Sari la conținut

Excursii, plimbari si alte alea


littlekriminal
 Share

Postări Recomandate

Am cautat un topic dedicat pentru asta, dar n-am gasit in sectiunea asta.
Anul trecut am plecat de nebun vreo 10 zile, anu' asta planuiesc o repetitie.

Planul ar fi plecat din UK, coasta de vest a Frantei. oprire cel putin 2 zile prin Biarritz, apoi Pirinei (cat ne tine), apoi Barcelona (3 zile m-am gandit eu), apoi Andorra (cat ne tine), apoi Franta (Cap d'Agde - cat ne-o tine), apoi spre casa.

Nu dam banii pe autostrazi, cat mai multe drumuri virajate, plaje, lacuri, baie, bere si relax.

Deocamdata suntem 4 care mergem sigur. Daca e cineva interesat, shoot!


» Post actualizat in 26 Apr 2018 15:43

Ca era sa uit, plecarea vineri pe 27 iulie, intoarcere pe 6-7 august, depinde de cat ne intindem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, aia era pentru cunoscatori. Dar merge si pentru necunoscatori. Mi-am pus in cap sa ajung acolo acum multi ani si acum s-a ivit ocazia. Sa vedem cum o fi, daca e de bine, stam mai mult, daca nu, mergem in alta parte :))) . Costumul lui Adam si restu' ce-o vrea Padre Padre :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, aia era pentru cunoscatori...

 

Asa le zice la clopotari acuma?... :pics:

 

In alta ordine de idei, ce motoare ar fi "implicate" in excursie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))

Eu cu FZ6, un prieten cu ZX6 din 2000, alt prieten care probabil o sa fie cu R1('08) si inca unul cu SV 650 (daca nu o vinde si isi ia altceva). Toti astia 3 sunt englezi.

Ritm de mers moderat, probabil. Eu de obicei merg destul de tare, dar apoi ma opresc si astept, deci nu e vreo problema.

As mai avea un prieten care inca nu e sigur, roman de-al nostru, merge moderat si el, are o Aprilia Tuono.

Toti sunt ok, fara basini in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant... si eu cochetez demult cu o tura d-asta "baieteasca", in sensul ca fara pasager(e) dar nu am avut nici timp si nici cu cine, cel putin pana acum. Pe de alta parte mie nu prea-mi place mersul in grup, maxim 3 motoare, si mai ales amestecul de tipuri de motoare si stiluri de condus. Pai daca unii o iau inainte si apoi asteapta... ce fel de mers in gasca mai e ala? Ori merg toti tare ori toti incet, zic si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehehe, stilurile de mers sunt maxim doua, si nu e chiar asa rau cum pare. Intr-un final tovarasu' ala al meu roman nu poate sa vina, deci am ramas 4. Cand zic ca merg in fara o sa merg gen cateva curbe si apoi o las mai incet, nu ma opresc pe marginea drumului sa va astept, doar merg mai incet ca sa vina si restu'. Eu zic ca daca ai un stil de mers moderat, n-o sa fie nicio problema. Si tinand cont ca sunt ceva km, n-o sa merg eu de dilau asa tot drumul, desi cand sunt singur (ca si eu prefer sa merg singur) asa fac :))), dar in grup incerc sa ma abtin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Da, am ramas doar doi pana la urma. Dar a fost cu cantec, toate bune si frumoase pana aproape de Bordeaux, cand prietenul asta al meu (cu un R1 ca al tau, luat in urma cu 3 luni) a facut flicku' pe spate, cu tot cu motocicleta si s-a imbratisat cu un seria 3. S-a lasat cu salvari si politie, spital, tot tacamu'. Din fericire, nu a avut nimic rupt si a plecat seara pe picioarele lui din spital. S-a terminat totul numai cu mistouri si rasete, pentru ca atat de fericiti am fost ca omu' n-a patit nimic. Desi mergea foarte bine cu moto, cu totii mai avem si scapari. Nu-si mai aduce aminte mare lucru dinaintea accidentului, nici macar ce s-a intamplat dupa, cand era constient si vorbea cu noi, apoi in ambulanta cat am stat si am vorbit, toata perioada e blank. Una peste alta sunt mega fericit ca s-a terminat cu "bine". Drumul pana acolo a fost blanita, am mers 80% pe nationale, plaja in La Rochelle (unde s-a filmat Fort Boyard) si urma Fête Foraine in Biarritz, dar n-am mai ajuns acolo. O sa pun si ceva poze dar trebuie sa intru de pe telefon.


» Post actualizat in 16 Aug 2018 09:54
Ne-am descurcat de o masina cu remorca, am luat motoretele si le-am dus la cumnata mea pe langa Paris, unde am mai stat cateva zile sa ne tragem sufletul si apoi am taiat-o spre UK. Si-am incalecat pe o sa, la propriu, pentru ca doar motoreta mea a fost intreaga la intoarcere :))

post-19081-0-48206900-1534412640_thumb.jpg

post-19081-0-74271200-1534412747_thumb.jpg

post-19081-0-58315000-1534412801_thumb.jpg

post-19081-0-83943100-1534412845_thumb.jpg

post-19081-0-48903500-1534412875_thumb.jpg

post-19081-0-08139800-1534412928_thumb.jpg

post-19081-0-28700500-1534412982_thumb.jpg

post-19081-0-54574400-1534413038_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha! Eh, tot e bine ca nu s-a lasat cu oase rupte! Nu o sa fac prea multe comentarii dar poate acum imi intelegi reticenta... exact de asa ceva mi-e mie teama, de parteneri d-astia care "merg bine" dar cad pe mana lor, din (prea) mult gaz, viteza (prea) mare in curbe... sau si mai rau, din frane! Mersul in grup sau in doi are farmecul lui insa numai daca partenerii de drum isi cunosc motoarele si mai ales limitele personale si nu au nimic de demonstrat. Altfel, in locul treiarului... puteai fi tu!

 

In fine, ceasul rau, pisica neagra, Franta e frumoasa si are drumuri mult mai bune, munti adevarati... pana la urma cum v-ati intors acasa, amandoi pe motorul tau?

 

In alta ordine de idei eu am cam terminat cu faza de imbunatatiri si ajustari, suspensii, soft, etc. si am inceput sa "simt" noul motor, inca vreo 2 iesiri pentru finalizat timpii QS si cred ca sunt gata de drum lung.

 

Doar ca s-a cam gatat vara... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, ca eu pana acum numai singur mergeam, dar tocmai ca il stiu bine pe asta si stiam cum merge, de cand m-am mutat in UK la ture din astea scurte in UK am fost mereu cu el, apoi am mers amandoi in Assen, la MotoGP, merge/a foarte bine, d-aia am zis sa fac o exceptie. Dar no more, cel putin deocamdata. Apoi ma gandesc ca poate sa mi se intample si mie, pana la urma urmei, din diferite motive.
Am venit pana langa Paris cu masina amandoi, iar de acolo in UK eu pe motoreta mea si el in alta masina.

Vreau sa merg cu celalalt prieten (roman) la Silverstone, weekendu' asta, ne gandeam sa mergem cu cortul pe acolo. Eu ma gandeam chiar la o plimbare mai lunga sambata, South Wales...? Ce zici? Stiu ca tu esti mai departe si ti-e mai greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e sa se intample, se intampla oricui si oricand, indiferent de experienta sau caracter!

 

Nu va incurc cu Silverstone, e prea lung drumul pe autostrada pentru motor, tocesc gumele pe mijloc degeaba. South Wales suna tentant dar eventual doar ca sa ne intalnim, nu vad ce traseu comun am putea avea. De fapt, tu de unde vii... ca nu ai completat la profil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa ne vedem la o bere. Eu vin din Bedford. Nu trebuie sa vii pe autostrada, bagi pe A/B roads. Eu pun intotdeauna pe GPS traseul cel mai scurt si atunci nu prea te ia niciodata pe M/A-uri.

Ma gandeam sa ating Brecon Beacon National Park, am fost la Triumph Experience acolo si erau niste drumuri foarte misto, dar numai daca nu ploua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci hai in Matlock Bath! E cam la aceeasi distanta fata de tine ca si fata de Liverpool... vine lume multa pe motoare, pitzi cu silicoane si botox... ne clatim ochii, sugem o juma' de bere (asta e ratia mea maxima pe motor) si facem impreuna "Cat'n Fiddle Pass"... ne oprim dupa, ne pupam de la revedere, eu imi vad de drum inapoi spre casa iar tu il mai faci odata in sens invers. Daca ti-a placut, daca nu meri pana in Buxton si te intorci pe A515. Dar nu are cum sa nu-ti placa, singura problema sunt camerele "average speed" care desi zice ca sunt nefunctionale eu totusi opresc inainte de fiecare cate 1-2 min... si bineinteles, traficul auto-biclo... cei din urma fiind cei mai enervanti. Ce zici? Daca nu ploua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Noroc, am si eu un plan cu inca un tovaras, aveam o oferta mega tare la bilete pentru toate 3 zilele (aprox 30£ pentru tot). Vorbesc azi-maine cu el si te anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie pentru membrii clubul din care fac parte, ca deh, am zis toata viata ca cluburile moto sunt de cacao :)))) . Dar aici chiar sunt ok si oricum m-am bagat mai mult pentru exact astfel de reduceri. Oricum, aflu zilele astea si iti zic, poate pe viitor facem o ș(o)pârlă. Am reduceri si la bilete in BSB, piese, echipamente, accesorii, etc.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite acum am vorbit, apparent s-a terminat oferta, si am exagerat un pic, erau doua bilete (pentru toate zilele) la £90, deci 45 fiecare. Puteam sa luam mai multe, dar uite ca am dormit pe noi. O sa intrebam cand mergem acolo daca le vidne careva, ca de obicei  asa se intampla.

Ia uite coincidenta, ca tot vorbeam, acum am primit mail-ul asta de la club.

 

1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine de stiut pe viitor. Ei bine, tine-ma la curent cu ce aveti de gand si poate ne intersectam programele. Am inceput sa mai 'ies din casa' caci m-am cam plictisit singur pe aici si ma tot duc pe la evenimente dinastea sa casc gura. Saturday 20th of ?? April? Daca da, sunt pe langa. Pe 18 plec in tara pana pe 7 Mai. Dar sunt binevenite notificarile de genul asta. Poate poate, ma bag sa imi iau un motor aici, hihi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, 20 Aprilie, atunci e pastele cacatolic si in principiu eu am niste oaspeti. Dar daca vrei, pot sa iau pentru tine, imi zici cate bilete vrei si se rezolva.

Eu tocmai ce mi-am luat ulei, filtru si baterie pentru moto, zic eu ca dupa pastele ma-sii scot bestia din garaj, deci daca iti iei si vrei sa iesi la o plimbare, la un track day, da-mi de veste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Hai ca venit vara. E urat si ploua, da' nu mai rau decat in Romania :)))) .

Am vrea sa mergem mai multi la un Airsoft duminica asta, http://www.awaherts.com/ 

Cine are chef sa mearga sa-mi dea de veste. Daca nu ne dor toate alea, poate mergem si la o tura si o bere-doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...