Sari la conținut

Calitate drum Resita-Oravita


moromete
 Share

Postări Recomandate

Fiindcă esti motociclist mergi neapărat pe cealaltă varianta, adica pe Anina si apoi spre Oravita.

drumul este foarte bun ca si asfalt si curbe ai cred ca vreo "1000" pana la Oravita.

nu ai cum sa te plictisesti.

este cel mai fain drum moto din zona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa zic DE LA oravita la Resita, am crezut ca faci traseul invers, de la Resita la Oravita.

Drumul de la oravita la Resita pe partea aialalta este groaznic, mai ales intre oravita si gradinari si ceva dupa...

Dai putin zoom pe harta sa vezi ce curbe te asteapta pe partea aialalta.

Sau na, daca vrei sa mergi drept, mergi varianta 1 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garcya, on 25 Apr 2018 - 18:11, said:

Voiam sa zic DE LA oravita la Resita, am crezut ca faci traseul invers, de la Resita la Oravita.

Drumul de la oravita la Resita pe partea aialalta este groaznic, mai ales intre oravita si gradinari si ceva dupa...

Dai putin zoom pe harta sa vezi ce curbe te asteapta pe partea aialalta.

Sau na, daca vrei sa mergi drept, mergi varianta 1 :)

De fapt vreau sa ajung la Bazias, dupa care sa ma intorc.

Asa ca, pentru Resita-Oravita o sa merg pe varianta 1, iar inapoi Oravita-Resita pe varianta 2.

Vreau sa le vad pe amindoua.

 

Apropo, ceva sanse de cazare in Socol, sau Bazias ?

Nu as vrea sa mai iau si cortul pentru o noapte.

Si ceva nr. de tel. daca se poate.

 

Multzam.

Editat de moromete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai sunt gropile care erau acum un an. Cazare doar la moldova noua, adică la 25 km de Bazias.

Va multumesc la toti pentru raspunsuri !

Simbata dimineata plecarea Hunedoara-Bazias.

Caut locuri de pescuit pe Dunare.

Aici au cam disparut pestii(braconaj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cauta, pescuitul e inchis. Eu sunt in zona, daca intampini ceva probleme, da mi de stire. Bafta!

Multumesc,

 

Stiu ca-i inchis.

Ma intereseaza locuri faine de pescuit, unde se poate pune si cortul, undeva la umbra sa nu ma bata soarele in cap.

Asta pentru cind se va deschide pescuitul.

De asta fac tura pina acolo.

Am sunat la primarie la Socol, cazare la Bazias, sau Divici, o noapte, zau ca nu as dormi pe afara, e inca frig.

Editat de moromete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei cazare in zona, iti recomand cu mult drag sa incerci aici, daca au liber: https://www.airbnb.com/rooms/9397736?location=Divici%2C%20Romania&s=wk5nmjem Musai sa ceri si cina ;).

In ce priveste loc de campare, imediat dupa Bazias, inspre , unde intoarce Dunarea catre Est, ai un loc numai bun. Doar ca-i cam bataie pe el ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei cazare in zona, iti recomand cu mult drag sa incerci aici, daca au liber: https://www.airbnb.com/rooms/9397736?location=Divici%2C%20Romania&s=wk5nmjem Musai sa ceri si cina ;).

In ce priveste loc de campare, imediat dupa Bazias, inspre , unde intoarce Dunarea catre Est, ai un loc numai bun. Doar ca-i cam bataie pe el ;).

He,

"lei146 per night",
cu banii astia bat juma' de tara.
motociclist amarit, car fasolea dupa mine, si fara probleme, de la tobe nu se mai aud si surplusurile.
brisca, si furculita.
Editat de moromete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ajuns ? Pe unde ?

Gata, ajuns acasa.

Varianta pe Gradinari.

Este o portiune cu gropi de iti rupi motorul daca ai ghinion sau nu casti ochii.

La intrare in Gradinari dinspre Resita->Oravita.

La intoarcere am vazut o masina cu roata rupta si aruncata pe partea cealalta a drumului.

La dus, am ratat la dreapta catre Zlatnita(Socol) si o luai catre Moldova Noua, rectificat traseu la Pojejena si virat dreapta catre Bazias.

Pojejena->Bazias asfalt fara gropi dar clantane dintii in gura.

Vazut pensiunea de la Divici, 150 lei pe noapte, cam mult pentru mine, vislit mai departe.

Ajuns la Bazias, dat peste pensiunea lui Cosmin Barna, interesant 70 lei pe noapte.

Dupa ce am vorbit cu Cosmin si spus ca are camere libere, am plecat sa vad locuri de pus cort si pescuit. Mi-a placut,in golf, dar apa mica, 1-1.8 m, dar locuri de cort girla.

Intors la Cosmin, luat camera, fain, conditii faine de cazare, apa de izvor, tot ce trebuie.

Seara mincat in trupa, cu Cosmin, familia, si prieteni de familie veniti in vizita.

Mincarea excelenta.

Povesti cu Cosmin despre pescuit, el mi-a spus ca in golf e fain, dar numai la caras, atit.

Povestit mai multe, pina la ~22 seara, mi se lipeau ochii de somn, prin urmare m-am retras in camera si am dormit ca lemnul pina la 7:20 dimineata.

Dimineata pe la 10 am plecat, la fel pina la Socol asfalt fara gropi dar clantanit dintii.

Dupa Socol asfaltul mai bun cu exceptia unei portiuni de vreo 30m fara asfalt.

Atentie mare, soseaua foarte ingusta, o masina era sa-mi ia oglinda stinga.

La curbe ochii mari viteza mica, sa nu apara ceva pe contrasens.

M-a uns pe suflet valea Nerei, asa locuri faine nu cred ca am mai vazut pe undeva.

Posibile locuri de campare si pescuit pe valea Nerei, mi-am pus in cap o vacanta si pe acolo.

Mai departe nu ar mai fi nimic de zis, a, doar vintul, al naibii de puternic, pe unele portiuni am fost nevoit sa merg inclinat sa tin contra vintului.

Deci, concluzie, astept inceput de sezon de pescuit + 2-3 saptamini, sa nu mai fie inghesuiala, si drum intins la peste la Bazias.

 

Oricum mi-a ramas in suflet valea Nerei.

 

 

Pentru doriti, traseul merita strabatut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...