Sari la conținut

Accident grav pe A1, cu trei victime


iocapa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 202
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta cu citeste tu ca mie mi-e sila (sau habar nu am daca scrie, da as cred eu) e deja fumata. Daca vrei sa-mi spui ceva concret imi dai si un citat din lege. La fel si pentru Speedy.

 

Sursa? M-ai prins, nu am o sursa concreta, m-am folosit un pic de logica.

Esti nepregatit (poate ai si permis) dar ai tupeu ieftin de pustan.

 

 

Poate inveti si tu ceva cu ocazia asta:

 

https://bpr.politiaromana.ro/ro/legislatie-rutiera/oug-195-din-2002

SECŢIUNEA a 2-a

Reguli pentru circulaţia vehiculelor -> ART. 42

Când circulaţia se desfăşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligaţia să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

 

https://bpr.politiaromana.ro/ro/legislatie-rutiera/hg-1391-din-2006

SECŢIUNEA a 2-a

Utilizarea părţii carosabile

ART. 101

Când drumul are două sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situată lângă acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, dacă banda de circulaţie utilizată este ocupată, cu obligaţia de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.pdc.ro/codul-rutier/capitolul-v-reguli-de-circulatie-reguli-pentru-circulatia-vehiculelor-36

 

 

articolul 42. si, ca idee, google ai si tu, la fel cum am avut eu in cam 10 secunde. e nesimtire sa o tii pe a ta cand mai multi iti spun ca legea e alta; n-or fi toti aia niste prosti, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data replica: trust me, i know what i'm saying!

Nu am increde in ce spui si faptul ca nu imi poti dai citatul din lege imi intareste scepticismul, iar lipsa ta de argumente braveaza cu insulte, inca un semn de inteligenta.

Nu iti mai face tu griji pentru altii, te consumi emotional.

Cand mai multi iti spun ca esti beat e bine sa te duci sa te culci.

Am zis ca nu vreau sa-ti dau articolul. Logica ta, aia de te lauzi cu ea, ti-a spus ca nu pot. O schema logica fracturata. Incearca sa folosesti si tu netu' ala pe care-l ai si la altceva decat sa te dai dastept degeaba. Codul e pe net. Cu Ctrl+F poti sa gasesti cam orice cauti in el. Pentru asta ramai dator. Ai mai invatat ceva azi, in afara de ce ti-a explicat Thomas mai sus.

Si alea nu sunt insulte, crede-ma.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data replica: trust me, i know what i'm saying!

Nu am increde in ce spui si faptul ca nu imi poti dai citatul din lege imi intareste scepticismul, iar lipsa ta de argumente braveaza cu insulte, inca un semn de inteligenta.

Nu iti mai face tu griji pentru altii, te consumi emotional.

Cine nu e destul daca nu e si fudul?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu e destul daca nu e si fudul?

Eu am vrut sa fiu finut cu capra aia raioasa. Si el cica-l insult...

» Post actualizat in 02 May 2018 20:22

Acum ca lectia a luat sfarsit, hai sa vedem daca are cineva date concrete si verificate, dincolo de logica infailibila a ramelor infipte-n piatra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de vinovăția morala: când tu mergi cu vaporul pe banda doi, nu mergi la 130/ora, 99.99% sigur. in conditiile astea, cat de tare pot sa vina doi mobristi din spate incat sa nu ii vezi si sa te bage in parapet lovindu-te in spate (presupunand ca a fost lovit fix in spate)?

cat de putin trebuie sa stii despre mersul pe autostrada incat sa tragi brusc de volan la viteza? iar aici ma refer la ambele presupuse manevre, aia cand a schimbat banda fara se se asigure, si la aia presupusa de unii colegi, cand a vrut sa evite mobra de pe banda 1 si s-a dus prin parapet... fiecare cu reflexele lui dar, cand circuli la 150+ la ora, te asiguri de trei ori si faci manevrele leeent. cel putin teoria asta o stiu eu

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform legii trebuie sa folosesti prima banda "...in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil...". Daca esti singur (cazul de fata) si vrei sa mergi pe banda 2 ca banda 1 este praf poti.

Puscariasul a intrat fix in zona marcata in poza.

post-72918-0-84818400-1525293367_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abtine-te din a trage concluzii pe baza unor fiare contorsionate dintr-o poza la calitate de .jpeg comprimat.
Macar iei pozitia ghiocelului pentru mai devreme si o lasi mai moale. Ar trebui tot "logica" ta sa iti zica asta.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de vinovăția morala: când tu mergi cu vaporul pe banda doi, nu mergi la 130/ora, 99.99% sigur. in conditiile astea, cat de tare pot sa vina doi mobristi din spate incat sa nu ii vezi si sa te bage in parapet lovindu-te in spate (presupunand ca a fost lovit fix in spate)?

cat de putin trebuie sa stii despre mersul pe autostrada incat sa tragi brusc de volan la viteza? iar aici ma refer la ambele presupuse manevre, aia cand a schimbat banda fara se se asigure, si la aia presupusa de unii colegi, cand a vrut sa evite mobra de pe banda 1 si s-a dus prin parapet... fiecare cu reflexele lui dar, cand circuli la 150+ la ora, te asiguri de trei ori si faci manevrele leeent. cel putin teoria asta o stiu eu

Ai fi uimit: cocalarii sunt de doua feluri: reisari - astia o ard 200 la ora dar nu se asigura si nu dau semnal ca ...doar no sa vina altu mai tare ca el?! si plimbareti - astia o ard cil (asa am auzit ca se zice), cu 90 pe banda 2 si cand le dai flash se dau doar jumate pe banda 1 fara semnal, ca tu esti cat o juma' de masina, iti ajunge o juma' de banda.

» Post actualizat in 02 May 2018 20:45

 

Puscariasul a intrat fix in zona marcata in poza.

Ba, mai lasa-ne dreaqu cu expertizele tale! N-auzi ca nu intereseaza pe nimeni?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poate fi dedus deocamdată din zvonuri și parțial confirmat din profilul de fb e că motociclistul accidentat n-avea permis categoria A.

si conducea motoreta de A sau de A2? (daca avea A2)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si conducea motoreta de A sau de A2? (daca avea A2)

moto accidentata e un R1 negru. Baiatul aparea cu un R1 negru pe FB de curand se pare. In articol si in poze mai vechi tot de pe fb avea un Ninja250.

 

Oricum ar da-o lumea cu respectatul benzilor, da e adevarat, insa nu consider ca ala din masina trebuia sa moara pentru asta. Mai ales ca mi-e greu greu sa cred ca o freca cu 90 cu masina aia, da' ma rog... vom afla in viitor ce s-a intamplat de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut doar poze cu el cu ninja de 250, de aia am intrebat. Din epava de motoreta, nu imi dau seama ce este.

Daca atat la dus capu, sa umble umble fara permis... nasol pentru el! Va plati toata viata pentru asta...

 

Clar nu trebuie nimeni sa moara pentru decizii gresite la volan sau ghidon! Dar pentru asta, trebuie sa ne responsabilizam sa nu ne mai credem regii soselelor (motociclist sau automobilist).

Editat de Claudiu_Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Moto B1 il paste o perioada de cercetari si posibil dosar din pacate.[/font][/size][/font][/color]

De ce?

 

Poate pt viteza, dar cum n-au ce demonstra, uite asa ramai cu buza umflata..

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

 

Poate pt viteza, dar cum n-au demonstra, uite asa ramai cu buza umflata..

Nu-ti face tu griji de buza mea ;)

 

Avand in vedere ca soferul a murit iar baiatul care l-a atins s-a urcat pe R1 fara permis, fara asigurare, fara minte... tot n-au cum sa-l scoata doar pe mort vinovat, ca macane. Daca parintii somnambulului baga tot ce au in avocati, urmeaza mult iad pentru baiatul fara minte.

 

Io n-am nimic cu nimeni, dar daca ai gresit intentionat, platesti tati... nu merge cu iti asumi, aia e la hipsteri. BTW ala de la iasi a luat puscarie pentru crima cu premeditare... oricat mi s-ar umfla mie buza, nici politistii nu-s asa prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a luat nimeni de vreo buza a cuiva si nici nu eram ironic, este o vorba din batrani.

 

La faza cu fara permis, sunt total de acord si cunosc si situatia de la Iasi unde sunt iarasi de acord si ii felicit.

 

Dar doar ca vii tare pe 1 si 2 vine peste tine, este neasigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca romanasii nu stiu sa mearga pe autostrada si pe drum in general. Pe autostrada cu atat mai mult se vede adevarata fata a romanasilor, si nu e aia ca nu avem drumuri. Sa moara ma-sa daca la noi in tara pot sa merg reculamentar pus pe Cruise mai mult de 30 de sec din cauza retardatilor. Mai mult ma umplu de spume.

O sa mai fie carnagii cacalau, ca nu le mai ajunge. Natie de hapsani ca la romani n-am mai vazut, zici ca le ia farfuria de la gura.

Uite una noua, tot cu unul care doarme pe el. Astia suntem:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, moto, autostradă (RO):

1. Eu, încet, banda 1.

2. Eu, tare, banda 2.

3. Eu, încet, banda 2: NEVER.

4. Eu, tare, banda 2, ochii în oglinzi: întotdeauna.

5. Eu, tare, banda 1: niciodată, my friend.

6. EU, încet, tare, banda 1, banda 2: ÎNTOTDEAUNA.

7. Eu, pe autostradă: why?! Aproape niciodată.

8. Eu. ÎNTOTDEAUNA. ORIUNDE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca romanasii nu stiu sa mearga pe autostrada si pe drum in general. Pe autostrada cu atat mai mult se vede adevarata fata a romanasilor, si nu e aia ca nu avem drumuri. Sa moara ma-sa daca la noi in tara pot sa merg reculamentar pus pe Cruise mai mult de 30 de sec din cauza retardatilor. Mai mult ma umplu de spume.

 

O sa mai fie carnagii cacalau, ca nu le mai ajunge. Natie de hapsani ca la romani n-am mai vazut, zici ca le ia farfuria de la gura.

 

Uite una noua, tot cu unul care doarme pe el. Astia suntem:

 

amicul cu moto a facut o de cacao cila. s a bagat ca vaca !! asa este, dormea pe el! sa zica merci ca o scapat! cel cu Audi sofer excelent! a stapanit situatia, putin zig zag printre bikeri si PA! +1up!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pokemonul cu mobreta sa zica mersi ca nu a fost aruncat înapoi in origini. Cat despre Audi, omul de la volan a avut ceva prezenta de spirit +ceva indemanare. Bravo lui.

Si totuși, cel cu camera si cel cu motorul alb, au gura mare si injuraturile pe bot. De ce? Pt ca asta e motociclistul roman, in marea majoritate a cazurilor. Moarte conservarilor si fratia motociclistilor pt totdeauna. Jalnic.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ha ha ha ! Nu se poate ...e fake . A lucrat careva in photoshop si a inlocuit vitazanele cu touringuri de oameni precauti si intelijenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha ! Nu se poate ...e fake . A lucrat careva in photoshop si a inlocuit vitazanele cu touringuri de oameni precauti si intelijenti.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totuși, cel cu camera si cel cu motorul alb, au gura mare si injuraturile pe bot.

Sper ca il injure pe mobristul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://bpr.politiar...ug-195-din-2002

Quote

SECŢIUNEA a 2-a

Reguli pentru circulaţia vehiculelor -> ART. 42

Când circulaţia se desfăşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligaţia să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

 

https://bpr.politiar...g-1391-din-2006

Quote

>

SECŢIUNEA a 2-a

Utilizarea părţii carosabile

ART. 101

Când drumul are două sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situată lângă acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, dacă banda de circulaţie utilizată este ocupată, cu obligaţia de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.

 

Excelenta observatie pe care multi nu o iau in considerare. As mai avea de adaugat un singur lucru si anume ca in Romania NU EXISTA "banda de viteza" !!!. Asta este un concept preluat gresit din Germania unde pe renumitele autobahn-uri (autostrazi speciale) cu 6-7 benzi pe sens sunt portiuni unde nu exista limita superioara de viteza. Cocalarii de la noi care forjeaza si masini si motoare pe saracele sosele peticite cu 2 benzi numite generic "autostrazi" sunt niste inconstienti care nu fac decat sa incurce traficul, sa sperie participantii la trafic si sa provoace astfel de tragedii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...