Sari la conținut

Combinare ulei


Postări Recomandate

Salut, am o motocicleta Aprilia RS 125 in 2 timpi si astazi am fost la magazinul care merg tot timpul sa imi i-au uleiul pe care il i-au de fiecare data el fiind semisintetic(culoare roz),dar astazi s-a intamplat ca vanzatorul sa imi de un ulei tot de la aceiasi firma numai ca nu mai era roz ci era verde si nu mai scria semisintetic, scria STANDARD. Nu mi-am dat seama nici o secunda ce culoare era pentru ca am completat in garaj si era intuneric. Am iesit cu motorul vreo 20km si am venit acasa si mi-a zis tata ca era de alta culoare.

Ceva sfaturi ca sa stiu daca sa mai ies asa sau sa il scot pe tot.

P.S - Ce cauze pot aparea?

Editat de LauurKennedy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De a lungul vremii am combinat culorile uleiurilor 2t la scutere și n au pățit nimic. Tu ai luat acum un ulei mai slab calitativ, dar nu ți fa griji, nu se întâmpla nimic. Dacă totuși, n ai stare din acest motiv, da l afara și cumpara altul. Inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De a lungul vremii am combinat culorile uleiurilor 2t la scutere și n au pățit nimic. Tu ai luat acum un ulei mai slab calitativ, dar nu ți fa griji, nu se întâmpla nimic. Dacă totuși, n ai stare din acest motiv, da l afara și cumpara altul. Inutil.

Multumesc mult pentru sfat singura cauza este “O sa scoata fum oleaca mai mult” am impresia.

 

Imi poti recomanda si mie un ulei pentru transmisie si un ulei pentru amestec ca as vrea sa il schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In transmisie nu mi mai amintesc ce puneam, oricum nu ceva de fițe. Referitor la cel 2t, ai o gama foarte larga, aici nu prea e de recomandat. Pui ce ți place, ai de la vreo 20 lei/l, pana pe la 80 lei/l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfat singura cauza este “O sa scoata fum oleaca mai mult” am impresia.

 

Imi poti recomanda si mie un ulei pentru transmisie si un ulei pentru amestec ca as vrea sa il schimb.

Du-te la Jerry la Mymoto Sibiu. Iti da el si 2T si transmisie si tot ce vrei. Pe ales, mai scum, mai ieftin, mai semi, mai sintetic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...