Sari la conținut

Accident Alex, Kardzali 28.04.2018


September
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pune o poza din google maps cu locul. Pune pozele (care pot fi puse) cu rezultatul de la locul faptei, ca sigur cei din grup au facut... Si te ajuta forumul cu expertize cat ai zice peste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie ???

 

''treaba de casca '' si-a facut-o decent .Insa parca prea este sparta . Adica greu de spus daca a fost casca buna sau doar un gram de noroc !

Uitasem sa iti raspund. Uite, aici explica simplist, cum functioneaza casca.

https://www.quora.com/How-does-a-motorcycle-helmet-work

Teoretic, shell ul este rigid, si trebuie sa disipe energia initiala de impact, iar polistirenul de la interior, sa disipe prin deformare-abosbire.

Eu cred ca dracia aia de casca MT nu s-a comportat OK. Shellul a cedat complet, si tot impactul s-a dus in stratul interior. Ala si-a facut treaba, ca altfel nu mai aveam cui sa raspund acum.

Ti am spus de n ori: MARE BULAN!

Sfat pentru amatorii de casti ieftine-NU, PUR SI SIMPLU NU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paca, dinaimca e mai putin importanta acum, cred ca ar fi bine sa povestesti putin despre experienta ta cu spitalul de acolo. Pentru ca multi mergem sau tranzitam Bulgaria, e bine ca lumea sa stie la ce sa se astepte in caz de... spital, autoritati si tot tacamul.

 

Subscriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine isi ia un castron de salata pe cap decat o casca ieftina...

 

@paca eu cred ca s-a impiedicat versysul si uite asa...

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, hai sa o luam pe rand...

 

Trebuia sa ne regrupam inainte de Makaza. Aveam o masina in fata si panul nostru era fie sa o prindem din urma in vama la Makaza, fie in cei aproape 150 de km de autostrada in Grecia.

Ne-am oprit in OMV-ul de la iesire din Kardzali, am stat cam o jumate de ora. Am mancat ce aveam prin topcase, mai spalat o casca, mai fumat, mai o tigare. Paca nu a aparut. Asa ca am luat-o spre Makaza... nu am iesit bine din oras si era din ce in ce mai multa politie, facea semne sa incetinim, Drumul larg, desi aglomerat si plin de romani, se circula ok. Am redus binisor dar oricum mergeam peste limita, tineam cam 120-130... In curba cu pricina, eu aveam 120 km. IN LIMITA DE 60 km/h. Si nu mi s-a parut deloc mult, totul safe. Cand am vazut semnele unui accident, am redus binisor iar cand am dat cu ochii de moto lui Paca imprastiata pe sosea, casca si un pantof de-al lui, mi s-au muiat picioarele. Nevasta-mea, din spate, incepuse sa strige "nu e motocicleta lui Paca? Nu e a lui?". Mie deja mi-a stat inima cand el nu mai era acolo. Din primele priviri mi-am dat seama ca a fost naspa iar faptul ca el nu mai era acolo nu ma ducea cu gandul decat la cat de grav este. Am proit langa moto, celilalti baieti la fel. Politistul incerca sa ne spuna sa luam motoarele de acolo ca e scena unui accident si nu avem voie. Cu greu ne-am inteles ca este intr-adevar vorba de Alex si ca e la spital inapoi in oras. Asa ce au am luat consoarta si am plecat spre spital. Ceilalti doi baieti au ramas la locul faptei, consumand si ei ce avea Paca intreg prin topcase. Cel mai imortant a fost ca litrul de palinca a scapat si a fost consumat integral acasa de catre accidentat. Asadar, revenind, am ajuns la spital, am intrat tocmai cand il scoteau de la triaj pe targa si-l duceau la investigatii. Era ok, misca, balmajea. Cand ne-au vazut aia cu echipamente pe noi, au inteles ca suntem cu el si ne-au facut semne sa ii urmam. Am tot fost cu el la radiografii, rmn si ce i-au mai facut. Avantajul nostru a fost ca doctorii au sunat o fata, romanca de origine, sa vina sa traduca. Asa ca traducatoarea era deja acolo. Ea ne-a explicat si prin intermediul ei am discutat cu doctorii si s-a tinut oarecum legatura cu personalul spitalului. Am stat cu Paca pana cand l-au bagat in operatie. Apoi i-am sunat sotia, cand toate erau aranjate.

 

@Paca

Revenind la accident, in locul unde s-a intamplat e o limita de 60. De la 90 sau cat e pe acolo. Dupa cum am mai spus, cu toata polita, eu mergeam relaxat cu 120... deci loc sa-i dai in goarna cacalau. Deci in locul cu pricina ai o curba la dreapta in urcare si apoi imediat curba la stanga in coborare. Din ce am vb pe patul de spital si din cate iti mai aminteai, ai venit (foarte) tare ai incercat sa depasesti in varf de deal, dar imediat ai avut in fata o masina care mergea... legal. Care masina a vrut sa schimbe banda de pe 2 pe 1. Iar ca sa nu te infigi in ea, mi-ai zis ca te-ai urcat pe frane si ai degajat mult spre dreapta pana ai lovit bordura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PAi da, frana oha pentru ca ai franat, dar nu la sacrificiu, ci cat sa poti evita, sa faci cumva o eschiva...

Ceea ce ti s-a parut a fi ceva de pe contrasens cred ca era masina care parea ca sta pe loc comparativ cu ce viteza aveai tu. Si apropo, de cate ori am trecut pe acolo, toate masinile incetineau in zona aia, reduceau serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se intreaba cineva de ce era si o masina, este pentru ca cineva, nu dam nume acum, avea permisul suspendat, si, conducea sotia :D

 

Pentru cine e curios, bagati in maps :41.572614, 25.390392

Linie dreapta, 2 benzi pe sens, separator. Incepe o urcare, limitare la 60. Urcare, curba lunga dreapta, varf de panta , nu se vede ce urmeaza, apoi curba de standa si coborare. Pe dreapta stanca. Maps e invechit, zona e ca in palma, si borduri pe margine. Si da, ai lasat urme lichide, pe mijlocul benzii 1. Ceea ce inseamna ca primul contact a fost cu asfaltul, probabil pe stanga? si alunecat pana in bordura, unde a dat cu roata fata si teava toba? Eu nu mai am pozele de la fata locului, ia si le cauta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-oi fi urcat pe frane cand aveai roata fata pe vopsea si d-aia nu se observa o eventuala pierdere de aderenta...dreaq stie.

» Post actualizat in 31 Oct 2018 13:03

Man, si pilotii de motogp fac point fixation daca situatia depaseste pragul de la care se instaleaza panica, moment in care fac exact ce nu trebuie. Mi-aduc aminte de unul care a intrat in poponeata altuia in stoppie, de cand a stors levierul si pana inainte de impact, se uita exact la cauciucul spate al aluia. Nu e rusine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu pierderea memoriei, e poveste pescareasca...

 

De asemenea, ma surprinde cu cata usurinta cad supermotociclistii astia de forum. Eu care ma gandeam ca de aici ma perfectionez si voiam sa fac cateva mii de posturi, din care castigam un SuperScut... Trist... Trebuie sa plang putin. erati ultima mea speranta... BRB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai avut accidente mai naspa, cu trauma la cap? dormi ca un bebelus si te intrebi cand te trezesti de ce esti la spital, desi ai intrat constient acolo.

Care cap?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paca , tot respectul ca ai curaj cumva sa accepti ca ti se poate intampla, apropos, ce picior sexy ai acum. Dupa poza aia, nu stiu, m-am reevaluat cumva. A mia parte...

Sanatate! Si cand te faci bine si poti sa bei o palinca iti fac cadou prin cineva :) gasesc eu persoana:)

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu pierderea de memorie nu e deloc poveste pescareasca, si nu e musai sa fie precedata de o lovitura in zona capului. Pur si simplu nivelul de stress in acele momente depaseste capacitatea de procesare a creerului, motiv pt care acesta da cu "delete".

Am un prieten care in urma unui accident violent de motocicleta fara sa fi suferit nicio lovitura in zona capului, nu-si mai amintea nimic de la ultimul popas dinaintea accidentului, aproximativ 30 km mai devreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu pierderea de memorie nu e deloc poveste pescareasca, si nu e musai sa fie precedata de o lovitura in zona capului. Pur si simplu nivelul de stress in acele momente depaseste capacitatea de procesare a creerului, motiv pt care acesta da cu "delete".

Am un prieten care in urma unui accident violent de motocicleta fara sa fi suferit nicio lovitura in zona capului, nu-si mai amintea nimic de la ultimul popas dinaintea accidentului, aproximativ 30 km mai devreme...

 

la fel si csaeiel cand a scos stecherul si a luat-o la fuga....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...