Sari la conținut

Pasi vanzare moto in rate


godfather.
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Doresc sa vand motocicleta si as dori sa stiu ce pasi sunt de facut. Am mai intrebat pe un grup moto de facebook iar variantele primite nu sunt foarte clare:

 

1. "Primarie scoatere de la impozit ,serviciul Parcari ; Politie radiere , astea ar fi daca nu-i lasi actele sa circule pana o trece pe el !"

2. "Dupa ce scoti fiscal de la primarie ai nevoie de contract si poati sa mergi pe Str Miron Costin nr 2. Dupa iti spune doamna de acolo ce si cum"

3. "Prima data faci contract de vanzare cumpare si cu alea mergi la primarie sa o scoti de la impozit,daca ai impozite neplatite sau amenzi trebuie sa le platesti mai intai alea ca sa o poti scoate de la impozit, Iar radierea de la politie nu e necesara, semnezi talonul si cumparatorul are obligatia sa o inmatriculeze pe numele lui in 90 de zile( mai nou)"

4. "dute la auto mircea. iti fac ei dosar. dupa mergi la primarie pt vize si fiscal."

 

 

Precizez urmatoarele:

 

- resedinta este in alta localitate decat in cea in care locuiesc (inca am flotant valabil);

- clientul este din alta localitate ;

- clientul doreste achizitia in rate: am convenit sa facem un contract de vanzare-cumparare la notar, din motive de siguranta

 

Orice sfat util sa fie primit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce motor ai de vanzare de vrea rate? e peste 50 mii euro sa zici ca nu gasesti cumparator? nu mai bine mai lasi 500euro si il dai cuiva care chiar are banii si nu te mai complici? sa se duca frumos la banca sau la provident, sa isi faca credit sa iti dea toti banii si apoi se descurca el cu banca.

Editat de heinrich08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heinrich de ce esti asa arogant?

 

Eu am luat motocicleta in rate, am avut doar o parte din bani si am mai avut de completat cu 2 rate de cate 1300 lei. Pretul oricum a fost jos, nu aveai ce sa mai negociezi mai cu seama conditiile in care m-a lasat sa achit o parte si restul in rate. Il anuntasem pe vanzator de situatia asta, a fost de acord.

 

Acum urmeaza si chestia ca trebuie sa ai incredere in omul care vine, nu pot sa explic cum de a avut incredere, dar acest lucru a fost cladit in urma mai multor discutii.

 

Pentru ce sa faci credit?

 

Cum am facut noi;

- eu Bucuresti, el Brasov. Am mers, mi-a placut, am stabilit toate detaliile. Am facut contract de vanzare-cumparare pe suma totala. Nu am avut nici partea de bani discutata la mine, dar a avut incredere. Apoi am efectuat transferul banilor avuti, am fost si am luat motocicleta si apoi a ramas ce mai era de facut.

 

Pentru tine recomand totusi sa se faca un fel de contract la notar in urma caruia sa se stabileasca, in prezenta aceluia, valorile si frecventa si restul. Este un contract pe baza caruia sa poti da de persoana respectiva in caz de ceva, cu Politie cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- resedinta este in alta localitate decat in cea in care locuiesc (inca am flotant valabil);

- clientul este din alta localitate ;

Salutare!

 

primul pas este sa faceți contractul ăla + certificatul fiscal, la un birou care se ocupă cu asta. Mergi cu contractul (5 exemplare, parcă) și fiscalul la primăria unde ai înscris moto (unde plătești impozit pentru ea). Acolo dacă nu ai datorii le ștampilează, opresc un exemplar și scot motorul de la impozit.

Dai restul de exemplare din contract și fiscalul, cumpărătorului și el va merge la primăria unde are domiciliul să le ștampileze și ăia, îi trec motorul la impozit, opresc un exemplar, etc. Ca vânzător tu nu mai ai treabă după ce i-ai dat toate actele și contractele ștampilate. Trebuie să îi mai scrii pe certificatul de înmatriculare la rubrica înstrăinat către: numele cumpărătorului și data.

Cumpărătorul va completa dosarul cu ce mai e nevoie (găsește informații pe site-ul serviciului de înmatriculări), chitanță taxă plătittă, merge în ziua în care are programare cu dosarul și plăcuțele la ghișeu și gata. Taxa de numere știu că se plătește acolo, doar cea pentru certificat e la Trezorerie...

Editat de oziero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii de mai sus greșesc un pic ... Am vândut de curand o mașină si :

1. Contract de vânzare cumparare in 5 exemplare (nu mai exista noțiunea de fiscal la Bucuresri si viza o pun cei de la taxe si impozite pe exemplarele de mai sus )

Ori iei tipizat de pe site drpciv ori la ghișeele de vânzări auto contraxost (vreo 30 lei)

 

Te duci la taxe si impzite unde ai domiciliul si unde ai înmatriculata mobra (nu unde ai rezidenta )

 

Completezi pe spate înstrăinat către ... , data si semnatura

 

Daca vrei sa nu ai probleme cu rovinieta sau alte amenzi eu m am dus la drcpiv cu acrle de la impozite si taxe si copie contract vânzare sa notific eu ca am vândut mașină ... Cu aceste axte ei completeaza in baza de date ca e vanduta si cui ! Atenți nu in inseamna ca e radiată sau neinmatriculata !

 

Referitor la vânzarea in rate... Eu nu as risca ... Am vecini care au imprumutat vecini cu niște bani si cu toate ca aveau contract l notar n au mai văzut nimic - pt ca persoana respectivă nu avea venit sa i puna poprire si nici bunuri sa le execute ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai n postari pe subiect,si rubrica dedicata.

Dar, uite ca iti scriu, sa fie de ajutor:

1-se inchieie contract de vanzare cumparare, 5 exemplare.

2-se intocmeste fisa de inregistrare

3-cu CVC si fisa, plus acte in original si copii, se merge la taxe si impozite, directia de care apartine proprietarul,pentru scoatere de la impozit, respectiv vizare CVC si fisa.

4-se inscrie in talon-instrainat catre.

5-cartea, talonul, cvcuri, fisa, se duc la noul proprietar.

Acesta are obligatia ca in 30 zile sa inscrie moto, respectiv sa isi faca asigurarea pe numele lui.

Daca vrei, poti pastra numarul vechi-platesti o taxa de 30 lei, la politie, directia inmatriculari, pentru rezervare. COpie dupa chitanta, se duce la cumparator. Daca esti sigur ca e de incredere, ii lasi numarul, pana si-o inscrie pe el cu placuta noua. Daca nu, isi duce mobra unde o parcheaza, si iei placuta. Daca nu vrei placuta, aceasta va fi solicitata de catre politie.

Acum, cum tu vrei sa vinzi in rate, eu nu i-as da mobra pana nu achita 100%. Se fac actele, dar mobra ramane la mine pana la achitare. Dar aici e treaba ta.

Mai poti face un contract de comodat, prin care el se foloseste de mobra, pana la achitarea 100%, te invata un notar aici ce cum.

Eu unul m-as feri de vandut in rate, doar asa, sa zicem ca mobra e 7000 si omul nu are 500, atunci sa zic ca , daca il cunosc, e de incredere, ar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Doresc sa vand motocicleta si as dori sa stiu ce pasi sunt de facut. Am mai intrebat pe un grup moto de facebook iar variantele primite nu sunt foarte clare:

 

1. "Primarie scoatere de la impozit ,serviciul Parcari ; Politie radiere , astea ar fi daca nu-i lasi actele sa circule pana o trece pe el !"

2. "Dupa ce scoti fiscal de la primarie ai nevoie de contract si poati sa mergi pe Str Miron Costin nr 2. Dupa iti spune doamna de acolo ce si cum"

3. "Prima data faci contract de vanzare cumpare si cu alea mergi la primarie sa o scoti de la impozit,daca ai impozite neplatite sau amenzi trebuie sa le platesti mai intai alea ca sa o poti scoate de la impozit, Iar radierea de la politie nu e necesara, semnezi talonul si cumparatorul are obligatia sa o inmatriculeze pe numele lui in 90 de zile( mai nou)"

4. "dute la auto mircea. iti fac ei dosar. dupa mergi la primarie pt vize si fiscal."

 

 

Precizez urmatoarele:

 

- resedinta este in alta localitate decat in cea in care locuiesc (inca am flotant valabil);

- clientul este din alta localitate ;

- clientul doreste achizitia in rate: am convenit sa facem un contract de vanzare-cumparare la notar, din motive de siguranta

 

Orice sfat util sa fie primit !

 

 

Nu mai trebuie certificat fiscal, ștampila celor de la finanțe a primăriei pe contractul de înstrăinare îi ține locul !

 

Nu se mai face contract de vânzare cumpărare ci contract de înstrăinare dobândire a mijlocului de transport în 5 (cinci) exemplare. Îl poți lua de aici :

 

https://www.e-primariaclujnapoca.ro/taxe/form/CVC_AUTO_OMFP1578_2016_v_2.pdf

 

Cu acest contract semnat de ambii (vânzător și cumpărator) vânzătorul merge la finanțele locale a primăriei unde are trecut mijlocul de transport și (dacă nu are datorii neachitate) i se scoate de la impozit, se pune ștampila aia ce ține loc de fiscal și primește 4 exemplare de contract.

 

Trei dintre ele le dă cumpărătorului cu care acesta merge la finanțele lui locale și o bagă la impozit și primește două exemplare de contract cu ștampila locală.

 

Cu un exemplar de contract, cu CIV-ul motorului, talonul (trebuie trecut pe talon mențiunea „înstrăinat către la data...” ) ITP valabil și RCA valabilă cumpărătorul merge la serviciul înmatriculări. Taxele pentru numere și talon se pot plăti pe loc la ghișeul de la înmatriculări.

 

O zi bună !

» Post actualizat in 23 Apr 2018 10:13

2-se intocmeste fisa de inregistrare

 

Nu mai trebuie nicio fișă, noul formular de contract de înstrăinare îi ține locul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspuns, in special lui Don, Adrian M., Cosmin Tudor si oziero.

 

Legat de intocmirea contractului la notar am fost sfatuit de un prieten avocat sa fac asta.

 

Plata in rate am acceptat-o pentru ca mi-a facut o foarte buna prima impresie clientul si pare a fi serios.

 

Am povestit acum cateva minute cu cumparatorul si a zis ca 2-3 saptamani ar fi distanta intre rate si am convenit ca astept 2-3 saptamani sa stranga banutii. Deci de rate am scapat. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspuns, in special lui Don, Adrian M., Cosmin Tudor si oziero

 

Nu Don, ci vandrash. M-am uitat gresit la username. Sorry.

» Post actualizat in 24 Apr 2018 11:42

O sa revin dupa ce am terminat toata ceremonia, ca sa aiba si altii informatia.

 

Cheers !

Editat de godfather.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare !

 

Am facut pasii in ordinea urmatoare :

 

1. Am intocmit cele 5 contracte vanzare cumparare de aici: https://www.e-primariaclujnapoca.ro/taxe/form/CVC_AUTO_OMFP1578_2016_v_2.pdf (mersi vandrash)

2. Fisa de inmatriculare mi-a fost completata la un birou de acte de pe langa politie (15 lei) (trebe copiii dupa buletine si talonul)

3. Cu aceste copii dupa buletine si copie dupa cartea de identitate, fisa de inmatriculare, contracte VC am mers la primarie de unde mi s-a eliberat certificatul fiscal.

 

 

Ce mai am de facut eu in calitate de vanzator? Mentionez ca vanzarea propriu zisa nu s-a facut, m-am inteles cu clientul ca-n momentul in care am toate hartiile povestim.

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai scrii pe talon numele cumparatorului si data la rubrica "instrainat catre"

» Post actualizat in 24 May 2018 11:26

dupa care ii dai mobra, cheile, actele (mai puțin un exemplar din cvc) si iei banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut actele ?
Daca se razgandeste baiatul ?


» Post actualizat in 25 May 2018 06:14

Eh... ziceam si eu asa... si eu am cumparat o moto in rate si am facut actele inainte de a o achita integral dar am cumparat de la prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am discutat cu doamna ce o va cumpara. Vine duminica dupa ea. :)


» Post actualizat in 27 May 2018 11:32

M-am intalnit cu clienta, o femeie super tare din toate punctele de vedere. Am semnat, am facut tranzactia, am schimbat hartiile, ne-am imbratisat, si am plecat.

 

Pe 4 iunie ma duc la Yahama sa ma interesez de un test drive. As vrea sa imi cumpar MT-07. :tempted:

 

Multumesc tuturor pentru ajutor !

Editat de godfather.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...