Sari la conținut

Accident grav pe A1, cu trei victime


iocapa
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Flash-urile sunt mai rare pentru aia care au devenit experti dupa ce au trecut ca turisti ,sau aia care au de demonstrat ca in jermania e mai bine si nu-i o problema sa manance rahat sau sa puna botu la povesti de turisti.

Chiar zilele astea am alergat de mi-a venit rau sa-mi cumpar masina si m-am saturat de cate flashuri am vazut si cate claxoane am auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Absolut peste tot se dau flash-uri si se claxoneaza .Sunt zone unde se poate spune ca se practica mai putin dar exagerati prosteste inocenta neamtului.

 

Doamne bine-ar fi daca s-ar inceta cu prostiile astea cu "nemtii sunt oameni dom'le" la fel ca si cea cu "romanii sunt ultimii oameni dom'le"...

 

Traind in Germania mult timp pot sa va spun ca sunt de departe cei mai nevropati si isterici soferi. Si inconstienti. Merg pe ploaie cu viteze de peste 150, unii in spatele celorlalti, conditii in care nu vezi absolut nimic la mai mult de 30 de m. Am si vorbit cu unii dintre ei si i-am intrebat chestia asta. Mi s-a spus ca-s nebuni aia, ca nici ei nu inteleg cum fac asa ceva. Si asta e doar un exemplu. Striga ca descreieratii in trafic daca au posibilitatea, injura si fac semne. Si vorbesc de germani, nu de ceva colorati de-aia cu religia pacii.

 

Cat despre flash-uri, dau si flashuri si claxoneaza si se lipesc de fundul tau la 140 - 160/h sa te preseze sa ii lasi sa treaca. Inconstienta totala. Si nu pentru ca se grabesc, ci pentru ca au probleme la cap. Mi s-a intamplat sa fiu presat de un asemenea individ si sa-l gasesc la urmatoarea benzinarie savurand o cafea si o tigara, fara nicio graba.

 

Ungurii si austriecii sunt mult mai cuminti. De altfel daca circuli dinspre Romania spre Olanda sa spunem, cand intri in Germania incepe nebunia. Si dupa ce iesi se calmeaza lucrurile.

 

Dar toate astea sunt greu de crezut daca treci prin zona doar in vacanta, cand totul e frumos, esti relaxat si scopul tau e sa te simti bine, nu sa fii atent la detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica, trece-te pe lista aia de hateri, ca nu e niciunu' mai mare decat tine.

 

Mai bine zi de ce pe europeni ii injuri si pe muslimi ii ridici in slavi. Ia zi, cum conduc muslimii acolo in UK? Mai intra cu dubele direct in oamenii de pe pod?

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in ciuda a ce zici, inclusiv la 180 cu un pemfeu in spate parac te simti mai sigur la ei decat la noi (dovada si nr mai mic d emorti in accidente desi traficul e muult mai mare decat in RO, cu tot tranzitul)

 

Au foarte multe accidente. https://www.bast.de/BASt_2017/EN/Publications/Media/Traffic-and-Accident-Data.pdf?__blob=publicationFile&v=7

 

Numarul de morti e mai mare la noi pentru ca nu avem drumuri si pentru ca avem probabil cel mai invechit parc auto din Eur - 95 de morti la 1 mil locuitori. Dar si alte state UE au aproape acelasi nr de morti: Letonia (80 de decese la un milion de locuitori), Polonia 79.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea am vazut arabeti sa conduca la fel ca romanii. Pana nu iesi din viata de pe google si vezi cu ochii tai, n-ai cum sa stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au foarte multe accidente. https://www.bast.de/BASt_2017/EN/Publications/Media/Traffic-and-Accident-Data.pdf?__blob=publicationFile&v=7

 

Numarul de morti e mai mare la noi pentru ca nu avem drumuri si pentru ca avem probabil cel mai invechit parc auto din Eur - 95 de morti la 1 mil locuitori. Dar si alte state UE au aproape acelasi nr de morti: Letonia (80 de decese la un milion de locuitori), Polonia 79.

Aceeasi scuza de rahat: avem accidente pentru ca nu avem drumuri. Bai nene ne amendeaza cineva daca mergem cu 50 sau 70 Km/h in localitate, daca nu depasim sau intoarcem peste linia continua, si lista poate continua pe pagini intregi.

Uite abia acuma ce a mai murit un motociclist pe linga Oradea. L-a pus cineva sa depaseasca aiurea si se infiga in masina din fata lui?

 

Una este masina veche si cu totul altceva masina neintretinuta. La noi se cumpara masina cu toti banutii din pusculita, fara sa te gandesti ca trebuie platit RCA, impozit, parcare sau macar sa ai unde sa o parchezi, sa o intretii la un service nu la vecinul priceput, sa ii cumperi de noi piesele care sunt elemente de siguranta nu de prin dezmembrari si tot asa.

 

Am mai scris candva: in Germania sunt procentual mai multe accidente moto decat in Romania dar se moare mai putin. De ce? Pai ca la noi se goneste indiferent de conditii.

 

Dar o bagam repede: daca am avea si noi autostrazi nu ar mai fi atatea accidente, nu ar trebui sa mai mergem cu viteza. Pe buna? Tu nu vezi cum se alearga absolut nebuneste pe asa zisele autostrazi? Se ridica carnete in RO pentru mers cu 225 km/h pe autostrada. Nu stiu cum este in alte tari, dar in Elvetia intri la puscarie pentru asa ceva. La noi 3 luni fara carnet.

 

@einstein1984 pai daca faci statistica la km parcursi cred ca in Romania este macelul absolut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica-mi si mie cu cine te certi? :)

 

Scuza nu e de rahat: din cauza lipsei autostrazilor se intampla mai multe nenorociri la impact frontal. Pe portiunile cu sensuri de drum despartite nu se petrec asa multe drame pentru ca nu ai cum sa te lovesti frontal de colegu'.

 

Bine-nteles ca trebuie mers cu cap, sa nu accelerezi ca un dement si apoi sa te implanti intr-o bascula, dar eu vorbeam de statistici, care nu sunt facute de mine. Si de explicatii la fel, pe care nu eu le-am nascocit. Explicatii pentru ceea ce se intampla la noi si de ce sunt atatea fatalitati pe sosele.

 

Am vazut ca se alearga foarte tare pe zisele autostrazi, dar se merge la modul "descreierat" si pe soselele normale. Trebuie spus insa ca de obicei lumea merge corect, majoritatea isi vad de drum si nu forteaza. Sunt unii insa care sunt teribilisti si produc dezastru pe sosele. Mai ales tinereii fara experienta...

 

Legi destul de aspre exista si la noi, dar nu le aplica militia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi scuza de rahat: avem accidente pentru ca nu avem drumuri. Bai nene ne amendeaza cineva daca mergem cu 50 sau 70 Km/h in localitate, daca nu depasim sau intoarcem peste linia continua, si lista poate continua pe pagini intregi.

 

Nu pot sa merg cu 50 in localitati cand stiu ca am de facut azi 600 km din care 300 prin localitati.

Eu nu respect viteza legala si linia continua decat pe autostrazi. Cand o sa merg Bucuresti-Iasi pe autostrada atunci o sa respect viteza legala si pe Bucuresti-Snagov pe DN.

Pana atunci, ula!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Gata colegu ,m-am convertit la religia asta care promite ca daca eu merg legal nu o sa mai avem hoti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-o mai ciufuliti arata, mai haotic decat in Romania poate pe la ceva asiatici sa se circule. Numa' azi s-au ciocnit unii frontal, ambii depasind peste linia continua, unul pe pod si celalt aproape... Pana si castravecki sunt mai civilizati, am mers in 2010 vreo 400km PE AUTOSTRADA in Bg (intr-o singura zi, si nu dus-intors!) si jur ca nu mi-a dormit nici unul in fata pe banda 2.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-o mai ciufuliti arata, mai haotic decat in Romania poate pe la ceva asiatici sa se circule. Numa' azi s-au ciocnit unii frontal, ambii depasind peste linia continua, unul pe pod si celalt aproape... Pana si castravecki sunt mai civilizati, am mers in 2010 vreo 400km PE AUTOSTRADA in Bg (intr-o singura zi, si nu dus-intors!) si jur ca nu mi-a dormit nici unul in fata pe banda 2.

 

Confirm, merg in fiecare an in Grecia si o iau pe la bulgari, sunt mult mai civilizati in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...