Sari la conținut

Stare drum Bucuresti - Bran


iaco
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am de gand sa dau o fuga in zona Bran si ma interesa starea drumurilor Campulung - Bran, Targoviste - Campulung / Pitesti - Campulung.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vii dinspre Bran si te apropii de Campulung devine valurit si ceva gropi. Daca faci dreapta spre Targoviste este la fel, portiunea Dragoslavele - Voinesti.

Daca ai de gand sa faci scurtatura Dragoslavele - Stoenesti sa ai in vedere ca este neasfaltat, dar se merge.

 

In Targoviste numai nebuni...acum 2 sapt unul era in chiloti pe strada si altul de pe trotuar a luat o piatra cat pumnul sa arunce in noi, asa din senin. Parea o scena de pe la rusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In Targoviste numai nebuni...acum 2 sapt unul era in chiloti pe strada si altul de pe trotuar a luat o piatra cat pumnul sa arunce in noi, asa din senin. Parea o scena de pe la rusi.

Poti detalia te rog zona prin care ai trecut? Este posibil sa fi trecut prin zona de tigani, caci din descriere asa suna.

Editat de emanuelcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am de gand sa dau o fuga in zona Bran si ma interesa starea drumurilor Campulung - Bran, Targoviste - Campulung / Pitesti - Campulung.

 

Multumesc

 

Bran - Campulung usor cam rupt pe portiuni ba e carosabil facut anu trecut (pe la Rucar, o bucata de la mausoleu spre fabrica), ba groapa destul de mare in curba.

Campulung - targoviste - denivelat pe partea de "deal" pe laga fabrica de ciment si inca vreo 20 km spre Targoviste.

Pitesti - Campulung e facut anu trecut, acum cum a supravietuit ierni nustiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti detalia te rog zona prin care ai trecut? Este posibil sa fi trecut prin zona de tigani, caci din descriere asa suna.

Venind dinspre Voinesti am facut dreapta pe centura, iar la Rompetrol dreapta pe Calea Bucuresti. Ce povesteam s-a intamplat inainte de Rompetrol cu 2-300 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venind dinspre Voinesti am facut dreapta pe centura, iar la Rompetrol dreapta pe Calea Bucuresti. Ce povesteam s-a intamplat inainte de Rompetrol cu 2-300 m.

Exact la ambele intersectii sunt zone mari si 'celebre' de tigani. Prima, unde ai facut dreapta pe centura este zona 'tiganilor de la Romlux' (funny ROM LUX, haha) iar la a doua este zona 'Micro 11 - zona sarbilor+tigani (MULTI TIGANI)'.

 

Eu evit zonele respective cat se poate de mult. Cea de langa Rompetrol cred ca este cea mai numeroasa la capitolul 'colorati - periculosi - puscariasi - etc'. Asa ca data viitoare cand mai ai de trecut prin Targoviste, alege varianta de a trece prin centru. Oricum e un oras mic si il traversezi imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atat iti spun bucuresti - Targoviste este impecabil targoviste campulung pilaf denivelari mari gropi nisip rupt etc, campulung bran gropi denivelat la extrem , dar macar nu e rupt. sunt din zona si il cunosc ft bine drumul. Oameni si trafic imbecil si imprevizibil tractoare pamant se ara in mare parte din zone etc dar mers atent usor merita privelistea , daca ai suruburile bine stranse si pregatit de aventura. eu n-am incotro il fac macar odata pe luna drumul . si buuresti pitesti pitesti campulung este asfalt de circuit e blana drumul dar presarat cu pericole soferi si oameni beti avut grija .

Editat de Marian Vladau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara am fost acu' fro 2 ani si era practicabil drumul de la bran la campulung, insa campulung - targoviste era varza. Am zis ca nu mai merg pe acolo pana nu se va reface.

Problema e ca intre timp s-a rupt rau drumul intre predeal si rasnov si de-asta ma gandeam ca poate ma duc pe pitesti - campulung - bran.

Alta alternativa ar fi sa ma duc pe dn1 - brasov - rasnov - bran, dar ocolesc destul de mult si s-ar putea sa fie aglomerat vineri seara (si oricum e destul de nasol de la rasnov la bran) :)

 

atat iti spun bucuresti - Targoviste este impecabil targoviste campulung pilaf denivelari mari gropi nisip rupt etc, campulung bran gropi denivelat la extrem , dar macar nu e rupt. sunt din zona si il cunosc ft bine drumul. Oameni si trafic imbecil si imprevizibil tractoare pamant se ara in mare parte din zone etc dar mers atent usor merita privelistea , daca ai suruburile bine stranse si pregatit de aventura. eu n-am incotro il fac macar odata pe luna drumul . si buuresti pitesti pitesti campulung este asfalt de circuit e blana drumul dar presarat cu pericole soferi si oameni beti avut grija .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

emanuelcristian. Nu circul prea des in zona si nu am stiu, am zis de fiecare data sa nu aleg centrul si sa aleg calea mai libera. Acum e de stiut. Mersi!

 

iaco. Se poate merge, dar mai cu atentie in zonele mentionate mai sus. Nu te gandi ca este praf rau, doar ca nu mergi...ca pe Buc-Pl sa zic. Depinde ce vrei sa faci. Poti da un mic ocol, pe DN1

sau DN1A.

 

Cand pleci? Sa ne tii la curent, poate tie nu ti se pare asa rau.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri seara plec, va tin la curent. DN1A este plin de gropi, denivelari si nisip, nu am de gand sa il mai fac prea curand :) DN1 - poiana brasov - rasnov e de vis, dar vineri seara pariez ca o sa fie f aglomerat

 

emanuelcristian. Nu circul prea des in zona si nu am stiu, am zis de fiecare data sa nu aleg centrul si sa aleg calea mai libera. Acum e de stiut. Mersi!

 

iaco. Se poate merge, dar mai cu atentie in zonele mentionate mai sus. Nu te gandi ca este praf rau, doar ca nu mergi...ca pe Buc-Pl sa zic. Depinde ce vrei sa faci. Poti da un mic ocol, pe DN1

sau DN1A.

 

Cand pleci? Sa ne tii la curent, poate tie nu ti se pare asa rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In martie am fost Pitesti - Rasnov si retur (cu masina).

Pitesti -Campulung = ca in palma. O placere sa mergi pe el. Atentie la radare. Mai erau mici portiuni pe care se lucra.

Campulung - Bran = destul de valurit si primesti socurile din plin. Se poate merge, dar nu prea tare si nici prea relaxat. Mai sunt gropi destul de dubioase. Nu multe, dar unele nasoale rau.

Bran - Rasnov = dupa ce treci de Rompetrolul de pe stanga, atentie mare, mai ales noaptea. Erau niste cratere, pe portiune mare de drum. Foarte periculos mi s-a parut. Nu as recomanda sa te prinda intunericul pe segmentul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine, multumesc!

 

In martie am fost Pitesti - Rasnov si retur (cu masina).

Pitesti -Campulung = ca in palma. O placere sa mergi pe el. Atentie la radare. Mai erau mici portiuni pe care se lucra.

Campulung - Bran = destul de valurit si primesti socurile din plin. Se poate merge, dar nu prea tare si nici prea relaxat. Mai sunt gropi destul de dubioase. Nu multe, dar unele nasoale rau.

Bran - Rasnov = dupa ce treci de Rompetrolul de pe stanga, atentie mare, mai ales noaptea. Erau niste cratere, pe portiune mare de drum. Foarte periculos mi s-a parut. Nu as recomanda sa te prinda intunericul pe segmentul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Buna,

De la Rucar pana la Bran drumul este ca pe timpul lui Ceausescu (daca ai prins vremurile). Adica, este valurit, are portiuni cu gauri destul de dese, se mai ingusteaza pe alocuri din cauza unor mici surpari din drum. Pentru masina nu este problema, poti merge, dar daca ai ceva jocuri pe la roti, o sa le auzi pe absolut toate.

Ideal este sa il faci pe lumina, ca mai apuci sa eviti multe gauri. Nu ramai cu rotile in ele, dar nici nu este o placere sa dai in ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu asfalt bun, dar extrem de aglomerată: Predeal-Brașov. 

Varianta horror: Rucăr-Bran. 

Varianta de compromis, parțial aglomerată: Predeal-Râșnov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Vin și eu la 13 luni după si intreb: știți cumva în ce stare mai e drumul Câmpulung - Râșnov? Încerc să-mi desenez un traseu de ziua copilului. 

A, pe Predeal - Râșnov am fost acum 2 săptămâni, asfalt nou pe acele de păr, jos spre Râșnov a mai rămas cel vechi, mai era o lucrare cu o deviere de câteva zeci de metri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, john17 a spus:

Vin și eu la 13 luni după si intreb: știți cumva în ce stare mai e drumul Câmpulung - Râșnov? Încerc să-mi desenez un traseu de ziua copilului. 

A, pe Predeal - Râșnov am fost acum 2 săptămâni, asfalt nou pe acele de păr, jos spre Râșnov a mai rămas cel vechi, mai era o lucrare cu o deviere de câteva zeci de metri. 

Chiar ieri am fost, de la Pestera Dambovicioarei in sus, spre Rucar, asfaltul e denivelat rau de tot, iti termina mainile, dupa aia pe Rucar l-au mai peticit insa doar aleatoriu, sunt unele gropi mici si adanci, Moeciu se lucreaza si se circula pe un sens, Bran-Rasnov asfalt nou insa nefinalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, FlipperCo a spus:

Salut

Stie cineva cum e drumul intre Dragoslavele si Stoenesti, e practicabil?
Multam’


Un prieten care sta in zona imi zice ca e asfaltat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...