Sari la conținut

Accident grav pe A1, cu trei victime


iocapa
 Share

Postări Recomandate

Scriu si aici ce am scris aseara pe pagina mea de Facebook pentru ca... ei bine pentru ca asta e realitatea in tara noastra. Si imi doresc din tot sufletul ca motociclistul sa fie ok, iar daca mai aveti detalii va rog sa le scrieti!

 

Daca la nici 10km dupa ce am asistat cu totii, pe A1, la transportarea cu elicopterul SMURD a victimelor unui accident foarte grav (motocicleta si masina) un sofer este atat de grabit incat aproape se lipeste de numarul meu de la moto (!) ca sa ma dau la o parte din calea lui (eu avand pasagera si circuland cu 90km/h temporar pe banda 2 ca sa ii evit pe cei care intrau pe autostrada de pe un drum secundar) si este urmat de un card de automobilisti care gonesc, in inconstienta lor, in ciuda a ceea ce tocmai am vazut cu totii, a denivelarilor si gropilor din "minunata" autostrada si a nenumaratelor cadavre de caini de pe margine... inseamna ca nu intelegem nimic. Dar nimic. Si nici n-o sa intelegem decat atunci cand ajungem sa pierdem persoane dragi in accidente... multe dintre ele absolut evitabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa-mi fwt una, pe autostrada sunt 2 glisiere de rupt ca sa ajungi pe celalalt sens, le-au facut din staniol?!? Astia de la cnair ar trebui TOTI pusi la munca silnica, sa faca autostrazi la tarnacop...

 

In fata prostiei si a incontientei nu rezista nimic, acest cocktail este nimicitor.

 

Dalele de beton de pe DN1 sunt mai sigure decat beţele alea de pe autostrada, se pare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi fost un parapet deja deformat de un accident anterior si nereparat (le vedem cu totii)? Sau a avut ala ghinion sa intre sub parapet si sa-l ridice? Unghiul la care pare sa fi lovit tabla ar fi trebuit sa-l redirectioneze, nu sa se rupa totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ingrozitor accident, terifianta moarte... Dumnezeu sa-l ierte, condoleante familiei.

Am incercat destul de mult sa-mi formulez o replica la postul tau dar imi este imposibil. Dupa ce afli despre o asa tragedie, in care cel putin un om a murit intr-un mod ingrozitor si nedrept tu atata ai de spus? Esti inuman, un caracter mizerabil.

 

Pacifistule, mai citeste o data postul lui Kong: "daca ala cu masina a intrat in motociclist din spate si a fost vina lui" .. stiu ca unii traiti in Imagine a lui John Lenon dar e cazul sa va treziti. Inuman si mizerabil este sa conduci intr-un hal in care poti ajunge sa omori pe altcineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circuland cu 90km/h temporar pe banda 2 ca sa ii evit pe cei care intrau pe autostrada de pe un drum secundar

Purghy, pune mana si citeste o carte de circulatie si invata sa conduci pe autostrada. Pe autostrada nu exista acces direct din drumuri secundare, ci doar noduri cu banda de accelerare, iar tu nu ai de ce sa te muti pe banda a 2-a ca sa faci loc celor de pe banda de accelerare, banda a 2-a e pentru depasiri. Nu blochezi traficul pe autostrada pentru ca tata Veta din Bolintin Deal intra pe banda 1 cu 30 km/h ca nu stie care e rostul benzii de accelerare, ca nu esti cu nimic mai buna decat tata Veta.

 

Ai pretentii de la altii, dar tu poti sa conduci aiurea? Uite cine vorbeste.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

automobilistul rula cu maxim 130? ce e (daca e) peste nu cred ca a fost luat in considerare la constructia autostrazii si elementelor de siguranta ale acesteia

a fost luat in considerare un tir de 50 de tone la 90 ... cica...

oricum rahatul ala de parapete / slider etc cum i-o zice e o mizerie ...

scumpa la achizitie dar probabil ca in realitate cea mai ieftina...

 

chestia asta cu impinsul de la spate este o mizerie intradevar.

in alte tari tail-gate se amendeaza si mi se pare normal.

la noi tot scrie pastrati distanta dar cam atat.

 

oricum masina aia este genul de caruta cu "talente" din gama audi / mertz / bmw si ma mir ca nu sunt mai multe evenimente de genul.

 

sanatate riderului.

soferul masinii a murit pe mana lui, insa cumva si separatoarele alea de sens au fost de rahat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aud zvonuri cum ca motociclistul a intrat in spatele masinii si de acolo a iesit prapadul.

Pana nu se da un comunicat de la politie...sunt doar zvonuri.

Sunt niste mizerii de elemente de siguranta la noi in tara, acum o saptamana sau doua un tir pe A2 a trecut de pe o parte pe celalata direct prin "parapetii care ar salva vieti" si s-a culcat pe o parte.

Este inacceptabil ce se intampla pe soselele patriei, cred ca cel mai bine ar fi sa cascam ochii si sa nu ne mai grabim catre casa, ca mai bine ajungem mai tarziu in viata, decat mai repede si intre 4 scanduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informațiile despre dinamica accidentului sunt contradictorii până acum, așa că nu putem comenta asupra vinovăției unuia sau altuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe facebook ca mobristul a provocat accidentul.cica nu are permis iar motorul nu are ITP și rca

 

Ar fi bun un comunicat al politiei, facebook nu e o sursa de incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ingrozitor accident, terifianta moarte... Dumnezeu sa-l ierte, condoleante familiei.

Am incercat destul de mult sa-mi formulez o replica la postul tau dar imi este imposibil. Dupa ce afli despre o asa tragedie, in care cel putin un om a murit intr-un mod ingrozitor si nedrept tu atata ai de spus? Esti inuman, un caracter mizerabil.

 

se numeste selectie naturala si colegul de mai sus se referea la educatie, absenta in totalitate la noi in tara si de aceea si efectele se vad la tot pasul.

 

o chestiune generala, nu acesta care nu se stie ce s-a intamplat.

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se numeste selectie naturala

Cum funcționează selecția naturală în cazul accidentelor? Dacă intră unul în tine și mori nevinovat e tot selecție naturală? Ce legătură e între manele și accidente? Mor mai mulți maneliști sau provoacă ei mai multe accidente decât domnișoarele cu studii în drept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aud zvonuri cum ca motociclistul a intrat in spatele masinii si de acolo a iesit prapadul.

 

Sunt niste mizerii de elemente de siguranta la noi in tara, acum o saptamana sau doua un tir pe A2 a trecut de pe o parte pe celalata direct prin "parapetii care ar salva vieti"

La fel sunt parapetii si in Germania, Franta sau Spania.

 

Propune tu parapeti care sa reziste unui camion de 40 tone la 100 km/h sau unui autoturism de 3 tone la 250 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacifistule, mai citeste o data postul lui Kong: "daca ala cu masina a intrat in motociclist din spate si a fost vina lui" .. stiu ca unii traiti in Imagine a lui John Lenon dar e cazul sa va treziti. Inuman si mizerabil este sa conduci intr-un hal in care poti ajunge sa omori pe altcineva.

Unde ti se pare ca am spus ceva legat de postarea lui Kong? Arogandu-ti un aer de superioritate m-ai citit, este? Sunt d-ala pacifist, traiesc in ‘Imagine’ a lui Lenon (altfel un sustinator al IRA), cum sa zic, nu traiesc in mijlocul vietii, nu? Asta pentru ca am incercat sa apostrofez o postare care sugera o bucurie retinuta…

Am vrut sa-mi editez propria postare inca de asta-noapte tocmai ca sa nu generez discutii ca asta, insa optiunea editarii nu imi este disponibila. Nu vreau sa am o polemica cu nimeni, si in nici un caz aici, cu atat mai mult cu cat ultimele indicii incep sa schimbe ipotezele initiale. Poate invatam ceva si, fara a fi naivi, sa fim oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

automobilistul rula cu maxim 130? ce e (daca e) peste nu cred ca a fost luat in considerare la constructia autostrazii si elementelor de siguranta ale acesteia

 

Exact la asta ma gandeam si eu, nu cred ca la 130 si cu frane de Mercedes ajunge o masina de ultima generatie sa se faca in halul asta. Pare mai degraba genul de sofer pe care l-am intalnit cu totii care sta lipit in c*urul tau si iti da flash-uri cand mergi cu 140 sau croseteaza la viteze cu mult peste limita legala. Distractia costa scump. D-zeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum funcționează selecția naturală în cazul accidentelor? Dacă intră unul în tine și mori nevinovat e tot selecție naturală? Ce legătură e între manele și accidente? Mor mai mulți maneliști sau provoacă ei mai multe accidente decât domnișoarele cu studii în drept?

 

nu asta am spus si ceea ce spui este o drama, intradevar.

 

dar daca esti prost si mori singur, se numeste selectie naturala si este binevenita.

 

legat de manelisti sau cocalari, n-ar avea nimeni nimic cu ei, dar stim cu totii ce atitudine au si cum se comporta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din articol reiese ca masina circula pe ”banda 2, sensul Piteşti spre Bucureşti. La un moment dat, din spate, pe aceeaşi bandă, se apropia cu viteză o motocicletă (...) Şoferul maşinii a vrut să intre pe prima bandă, de unde venea, însă, cu viteză destul de mare, o altă motocicletă. Astfel, maşina şi motocicleta de pe banda întâi au intrat în coliziune. În urma impactului, motocicleta s-a răsturnat, iar maşina a intrat în glisieră şi a pătruns pe sensul opus.”

Motociclistul Alex Razvan Berceanu are fracturi la ambele maini.
Sa vedem si alte detalii... La fata locului (dupa petrecerea evenimentelor) am vazut cel putin 4 motociclisti opriti care ar putea sa ne dea mai multe info.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumul de greșeli = Tragedie. Ca în Final Destination. Suntem oameni și greșim. Se poate întâmpla când și când. Dar daca este să ne uităm cât de dese sunt tragediile, tindem să credem că o forțăm aiurea mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel sunt parapetii si in Germania, Franta sau Spania.

 

Propune tu parapeti care sa reziste unui camion de 40 tone la 100 km/h sau unui autoturism de 3 tone la 250 km/h.

+9999999

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai draq motociclisti, cum dau ei flashuri din spate la mertzane sa se mute pe banda 1.

Ba...sa stii ca mai dau. Ca sunt o gramada de mertane care merg pe autostrada cu 100 pe banda 2 cu banda 1 libera... Mi-am ars faza lunga intr-o zi intr-unu' d-asta. Pana la urma l-am depasit pe dreapta, ca avea probabil oglinzile astupate cu powertape.

 

DA, stiu, sunt un dobitoc, nu se depaseste pe dreapta, nu se dau fleshuri, sa-mi fie rusine, fac comunitatea de ras etc etc. Ma duc sa-mi cumpar o galeata de cenusa.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...