face motociclismul si mersul sa fie cat mai natural si sa imi consume cat mai putine resurse mentale, ca sa am capacitea sa ma gandesc la a evita o problema cand aceasta apare.

Cand nu ai exercitiul necesar pentru a face o evitare de urgenta aproape instinctiv sau alte manevre, toata concentrarea ta se duce pe manevra respectiva si poate gresesti ceva.

 

Cu cat exersezi mai mult, cat atat poti sa fii mai relaxat si asta iti va permite sa mergi mai 'tare' si 'safe'. Cei mai rapizi si safe sunt cei care se pot gandi la mediu si pericolele din jurul lor, nu cei care sunt mega tensionati si care se gandesc non-stop 'cum sa nu dau gazu asta ca sa ma arunce in sant'.

 

Un curs de genul (nu am fost niciodata la Trancanici, deci nu pot sa zic nimic de bine sau de rau) e util. Daca e scump sau nu, nu are sens sa discutam, dar vin cu intrebarea.."E mai scump decat sa ajungi in spital, doamne fereste?".

 

Eu, de ex, abia astept sa merg anul asta la Raduta, pentru ca ce inveti acolo ( enduro sau motocross) se va aplica inevitabil la ORICE motocicleta. Ti-a fugit fata un pic? asta se intampla mult la motocross. Ti-a fugit spatele? Spatele e fugit non-stop la motocross. Etc.

 

tl;dr sunt utile daca vrei sa fii safe si sa motociclesti inca niste multi ani. Daca vrei sa mergi la Victoriei doar pentru a te lauda cu motocicleta noua, si asa e util, pentru ca pana la Victoriei se pot intampla multe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In opinia mea doua lucruri sunt evidente:

1.Cursurile nu au cum strica, ai numai de invatat.

2.Cursurile nu te absolva musai de incidente, daca e sa mori o faci, dar esti mai invatat :-))))

Astfel de cursuri sunt pretabile pentru incepatori si cei care se urca de pe dreapta pe motor, restul, cine are bani il face, cine nu isi vede de treaba, parerea mea este ca anii de experienta si mers real life sunt inegalabili si nu ii inveti in niciun curs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de cursuri sunt pretabile pentru incepatori si cei care se urca de pe dreapta pe motor, restul, cine are bani il face, cine nu isi vede de treaba, parerea mea este ca anii de experienta si mers real life sunt inegalabili si nu ii inveti in niciun curs.

Atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna "sesiunea nr. 1&2 de anduranta" ?

 

Chestia aia cu tinutul motocicletei in echilibru cu un deget am facut-o si noi la Rider Academy, la fel si franari (cu spatele, cu fata, cu ambele), evitari, jaloane, etc. Cam toate exercitiile astea o sa le uiti daca nu le repeti de cateva ori pe sezon.

 

Pe circuit se face ceva legat de viraje ? Gen alegere trasa pentru a prinde corect apexul, control acceleratie, trail braking, pozitie corp pe moto. Pe mine m-ar interesa asa ceva.

 

Asa ceva gasesti la Motoevolution din ce am vazut, au un curs 4-6 Mai fix despre chestia asta. Nu am mai fost dar planuiesc sa merg, costa 300 EUR.

 

https://www.facebook.com/events/368054473662497/

Editat de Onasi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil la randul lor le-au invatat de la altii mai buni ca ei, si aia la randul lor la fel. Fiecare probabil la randul lui a mai adaugat o bucatica la toate cunostintele astea.

Pe principiul asta n-am mai avea nevoie de profesori, pana la urma orice lucru se poate invata daca investesti destul timp.

Asa nici scoala de soferi n-am avea nevoie, ca pana la urma am invata noi sa mergem.

Eu n-am spus asta, doar voiam sa scot in evidenta ca totul se preda din experienta pana la urma, corect, adunata in zeci de ani de la mai multe persoane.

 

In opinia mea doua lucruri sunt evidente:

1.Cursurile nu au cum strica, ai numai de invatat.

2.Cursurile nu te absolva musai de incidente, daca e sa mori o faci, dar esti mai invatat :-))))

Astfel de cursuri sunt pretabile pentru incepatori si cei care se urca de pe dreapta pe motor, restul, cine are bani il face, cine nu isi vede de treaba, parerea mea este ca anii de experienta si mers real life sunt inegalabili si nu ii inveti in niciun curs.

Eu ma urc de pe stanga pe motor, cu toate astea, am fost atentionat la un dealer moto ca nu o fac cum trebuie... Nu l-am contrazis si nu m-am dat cocos, poate o avea dreptate.

Desi am de 7 ani permis moto si de 10 permis auto, tot imi doresc un curs defensiv si mai ales unul despre viraje ptr ca mi-as dori sa inclin motocicleta mai mult de cat o fac... si nu stiu daca doar eu, sau e raspandita treaba, dar pe dreapta le iau mai bine, pe stanga mai cu frica :)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anii aia multi ai avut poate si o doza de noroc mai mare decat unul care nu e asa norocos. Apoi ceea ce constat in ultimul timp, au aparut foarte multi care cred ca stiu si deja sunt public speakeri, vloggeri, si dau mai departe o informatie eronata. Care iti ia apoi ani de zile sa o indrepti.

 

Cursurile cu persoane cu experienta, care respecta 'adevarurile' generale practicate la nivel international despre motociclism au avantajul ca UNEORI, daca pleci urechea si asculti la cine sa te duci, sunt predate de catre oameni care chiar dau mai departe inofmatia aia reala si utila. Care tu o afli in zeci de mii de km si cu noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursul ala cu Trancaniciu il stiu de cand era organizat pe Amckart. Toti cei care au participat la el au iesit de acolo motociclisti un pic mai buni. Unii chiar muuuult mai buni. Le fac reclama de parca as avea eu de castigat ceva...

Face RiderAcademy cursuri cu Marius, face MotoEvolution la Adancata, face chiar si Mistode si Muresan cursuri daca va simtiti bazati si vreti sa fiti raceri, aveti de unde alege.

 

Iar daca vreti sa prindeti din zbor exista si evenimente de genul asta, unde o sa gasiti foarte multi din cei care se dau bine si plecati acolo urechea si invatati ceva cu siguranta:

 

/index.php?/topic/752235-weekend-pe-circuitul-de-la-tg-secuiesc-27-28-29-aprilie/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, de accord cu Niko.

@Bigfoot - Nu e vorba ca toata lumea n-ar putea face asta, dar nimic nu mai este la fel cu ce era inainte, motocicletele, tehnologia, infrastructura, traficul, educatia, etc.
@Sinner - orice experienta e trecuta la + valoare, deci dintre cei care predau asa ceva, sigur, au si experienta in mers pe strada. Dar majoritatea (daca nu chiar toti) au facut chestii specializate in ceea ce predau. Oricum ar fi, ca sa poti sa predai ceva ce-ai facut, pana chiar si mersul pe strada, trebuie sa stii sa explici (bine ar fi sa stii si de ce se intampla si cum se intampla, etc.), ceea ce poate parea usor, dar nu este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca vreti sa prindeti din zbor exista si evenimente de genul asta, unde o sa gasiti foarte multi din cei care se dau bine si plecati acolo urechea si invatati ceva cu siguranta:

 

/index.php?/topic/752235-weekend-pe-circuitul-de-la-tg-secuiesc-27-28-29-aprilie/

Pai da Niko, dar vezi tu... acum nu mai suntem in era in care iti zicea cineva ca gresesti si tu zicea..... "oare? ia sa vad de ce zice asta ca gresesc". Acum suntem in era push-back. Mai ales toti Millenias astia tineri fac la fel. Le zici, bossulica, vezi ca acolo nu faci bine ce faci. Si primesti raspuns: Si ce? Bine ca sunteti voi destepti si le stiti pe toate.

 

Asta este produsul erei in care ti se repeta de mic, ca esti unic, esti special, pamantul se invarte in jurul tau... restul sunt hateri!

 

In continuare accidentele din romania au 90% aceleasi cauze. Cine vrea sa invete, invata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...