Sari la conținut

Inlocuire roata originala cu alt model


KENAZ
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

As vrea sa schimb roata spate de la Marauder, cea originala cu alta gen cum am pus in poza. In stanga este roata originala iar cele doua din dreapta nu.

 

post-55917-0-18842900-1524655639_thumb.jpg

 

(Pozele sunt doar ca exemplu)

 

Intrebarea este: cum caut o roata(janta) care sa se potriveasca pe bascula motocicletei mele?

 

Motivul pentru care vreau sa schimb janta: frana pe disc!

 

Imi doresc sa pot gasi o janta cu tot cu disc si tot ce trebuie si doar sa o inlocuiesc, urmand sa atasez un suport pentru etrier dupa.

 

Multumesc.

Editat de KENAZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesează-te mai întâi dacă e legală treaba asta. Înainte, de exemplu, la RAR nu treceai dacă îți schimbai pompa de frână la Dacia, cu alta tot de Dacia dar alt model.

Fiind un element de siguranță nu cred că vor fi foarte fericiți să vadă cine știe ce improvizație la ”atașatul” unui suport etrier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesează-te mai întâi dacă e legală treaba asta. Înainte, de exemplu, la RAR nu treceai dacă îți schimbai pompa de frână la Dacia, cu alta tot de Dacia dar alt model.

Fiind un element de siguranță nu cred că vor fi foarte fericiți să vadă cine știe ce improvizație la ”atașatul” unui suport etrier.

 

Legala nu e decat daca o face la un service autorizat RAR pt marca respectiva. Dar nu cred ca va observa cineva modificare la ITP sau RAR.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

As vrea sa schimb roata spate de la Marauder, cea originala cu alta gen cum am pus in poza. In stanga este roata originala iar cele doua din dreapta nu.

 

attachicon.gifCapture800.JPG

 

(Pozele sunt doar ca exemplu)

 

Intrebarea este: cum caut o roata(janta) care sa se potriveasca pe bascula motocicletei mele?

 

Motivul pentru care vreau sa schimb janta: frana pe disc!

 

Imi doresc sa pot gasi o janta cu tot cu disc si tot ce trebuie si doar sa o inlocuiesc, urmand sa atasez un suport pentru etrier dupa.

 

Multumesc.

 

poti pune cam orice roata care-ti incape acolo(cu tot cu guma), trebuie fabricati niste distantieri , adaptata o pompa de frana .

 

daca pui roata mai lata n-o sa mai se alinieze rotile dintate , trebuie sa faci offset la pinion .

 

e destul de greu(nu imposibil) de facut ce vrei tu , ceva facut bine , nu tiganie

 

probabil ca ai vazut kituri de vanzare si erau scumpe si ai zis ca faci tu pe forum mai eftin ... nope

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rar nu treceai cu pompa simplu circuit la dacie echipata original cu dublu circuit, invers era ok.

Nu stiu ce s-ar potrivi, dar de facut se poate face si ca lumea, am facut la auto mai multe conversii de la tambur la disc. Si nu la modele care existau in ambele variante si la care tot ce ai de facut e sa iei piese, le montezi si gata.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...