Sari la conținut

Cu motorul in Norvegia 2017


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

In 2017 am decis sa vizitez Norvegia impreuna cu prietena mea. Visam de multi ani sa ajung acolo cu motorul dar nu stiam exact cand se va materializa aceasta calatorie. Chiar daca am inceput pregatirile pe ultima suta de metri, totul a iesit bine. Am decis sa luam trenul din Viena pana in Hamburg si de acolo sa urcam pana in Danemarca in Hirtshals de unde sa trecem cu bacul in Norvegia. In Norvegia am hoinarit 14 zile in total si am vizitat Lysebotn, Kjeragbolten, Preikestolen, cascada Latefossen, Aurlandsfjord, Geiranger, Trollstingen, Atlantic Road, am trecut de cercul arctic si am ajuns in Lofoten. Din Lofoten am inceput sa ne intoarcem. Nu am ajuns la Nordkapp dar nici nu aveam in plan fiindca nu aveam suficient timp.

In total am parcurs 7313 km in cele 18 zile de concediu. Cand ploua prea tare sau eram prea uzi si inghetati de pe drum am dormit la casute dar in rest am dormit in campinguri la cort. Am mancat doar mancare preparata de noi si in fiecare zi ne opream la un supermarket ca sa ne facem provizii. Am prins si zile cu soare dar si zile cand ploua de dimineata pana seara. Am avut noroc ca de fiecare data cand vizitam un punct turistic mai important mereu am avut parte de vreme buna.

 

post-69618-0-70456300-1525013612_thumb.jpg

 

post-69618-0-32500000-1525012733_thumb.jpg

 

post-69618-0-98046500-1525012790_thumb.jpg

 

post-69618-0-82801000-1525012837_thumb.jpg

 

post-69618-0-53026400-1525013457_thumb.jpg

 

post-69618-0-14199700-1525013008_thumb.jpg

 

post-69618-0-31176800-1525013086_thumb.jpg

 

post-69618-0-84928200-1525013361_thumb.jpg

 

post-69618-0-64728300-1525013219_thumb.jpg

 

post-69618-0-99831300-1525012626_thumb.jpg

 

post-69618-0-52603400-1525012574_thumb.jpg

 

post-69618-0-02024900-1525012476_thumb.jpg

 

 

Norvegia a fost extraordinara, cu peisaje ca in povesti, cu drumuri care serpuiesc intre fiorduri si care urca in munti, cu reni si oi care pasc la marginea drumului. Sunt asa de multe de vazut in tara asta ca am putea sa ne intoarcem ani la rand in ea si mereu sa avem parte de experinte noi, singura problema ar fi distanta si preturile mari care se afla acolo.

 

Poze, filmari si mai multe detalii gasiti pe https://1ride1journey.wordpress.com/.

Asfalt uscat si la cat mai multi kilometri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, super! Cum ai procedat cu lanțul la motoreta? Ai ungator, sau?

 

Nu am ungator, dar am luat un spray cu mine. La inceput am incercat sa il folosesc cat de des, dupa care am renuntat. De fiecare data cand am uns lantul am prins o ploie a doua zi. Mai spre finalul excursies pur si simplu nu am mai uns lantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec anul asta cam pe 16 iulie si m-ai cam speriat cu vremea asta ca de iarna.

Salut,

 

Eu zic ca depinde si de noroc. Am citit despre mai multe calatorii in Norvegia tot aici pe forum si multi au avut noroc si au avut parte doar de vreme buna. Ce pot sa recomand e sa ai/aveti o pelerina buna, manusi atat de vara cat si de iarna si cizme cat mai bune. Eventual mai exista pe Louis o protectie si pentru cizme, se numesc "Proof Rain Boots" parca. Pentru motor recomand anvelope cat mai noi fiindca am auzit de la multe persoane ca au avut probleme cu asfaltul din Norvegia, se uzeaza anvelopele destul de repede. Legat de caldura, sigur nu o sa fie incredibil de cald, deci recomand sa te imbraci in straturi. Eu am avut sub geaca de motor mai mereu o jacheta windbreaker de exemplu. In rest recomand cu multa caldura excursia in Norvegia, tara este fenomenala, mai ales daca o colinzi pe motor.

 

Daca mai ai intrebari putem vorbi pe privat.

 

Asfalt uscat si o excursie cat mai reusita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am citit pe blog toata calatoria voastra in Norvegia, cu bune si cu rele, si noi am fost in Norvegia cam tot in aceeasi perioada (insa am ajuns pana la Nordkapp, am facut un topic aici si eu imediat ce ne-am intors din calatorie). As avea de adaugat niste chestii, in special pentru cei care vor sa mearga pentru prima data, tu deja ai experienta deci cred ca o sa fi de acord cu mine :

 

- am luat si eu in calcul varianta pe tren, dar era efectiv prea scumpa, deci am preferat sa fac Germani pe autostrada (desi recomand cu caldura trenul, va salveaza de multi km foarte plictisitori si fara nimic deosebit de vazut)

- in toata Europa am avut acoperire buna de internet (operator WIND Italia), insa stiam de acasa sa stingem telefoanele in momentul in care ne urcam pe ferry, pentru ca in apele internationale e crima la preturi. In Norvegia am avut 4G cam peste tot

- cu mancarea am combinat mancarea calda pe la fast food uri , mici restaurante cu mancare la conserva si sandwich uri. Dar am avut doua genti impermeabile de 10l rezervate numai pentru mancare, tot timpul aveam rezerve pe cel, putin doua zile. Am renuntat la butelie din motive de spatiu.

- cu dormitul a fost foarte ok pentru noi, nu am avut nimic rezervat de acasa, tot timpul prenotam pe Airbnb pentru ziua respectiva, iar in Norvegia cort cand era timp frumos si hytte cand ploua (am platit peste tot 400 nok sau 40 E, niciodata mai mult)

- am intalnit multi motociclisti, si mi-au dat sfaturi foarte bune cu privire la traseu, locuri de vizitat, dormit, etc. Socializati cat de mult posibil !

- in parcare la Preikestolen am iesit pe o straduta ingusta, fara sa platim, insa ne-am luat dupa alte doua motociclete. La hotel este o camera unde se pot lasa bagajele, si nu se fura nimic. Asa am si facut.

- in nord ploua si e frig. Mult,putin, dar ploua. Echipamentul de ploaie este esential, dupa cum ati vazut, pentru ca e mare diferenta sa inchei ziua ud pana la piele pe 10 grade sau perfect uscat. Noi am avut costume de ploaie, manusi de silicon largi de tras peste manusile normale (excelente) si protectii de ploaie integrale si pentru cizmele moto. Inutil sa zic ca nu am fost uzi deloc, si nici nu am patimit frigul. Aveam oricum cu mine echipament moto pentru orice conditii meteo (am plecat de acasa la 35 de grade, la Nordkapp am gasit 5 grade)

- gumele moto le recomand si eu noi daca e posibil, si in general motocicleta in conditie tehnica buna sau foarte buna (nu vreti sa dati 200 de euro pe un lant la un service norvegian, cum au patit doi baieti pe care i-am intanit pe drum)

- in Norvegia nu se plateste autostrada, podurile, in general platesti numai intrarea pe anumite drumuri panoramice (dar sume mici, 5-10 euro)

- cat despre reni, in nord e plin pe marginea drumului. De multe ori trebuia sa incetinim ca sa ii lasam sa treaca strada, sunt ca si cainii la noi. Nu au frica de om, multi sunt domesticiti.

- dormitul la cort in general a fost placut, am avut si saltea la noi. Voi insa am vazut ca ati cam suferit la cort, temperaturile sunt cam mici noaptea si e umezeala multa.

- si pe noi ne-a costat tot cam 2.500 de euro, insa am impresia ca v-a costat mult trenul dus - intors.

 

Noi avem andrenalina in sange cand conducem si simtim drumul altfel decat pasagerul, pentru fete e ceva mai greu si trebuie sa le facem calatoria cat mai placuta. Pe masura ce citeam pe blogul tau ii povesteam sotiei peripetiile voastre, si o cam compatimea pe prietena ta din cauza frigului, a ploii si a oboselii (stiu fetele de ce ;) ). In rest frumos povestit si faine pozele, si eu ca si voi imi doresc sa ma intorc in Novegia, e o tara superba cu multe locuri de descoperit.

 

-

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am citit pe blog toata calatoria voastra in Norvegia, cu bune si cu rele, si noi am fost in Norvegia cam tot in aceeasi perioada (insa am ajuns pana la Nordkapp, am facut un topic aici si eu imediat ce ne-am intors din calatorie). As avea de adaugat niste chestii, in special pentru cei care vor sa mearga pentru prima data, tu deja ai experienta deci cred ca o sa fi de acord cu mine :

 

- am luat si eu in calcul varianta pe tren, dar era efectiv prea scumpa, deci am preferat sa fac Germani pe autostrada (desi recomand cu caldura trenul, va salveaza de multi km foarte plictisitori si fara nimic deosebit de vazut)

- in toata Europa am avut acoperire buna de internet (operator WIND Italia), insa stiam de acasa sa stingem telefoanele in momentul in care ne urcam pe ferry, pentru ca in apele internationale e crima la preturi. In Norvegia am avut 4G cam peste tot

- cu mancarea am combinat mancarea calda pe la fast food uri , mici restaurante cu mancare la conserva si sandwich uri. Dar am avut doua genti impermeabile de 10l rezervate numai pentru mancare, tot timpul aveam rezerve pe cel, putin doua zile. Am renuntat la butelie din motive de spatiu.

- cu dormitul a fost foarte ok pentru noi, nu am avut nimic rezervat de acasa, tot timpul prenotam pe Airbnb pentru ziua respectiva, iar in Norvegia cort cand era timp frumos si hytte cand ploua (am platit peste tot 400 nok sau 40 E, niciodata mai mult)

- am intalnit multi motociclisti, si mi-au dat sfaturi foarte bune cu privire la traseu, locuri de vizitat, dormit, etc. Socializati cat de mult posibil !

- in parcare la Preikestolen am iesit pe o straduta ingusta, fara sa platim, insa ne-am luat dupa alte doua motociclete. La hotel este o camera unde se pot lasa bagajele, si nu se fura nimic. Asa am si facut.

- in nord ploua si e frig. Mult,putin, dar ploua. Echipamentul de ploaie este esential, dupa cum ati vazut, pentru ca e mare diferenta sa inchei ziua ud pana la piele pe 10 grade sau perfect uscat. Noi am avut costume de ploaie, manusi de silicon largi de tras peste manusile normale (excelente) si protectii de ploaie integrale si pentru cizmele moto. Inutil sa zic ca nu am fost uzi deloc, si nici nu am patimit frigul. Aveam oricum cu mine echipament moto pentru orice conditii meteo (am plecat de acasa la 35 de grade, la Nordkapp am gasit 5 grade)

- gumele moto le recomand si eu noi daca e posibil, si in general motocicleta in conditie tehnica buna sau foarte buna (nu vreti sa dati 200 de euro pe un lant la un service norvegian, cum au patit doi baieti pe care i-am intanit pe drum)

- in Norvegia nu se plateste autostrada, podurile, in general platesti numai intrarea pe anumite drumuri panoramice (dar sume mici, 5-10 euro)

- cat despre reni, in nord e plin pe marginea drumului. De multe ori trebuia sa incetinim ca sa ii lasam sa treaca strada, sunt ca si cainii la noi. Nu au frica de om, multi sunt domesticiti.

- dormitul la cort in general a fost placut, am avut si saltea la noi. Voi insa am vazut ca ati cam suferit la cort, temperaturile sunt cam mici noaptea si e umezeala multa.

- si pe noi ne-a costat tot cam 2.500 de euro, insa am impresia ca v-a costat mult trenul dus - intors.

 

Noi avem andrenalina in sange cand conducem si simtim drumul altfel decat pasagerul, pentru fete e ceva mai greu si trebuie sa le facem calatoria cat mai placuta. Pe masura ce citeam pe blogul tau ii povesteam sotiei peripetiile voastre, si o cam compatimea pe prietena ta din cauza frigului, a ploii si a oboselii (stiu fetele de ce ;) ). In rest frumos povestit si faine pozele, si eu ca si voi imi doresc sa ma intorc in Novegia, e o tara superba cu multe locuri de descoperit.

 

-

Salut,

 

Mersi, sunt de acord cu tine si ai punctat foarte bine anumite concluzii. In legatura cu "Voi insa am vazut ca ati cam suferit la cort, temperaturile sunt cam mici noaptea si e umezeala multa." as mai preciza ca nu pot sa zic ca am suferit cu dormitul in cort, chiar a fost ok. Daca ai niste saci de dormit care ofera confort la grade cat mai joase, o saltea gonflabila sau izopreme, nu ar trebui sa fie deloc probleme. Singura problema cu care ne-am confruntat a aparut atunci cand ploua toata ziua si se udau izoprenele ( si echipamentul de pe noi ), dar se poate rezolva si problema asta cu un Roll Bag rezistent la apa. Ce as mai adauga pentru cei care au de gand sa faca o excursie asa lunga e o asigurare moto care ofera asistenta rutiera, eu am facut la A24, dar sunt multe alte firme la care ofera servicii de genul. Chiar daca e foarte probabil sa nu il folosesti, e linistitor sa ai o asigurare ca daca se intampla ceva ai unde sa apelezi.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salut Mario,

 

trenul nu e scump. Si noi l-am folosit in 2015 cand am fost in Norvegia (tot de la Viena la Hamburg) si a fost 45 EUR pt moto si 100 EUR locul in cuseta. Alternativa pe autostrazi inseamna 1200 de km de drept, uzura anvelope, ulei etc si cazari inainte de ziua respectiva (presupunand ca ii faci pe toti 1200 in aceeasi zi) si dupa ziua respectiva. Cel mai important e timpul. Cand o sa faceti un calcul, o sa vedeti ca 150 de euro nu e mult. Si cel mai important, castigi timp (trenul pleaca la 8 seara din Viena si ajunge la 8 dimineata in Hamburg), timp in care dormi.

Q.E.D. ;)

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mario,

 

trenul nu e scump. Si noi l-am folosit in 2015 cand am fost in Norvegia (tot de la Viena la Hamburg) si a fost 45 EUR pt moto si 100 EUR locul in cuseta. Alternativa pe autostrazi inseamna 1200 de km de drept, uzura anvelope, ulei etc si cazari inainte de ziua respectiva (presupunand ca ii faci pe toti 1200 in aceeasi zi) si dupa ziua respectiva. Cel mai important e timpul. Cand o sa faceti un calcul, o sa vedeti ca 150 de euro nu e mult. Si cel mai important, castigi timp (trenul pleaca la 8 seara din Viena si ajunge la 8 dimineata in Hamburg), timp in care dormi.

Q.E.D. ;)

 

Eu eram impotriva trenului din principiu ... o calatorie moto e o calatorie moto, nu .. Dan Popescu si Magadan (cine stie cunoaste ;) ) insa facand calculele de mai sus renteaza clar ! Noi insa ne-am hotarat cam tarziu pe varianta cu trenul, din Verona pana in Hamburg nu mai era, si Viena era cam peste mana pentru mine (plus ca mie imi iesea mai scump, aproape 400 de euro) deci am facut autostrada. Insa de acord cu tine 100 %, cine are posibilitatea sa ia trenul, sa o faca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...