Sari la conținut

Rute des Grandes Alpes + Cote D' Azur - iunie 2018


mahone
 Share

Postări Recomandate

Respect,

 

am stabilit impreuna cu prietenii ca in jurul datei de 15 iunie, plecam catre RGA si Cote D' Azur. Traseul seamana cu Tura in Alpi cu Vlad nr.6, cu deosebirea ca noi la plecare, de la Viena vom lua trenul de noapte pana la Feldkirsh, Austria., iar la intoarcere vom lua trenul din Livorno catre Viena

Cer parerea celor care au petrecut prin zona respectiva mai mult timp, sa ne ajute sa stabilim un traseu frumos, luand in consideratie ca motocicletele noastre ( k1200LT, FJR1300, GTR1400, Hayabusa), nu pot parasi asfaltul nici macar pentru a parca pe nisipul de la marginea drumului !!

- Care este cel mai interesant/frumos traseu din Feldkirsh catre RGA

- are sens sa ajungem la Thonon les Bains, sau putem intra pe RGA in alt loc ( de ex. Chamonix cum au facut cei din Tura cu Vlad )

- avand in vedere ca abordarea traseelor de off road este exclusa, cam cate zile credeti ca trebuie rezervate pentru a parcurge RGA

- exista posibilitatea ca bucati din traseu sa fie inchise ? din cauza vremii? Unde ma pot interesa?

 

Astept orice alta informatie care credeti ca mi-ar fi utila, ....!

 

Multumesc si Asfalt Uscat tuturor in 2018 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.alpenpaesse.co/

 

Aici vezi starea pasurilor din Alpi (toate tarile) dar dupa 15 iunie toate ar trebui sa fie deja deschise.

 

Parerea mea e ca la Thonon va puteti duce ca plimbare din Chamonix, o tura de juma' de zi, dupa ce dimineata ati urcat cu telecabina la 3840m Aiguille du Midi.

La Chamonix clar merita stat, e frumos, atmosfera, ai unde manca bine seara...

 

Acum sunt in vacanta, mai multe sugestii de trasee iti pot da incepand de miercuri cand am timp de stat la calculator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frustrarea nr. 1: CALITATEA EXTREM DE PROASTA A ASFALTULUI FRANCEZ. Acum 2 ani, toate drumurile erau cu gropi, nisip mult pe ele, asfalt valurit. Noi am intrat pe la Chamonix. Am trecut Elvetia doar pe drumuri nationale, pentru a evita plata ""rovinetei" si a vedea muntii (nu am intrat in nici un oras)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rga o faci in 2 zile, chiar si in una daca iti doresti. nu conteaza pe unde intri. vezi ca la Chamonix e un restaurant bunicel pe centru unde iti dau fripturi crude si ti le frigi tu pe un gratarel pe masa. e f bun. altfel e animatie pe acolo, cum s-a scris mai sus dar nimic spectaculos. asfaltul francez da, e prost, crapat, drumul ingust si nu are parapet. si alpii lor ca si tara, mai jegosi asa. daca tii drumul clasic puteti merge cu orice vitezane, mai sunt trasee adiacente insa mai de gs. de frumos e frumos dar parca mai mult imi place pe Grossglockner sau chiar in dolomiti. chestie de gust. pe unele portiuni drumul e ca in Bulgaria. daca vi se ia de rga vedeti ca pe la jumate e o iesire spre tunelul de torino, va scoate drumul la vale pana la genova si ati ajuns pe coasta.

p.s. am uitat, vezi ca pe tronsoane se circula alternativ cu semafor si drumul e in panta dreapta-stanga. am oprit si cand sa pun dreptul jos am venit gramada cu dihania peste o baba biciclista. am stat pe langa ea sa-si revina din sperietura. bine ca nu I-am rupt ceva.


» Post actualizat in 01 May 2018 04:42

uitati si niste poze, m-am uitat la data, 25iunie. era cald insa ceva zapada pe langa drum, cum se vede.

post-98332-0-03403900-1525149690_thumb.jpg

post-98332-0-53040300-1525149722_thumb.jpg

post-98332-0-03090200-1525149753_thumb.jpg

post-98332-0-74746000-1525149769_thumb.jpg

Editat de TANTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...