Sari la conținut

DN5 Giurgiu-Bucuresti - HD89DAY


LimpTA
 Share

Postări Recomandate

sangele ala, asa putin cum pare la prima vedere, e suficient de mult cat sa vina cu RIP pana ajunge motociclistul la un spital competent :((((((

 

iar cu spitalele, din experienta mea (norocoasa) si a lui Northern Freyja (mai putin norocoasa), am remarcat ca salvarea te duce la cel mai apropiat, care poate fi orice spital orasenesc prapadit (Intorsura Buzaului pt mine, Nehoiu pt Nothern Freyja); astia chiar nu par sa aiba un algoritm de selectie a cazurilor si sa te duca direct la un centru corespunzator pt politrauma severa (adica in principiu Floreasca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sangele ala, asa putin cum pare la prima vedere, e suficient de mult cat sa vina cu RIP pana ajunge motociclistul la un spital competent :((((((

 

iar cu spitalele, din experienta mea (norocoasa) si a lui Northern Freyja (mai putin norocoasa), am remarcat ca salvarea te duce la cel mai apropiat, care poate fi orice spital orasenesc prapadit (Intorsura Buzaului pt mine, Nehoiu pt Nothern Freyja); astia chiar nu par sa aiba un algoritm de selectie a cazurilor si sa te duca direct la un centru corespunzator pt politrauma severa (adica in principiu Floreasca)

hsbp, esti medic si nu ai idee de ora de aur? Sau crezi ca la orice accident vine un supersonic sa te duca intr-o ora de la buzau/vaslui/craiova la floreasca?

 

pe de alta parte, tiru trecut peste dubla continua? sau oprit doar la accident sa protejeze zona.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hsbp, esti medic si nu ai idee de ora de aur? Sau crezi ca la orice accident vine un supersonic sa te duca intr-o ora de la buzau/vaslui/craiova la floreasca?

 

pe de alta parte, tiru trecut peste dubla continua? sau oprit doar la accident sa protejeze zona.

nu ma ajuta google, ce inseamna HSBP?

legat de medicina, acolo nu e chiar indicat sa folosesti google. crezi ca exista un scut invizibil care te impiedica sa pierzi tot sangele din tine primele 60 minute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sangele ala, asa putin cum pare la prima vedere, e suficient de mult cat sa vina cu RIP pana ajunge motociclistul la un spital competent :((((((

 

iar cu spitalele, din experienta mea (norocoasa) si a lui Northern Freyja (mai putin norocoasa), am remarcat ca salvarea te duce la cel mai apropiat, care poate fi orice spital orasenesc prapadit (Intorsura Buzaului pt mine, Nehoiu pt Nothern Freyja); astia chiar nu par sa aiba un algoritm de selectie a cazurilor si sa te duca direct la un centru corespunzator pt politrauma severa (adica in principiu Floreasca)

Ambulanta si protocolul de urgenta spune ca in vei fi dus la cel mai apropiat Spital de Urgenta.Daca Floreasca sau Bagdasarul sunt la 100 km, te duci pana acolo?

 

Poza postata de initiatorul topikului sa fie stearsa de Admin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambulanta si protocolul de urgenta spune ca in vei fi dus la cel mai apropiat Spital de Urgenta.Daca Floreasca sau Bagdasarul sunt la 100 km, te duci pana acolo?

protocolul de urgenta actual este un rahat, sau aplicarea lui cel putin, asta incerc eu sa spun

eu traiesc in ciuda faptului ca ambulanta m-a dus la Intorsura Buzaului (unde doar ne-am uitat unii la altii) in loc sa ma duca direct la Brasov; aveam coaste rupte si pneumotorax, pe care la Intorsura nu le-au diagnosticat si oricum nu le puteau diagnostica; le-am aflat la mai mult de o ora dupa accident, ca tot vorbim de golden hour pe aici, la CT, la Brasov, unde as fi putut ajunge in 40 minute cf. google maps

 

dar nah, sunt subiectiv la fazele astea

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, nu vad eu bine sau are trasaturi de fata ?1? Sper din tot sufletu' sa fie bine dar ... nu-mi place sangele acela. S'apoi unde-i moto ?

Habar nu avem de cele intamplate si va luati la cearta ?!? Ceva nu este in regula cu voi ... ca sa fiu bland in exprimare.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“In legatura cu accidentul de pe DN5.

Motociclistul isi misca toate membrele, nu se stie nimic de starea lui interna. Se numeste Uța George si este din Sat Varlaam comuna Adunatii Copaceni. De vina este tiristul, a facut stanga pe dubla continua. Am ajutat la urcarea lui in salvare apoi a fost preluat de elicopter, apoi am ajutat la masuratori.“

 

Mesajul este din urma cu 3 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma ajuta google, ce inseamna HSBP?

legat de medicina, acolo nu e chiar indicat sa folosesti google. crezi ca exista un scut invizibil care te impiedica sa pierzi tot sangele din tine primele 60 minute?

 

Hai

Să-mi

Bag

P-aci cred că te-ai prins deja...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul s-a trezit si nu prezinta fracturi. (In urma cu 2 ore).

si sangele ala de unde era? e cam optimista ideea ca nu are nimic rupt, in contextul asta. Dar nah, sa fie intr-un ceas bun

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu trebuia stearsa fotografia.
Sa vada / citeasca incepatorii de pe aici , sa vada ce se poate intampla in trafic. De aceea trebuie sa mergem toti cu prudenta.
Suntem pe un forum despre motociclete, asta este realitatea, nu suntem pe un forum cu retete de bucatarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sunteti cam panselute sensibile pentru niste motociclisti neincepatori, da' nah... asa vad si eu cine motocicleste pe playstation si cine in realitate... Snowflakes s-au mutat pe motociclism aparent.


Sanatate colegului!

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...