Sari la conținut

Timisoara 04.05


Pandy
 Share

Postări Recomandate

Acu nu stiu ce sa zic, e posibil si motociclistul sa nu fi avut o distanta destul de mare de cel din fata, dar si soferii galbiori au stilul lor de a schimba directia de mers si te trezesti ca franeaza brusc in fata ta si fac stanga in ultima fractiune de secunda, fara semnalizare fara nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te trezesti ca franeaza brusc in fata ta

Pai ar trebui sa te trezesti putin mai din timp si sa vezi ca nu ai distanta regulamentara, adica o distanta la care sa nu "te trezesti ca franeaza brusc", mai ales pe motor unde nu poti sa "infigi pedala de frana in podea".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit in exterior, se mergea frumos in coloana cu 120 km/h cand deodata un taximetrist, in ultima fractiune de secunda a trantit piciorul in pedala de frana si s-a oprit de la 120 la 0 cu scartaiala de roti, avem undeva la 15 metri (ochiometric vorbind) in spatele lui si crede-ma ca nu a fost funny deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit in exterior, se mergea frumos in coloana cu 120 km/h cand deodata un taximetrist, in ultima fractiune de secunda a trantit piciorul in pedala de frana si s-a oprit de la 120 la 0 cu scartaiala de roti, avem undeva la 15 metri (ochiometric vorbind) in spatele lui si crede-ma ca nu a fost funny deloc.

doar nu o oprit instantaneu, de curiozitate, cum ai reactionat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa specific ca eram cu masina, m-am infipt in frana si am trecut prin dreapta lui cu rotile pe acostament, daca eram cu motocicleta tinand cont de experienta si reflexele care nu sunt foarte bine dezvoltate sa zicem asa, probabil ori ma faceam muci de el,sau daca eram un pic mai norocos alunecam cu motocicleta pe langa el si imi lasam costumul si pielea pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ochiometric, poate era mai mare un pic distanta, dar ca idee nu aveam nici o sansa sa ma opresc in conditiile date.

 

Si nu poti sa imi spui ca tu mergi la 50 de metri fata de cel din fata ta indiferent de atelajul cu care te deplasezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e bine, in general nu prea merg cu turma dar in dimineata respectiva am facut-o si era sa fac buba...

Am iesit un pic in decor si fata de subiectul topicului, asa ca ii urez sanatate colegului ca altceva nu prea avem ce sa ii facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca e la moda in ultima vreme, sa dam vina pe motociclist ca nu merge extrem de preventiv, mai ramane sa il blamam ca iese cu motocicleta pe strada...inconstientu....in loc sa ne concentram pe faptul ca nivelul de nesimtire in trafic, a ajuns la cote istorice...nu e posibil asa ceva, in intersectie de fata cu politistul se face stanga cand este obligatoriu inainte sau la dreapta...se calca linia continua de fata cu politistul...

multa sanatate riderului!

Editat de 302v8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in TM nu am mai vazut politia pe strada de ani buni, doar la evenimente mediatice de ridicat permise. Aici e raiul celor fara de permis, itp, rca. In plus, toti trec pe rosu. Am avut acum cativa ani un accident urat cu unul baut ce a trecut pe rosu. Am sunat la politie si i-am chemat, era vreo 02.00 dimineata. Au intrebat daca sunt victime, am spus ca nu si au zis ca ei nu vin si ne prezentam la politie la prima ora dimineata. Dimineata ne-au cerut testul de fiola. Am suflat, totul ok, ii cere si dobitocului sa sufle, el refuza, pe motiv ca a baut de suparare dupa accident. Poftim... Si mai am multe povesti cu politistii din TM dar nu e cazul aici.

Totusi cand e pielea ta in joc, eu zic ca e bine sa mergi extrem de preventiv, mai ales in coloana, pe langa coloana, pe langa parcari, prin intersectii, in curbe fara vizibilitate. Cam astea sunt locurile cu incidente. E mai important sa stii ca poti opri decat sa stii ca nu esti vinovat in caz de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am suflat, totul ok, ii cere si dobitocului sa sufle, el refuza, pe motiv ca a baut de suparare dupa accident.

Am intrebat un politist ce se intampla daca pana merg la el beau (in contextul in care accidentul fusese seara si am mers mai pe la pranz a doua zi). A raspuns ca legea e clara si ca se considera alcoolemia de cand am suflat, in alea primele 24 ore de la producerea accidentului. Daca am baut intre timp, e problema mea.

» Post actualizat in 07 May 2018 04:32

vad ca e la moda in ultima vreme, sa dam vina pe motociclist ca nu merge extrem de preventiv

boss, e lovire din spate (cf datelor din ziarul ala). da-o draq de treaba, daca nici la ala din fata ta nu casti ochii.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat un politist ce se intampla daca pana merg la el beau (in contextul in care accidentul fusese seara si am mers mai pe la pranz a doua zi). A raspuns ca legea e clara si ca se considera alcoolemia de cand am suflat, in alea primele 24 ore de la producerea accidentului. Daca am baut intre timp, e problema mea.

» Post actualizat in 07 May 2018 04:32

boss, e lovire din spate (cf datelor din ziarul ala). da-o draq de treaba, daca nici la ala din fata ta nu casti ochii.......

daca iti intoarce din scurt, in caz ca nu esti neti sandu sa dai in carti sa stii ce e in capul animalului...sansele sunt mici sa poti sa schitezi ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu esti in stare sa conduci cat sa eviti o frana brusca a aluia din fata, poate e cazul sa iei taxiul

cum ar fi sa nu trebuiasca sa pun frana si ala sa conduca civilizat, semnalizare, franare progresiva (cand este posibil) si in general sa nu mai conducem ca in jungla...no?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu discutam ce faci cand iti intoarce in fata si s-a pus de-a curmezișul benzii, discutam de lovirea din spate. ca asta stim ca s-a intamplat in cazul de fata, pana la o informatie contrara. evitarea masinilor care iti intorc in fata e alta poveste.

» Post actualizat in 08 May 2018 08:05

teoretic, tu ar trebui sa fii oricand pregătit de o frana de urgenta. ca ai obstacol, ca are ala din fata ta obstacol etc. nu exista o scuza cand ai lovit din spate un alt vehicul.

» Post actualizat in 08 May 2018 08:08

edit: "cumar fi daca..." merge si asa: cum ar fi daca ai pastra o distanta fata de ala din fata care sa iti permita oprirea brusca daca franeaza el brusc? gen, sa faci ce e prevazut de lege

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...