Sari la conținut

Trepidatii motor


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Am un KTM EXC-F 250 - 2007 si la ultima iesire cu el a inceput sa vibreze, adica vibreaza toata motocicleta si la relanti, cand e in turatie si mai tare, s-a mai lovit cineva de aceasta problema? Daca da, a-ti putea sa ma ajutati cu cateva pareri, sfaturi?

 

Am sunat un mecanic de motociclete din apropiere si mi-a spus ca ar putea fi ceva contragreutate / contrabalans din motor, dar trebuie sa desfaca motorul, acuma nu stiu, nu as desface motorul motocicletei asa hop top.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupunand ca inainte vibra mai putin si acum vibreaza mai rau.

Ia-o cu lucrurile simple. Verifica prinderile motorului pe cadru(+celelalte suruburi).

La mine la o vitezana s-au desfacut si vibra si se auzea mai ales cand dadeam in gropi pocnituri. Suruburile erau doar slabite, nu puteai sa le misti cu mana doar ca in socuri se plimba motorul In cadru.Am stat o gramada sa ma prind de unde erau zgomotele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Revin cu un update, am verificat toate suruburile de la toata motocicleta, toate stranse, am schimbat tot esapamentul, cand am luat-o era cu akrapovic complet, dar am primit si cea originala, la fel si cu cea originala.

Intr-un final am dus-o la mecanic, dar e mai greu cu timpul, nu prea a avut timp sa se ocupe de ea.

Dupa ce a ascultat si el motorul si a stat pe el, mi-a zis ca ar putea fi rulmentii de la axul cu came sau de la arborele cotit, ca au rulmenti in loc de cuzineti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...