Sari la conținut

Sambata 05 Mai - Bucuresti - Cetatea Enisala


Nicku_R
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ca sa nu ratez rapita de anul asta sambata plec la o plimbare din Bucuresti spre Cetateta Enisala. Traseul este:

 

https://goo.gl/maps/jdJVMuX1nus

 

As vrea la 09:00 sa invart roata, nu am stabilit pana acum locul de intalnire, undeva spre iesirea pe A2 propun. Suntem 3 moto pana acum, mers civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Nu am nici o problema cu traseul mai lung insa cu plecarea de la 08:00 e mai dificil - avem un coleg care vine de la Targoviste.

Propun deci intalnirea in OMV-ul de la Titan la ora 09:00 - peste drum de Casa Diham https://www.google.com/maps/@44.4335769,26.160712,16.75z

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum colegii de plimbare, nu isi fac curaj sa posteze, am zis sa incerc eu.

Plecarea a fost destul de tarzie 9.45 cred din Bucuresti( colegul incepator din Targoviste a intarziat putin). Grupul s-a intregit la km 50 de pe autostrada la OMV pe la 10.15 . Vremea foarte buna, verde peste tot, mai putin campurile de rapita galbene. Am incercat sa le arat colegilor de plimbare si drumuri mai putin circulate si pe care nu cred ca le-au batut pana ieri. Dupa Harsova am facut stanga spre Cerna, pe un drum relativ bun,paralel cu Dunarea prin niste sate uitate de lume. Intr-unul din ele Bmw-ul (sa mai zica cineva ca BMW-urile nu se strica si ca Apriliile sun stricacioase :crack: )a sucombat subit si a fost nevoie de ceva depanare. Baterie mai mica ca dimensiuni fizice, drum valurit, cabluri la borne destul de rigide-----> rezultat borna minus de la baterie rupta. Am rezolvat cu un holsurub si ceva poxipol. Putea sa se termine cu platforma oricum. Si asa am mai pierdut cam 40 min.De la Cerna am virat spre Macin, le-am aratat putin din Muntii Macinului( nu a fost timp de vizitat cetati si lacul din cariera Turcoaia), apoi Luncavita si dreapta prin rezevatia Padurea Fagilor. Aici ne-am racorit la o fantana in padure si ne-am bucurat de traseul sinous pana dincolo de Horia.Era deja ora 16.30 si cum Nicu urla de foame , am facut un popas in Jurilovca la LOTCA , unde am mancat ceva preparate locale din peste , dar nu numai. Pe la ora 18 am ajuns la Enisala, am mai pierdut si acolo cam 30 min pentru poze, si pe cai spre casa.

Evident ca ne-a prins noaptea, ceva ploaie pe centura si 10 kg de muste moarte pe motoare, viziere si costume. Baietii cu HD-urile au la ce freca azi, sa scoata cromul la lumina.

Ritmul de mers a fost in general legal, pe alocuri chiar sub limita legala .

Din pacate nu prea am facut poze( de filmat nici atat), asa ca amintirile o sa ramana pe retina.

post-69900-0-62492400-1525600792_thumb.jpg

post-69900-0-97430600-1525600815_thumb.jpg

post-69900-0-07214600-1525600822_thumb.jpg

post-69900-0-70114000-1525600835_thumb.jpg

post-69900-0-30224900-1525600846_thumb.jpg

post-69900-0-92141100-1525600858_thumb.jpg

post-69900-0-96217100-1525600863_thumb.jpg

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o zona frumoasa pacat ca ati alocat prea putin timp plimbarii in ea

plecarea era perfecta la 8 chiar si mai devreme un pic

inca mai era rapita galbena?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Inca e destula rapita galbena( nu a fost plantata toata odata, si clima variaza oricum pe traseu).

Sunt de acord cu plecatul tarziu. Eu doream sa plecam pe la 7, dar nu toti sar din pat ca mine la ora 6. A mai intarziat si colegul din Targoviste, nu am mers nici prea alert ca ii pierdeam pe drum( drumurile valurite si HD-urile nu au facut casa buna), si asa am ajuns sa fac ce urasc mai mult----> sa merg noaptea cu motorul, si sa ma mai prinda si ploaia. Pe centura a fost groaznic. Aveam viziera asa murdara de la muste, ploua si nu vedeam nimic. Am mers cu ea ridicata cu maxim 70km/h , ca ma ustura fata de la stropi.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Inca e destula rapita galbena( nu a fost plantata toata odata, si clima variaza oricum pe traseu).

Sunt de acord cu plecatul tarziu. Eu doream sa plecam pe la 7, dar nu toti sar din pat ca mine la ora 6. A mai intarziat si colegul din Targoviste, nu am mers nici prea alert ca ii pierdeam pe drum( drumurile valurite si HD-urile nu au facut casa buna), si asa am ajuns sa fac ce urasc mai mult----> sa merg noaptea cu motorul, si sa ma mai prinda si ploaia. Pe centura a fost groaznic. Aveam viziera asa murdara de la muste, ploua si nu vedeam nimic. Am mers cu ea ridicata cu maxim 70km/h , ca ma ustura fata de la stropi.

de aici si ideea mea de a merge singur sau cu oameni/motoare care merg in stilul meu!!!

decat o gasca mare si greoaie' mai bine 2 moto si ride fun

ma obiseste si mi scade atentia cand nu merg in stilul meu

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut aproximativ acelasi traseu, doar ca de la Horia am mers pana la Tulcea -> Murighiol -> Enisala -> Jurilovca.

Partea dintre Tulcea si Jurilovca via Murighiol este chiar frumoasa, astfal bun si trafic extrem de mic (chiar si duminica).

Cand am vrut sa plec spre casa de la Jurilovca, am vazut nori mari si negri deasupra Dobrogei, se vedea ca ploua de rupe.

Astfel ca sa fentez ploaia am luat-o spre Ovidiu -> A2 si in 2h 45` eram acasa de la Jurilovca.

Totusi m-a plouat in treacat de vreo 3 ori timp de cateva minute, nimic grav.

In total mi-au iesit fix. 800 km.

post-244-0-34070500-1526276426_thumb.jpg

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar ne-am miscat bine, asta fiindca am fost singur :)

Cam greu faci 800 km in 9h30` (cat am facut eu) intr-o gasca, chiar si in formatie cu 2 sau 3 motoare este nevoie de disciplina si coeziune ca sa poti parcurge tura intr-o zi pe lumina.

Am oprit doar pt alimentare, cateva poze si pipi, adunate toate opririle nu cred ca au insumat 1h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intalnit in benzinaria MOL, am crezut ca mai astepti colegi de tura, noi plecam spre mare.

Nu eram eu, pe tot traseul respectiv m-am oprit doar la 2 Petromuri, in Slobozia si la Macin.

De iesit din Bucale am iesit pe DN3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...