Sari la conținut

Solutie curatat plastic


luk77
 Share

Postări Recomandate

Cu ce as putea sa curat/redau culoarea plasticului de la comenzile motocicletei ,si au pierdut putin din culoare din cauza soarelui

Am gasit ceva solutie Nigrin dar nu stiu cat e de buna

Editat de luk77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ti se para putin ciudat, dar iti zic ce a functionat la mine la masina: Spray de contacte, nu o sa tina pe viata dar o sa tina mult, am un spray de contacte de la Kent si am ramas placut surprins de ce a putut sa faca. Eu am folosit Electric Cleaner II de la ei, foarte bun parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, choar m-am pus si am facut diverse. Cu ulei, wd40alte dastea unsuroare e ceva temporar. Pt vandut in piata daca ma intelegi.

Incalzite etc etc, iarasi fix pwla, nu functioneaza. Asta e imbatranirea plasticului.

Am incercat si cu smirgel apoi polish. Parca ceva mai okeish dar munca de chinez batran.

Merge f bine cu primer plastic si lac sau vopsea, dar trebuie facut ca la carte sa nu se decojeasca ca apoi iarasi chinez batran la decojit.

Ideal si elegant inlocuite, dar totusi, daca functioneaza ...parca alte chestii pot fi imbunatatite la mobra.

Eu visez sa imi permit o mobra noua si sa am un garaj unde sa o tin, nu sub prelata in fata blocului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce as putea sa curat/redau culoarea plasticului de la comenzile motocicletei ,si au pierdut putin din culoare din cauza soarelui

Am gasit ceva solutie Nigrin dar nu stiu cat e de buna

Salut,

Eu am folosit mai demult produse de la ArmorAll - mi s-au parut excelente.

De ex: https://www.emag.ro/spray-curatare-bord-armor-all-efect-mat-satinat-300ml-gaa10017en/pd/D325DNBBM/

Au si pentru suprafete lucioase.

 

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate solutiile pentru "revigorat" plasticul sunt temporare si am sa iti zic de ce: Cand stai in soare atat plasticul cat si vopseaua se distrug de la razele UV la nivel molecular.

 

Deci practic este afectat structura plasticului. Nu ai cum dand cu o spoiala sa o refaci. Poti in schimb sa il intretii asa, sau cum zicea cineva mai sus, smirgheluit , prime si vopsit.

La controale nu poti face asta. Am incercat eu si cu polish si cu tot. S-a rezolvat prin inlocuire:)

 

Succes.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce as putea sa curat/redau culoarea plasticului de la comenzile motocicletei ,si au pierdut putin din culoare din cauza soarelui

Am gasit ceva solutie Nigrin dar nu stiu cat e de buna

De la Motorex exista un spray Plastic Care. Nu l-am testat, dar am auzit pareri pozitive de la clienti. In sensul ca, vorba reclamei la detergent, "negrul redevine negru".

Il gasesti sau il poti comanda la Mymoto Cj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...