Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 419
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sau din cauza uzurii morale planificate? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi la un muzeu expusa capsula Soiuz, te is capu cand vezi ce e inauntru, ce pozitie ai ca "pilot" si sunt controale de toate felurile absolut oriunde te uiti.

 

Doar tehnologie, evolutie si progres, asa s-a ajuns in spatiu, in oceane, se scoate petrol si nu in ultimul Rand aveti internet pe telefon CA sa debitati prostii aicea si nu numa 😘

 

E fix Asta, trebuie sa si oo la fel de Mari sa te bagi in asa combinator.

soyuz-30-reentry-capsule-museum-of-polish-military-technology-a-branch-C14F62.thumb.jpg.b27e555faa26d96e210744f77c3a9c7b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Christian 1 a spus:

Sau din cauza uzurii morale planificate? :)

ma scuzati, dar uzura morala la un ecu de motoreta nu exista. Un model mai nou te imoiedica pe tine sa-l folosesti pe ala vechi cu nimic, nu e ca si cum ai abonament la softu ABS si brusc se opreste suportul. Ca in 20 ani nu mai gasesti pisa de schimb? Asta poti sa o zici, dar e valabil si pentru un carbelitor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.08.2020 la 11:29, einstein1984 a spus:

ma scuzati, dar uzura morala la un ecu de motoreta nu exista. Un model mai nou te imoiedica pe tine sa-l folosesti pe ala vechi cu nimic, nu e ca si cum ai abonament la softu ABS si brusc se opreste suportul. Ca in 20 ani nu mai gasesti pisa de schimb? Asta poti sa o zici, dar e valabil si pentru un carbelitor. 

Esti scuzat.Dupa cunostintele mele,uzura asta planificata se aplica la absolut tot ce ne inconjoara,caci trebuie sa fim buni citizeni consumatori.In rest,e poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 09.07.2020 la 18:04, prafrau a spus:

 

m-am dat si cu 700 si cu 790R.

Exceptand designul (nu te poți caca-n plăcerea omului) și pretul, 790 este mai fain din toate celelalte puncte de vedere. Si farul este mai bun.

Mai rămâne în discuție fiabilitatea.

Mi-am vandut 690 ul si imi voi lua 700. Nu 790. 

Diferenta intre ele este 2000+. Cine a găsit mai eftin, are doar abonament cu 60 lei/lună. 😁

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.09.2020 la 21:57, Alinache a spus:

Salutare tuturor! A mers cineva pe mobra asta (Tenere 700/T7) cu pasager la drum mai lung? Mă tot gândesc  să  fac turul Mării Negre peste vreo 2-3 ani...  

 

mers 3000 de km in vreo 11 zile in vara, cu pasagera si bagaje, din care cam 1000 de km in afara asfaltului

merge, nici o problema

mai ingrijorat as fi de gloante pe alocuri pe traseul tau, nici abkhazia si nici donetsk nu sunt foarte prietenoase momentan

 

ar conta totusi si ce fel de drum o sa ai, daca e doar asfalt nu prea are sens

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, prafrau a spus:

 

mers 3000 de km in vreo 11 zile in vara, cu pasagera si bagaje, din care cam 1000 de km in afara asfaltului

merge, nici o problema

mai ingrijorat as fi de gloante pe alocuri pe traseul tau, nici abkhazia si nici donetsk nu sunt foarte prietenoase momentan

 

ar conta totusi si ce fel de drum o sa ai, daca e doar asfalt nu prea are sens

Din Odessa până în Batumi mergem pe mare! 

Ar mai fi si varianta sa ocolim Marea Azov si sa trecem in Georgia pe "military road ", dar ocolim cam mult pentru prea puțin ( cred eu)! 

 

In Georgia sunt ceva drumuri fără asfalt pe care vreau sa le fac, si Armenia este recunoscută pentru drumurile sparte! 

 

Mulțumesc mult!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Alinache a spus:

Ar mai fi si varianta sa ocolim Marea Azov si sa trecem in Georgia pe "military road ", dar ocolim cam mult pentru prea puțin ( cred eu)! 

 

In Georgia sunt ceva drumuri fără asfalt pe care vreau sa le fac, si Armenia este recunoscută pentru drumurile sparte! 

 

am luat ferry-ul ala acum cativa ani, a intarziat o zi (a plecat la timp, a stat o zi in afara portului), mi-as face planuri flexibile

bine, din ce am auzit de granita cu rusia, tot cam asa s-ar misca

in rest, da, drumuri bune prin munti, frumos

 

tenere700 mi se pare o alegere foarte buna pentru mers pe acolo cu pasager

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a modificat cineva șeile la meșteri de felul Motovis?

Rog poze mai multe și impresii!😁

La 09.07.2020 la 18:04, prafrau a spus:

 

din ce vad pe olx, tenere e 10k (la fel si 790s), 790r e 11k

pacat, fiindca tenere arata mult mai bine

atat ca pretul dat de tine pt tenere are TVA, iar cel de KTM nu are 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator _Raul_
La 12.09.2020 la 21:57, Alinache a spus:

Salutare tuturor! A mers cineva pe mobra asta (Tenere 700/T7) cu pasager la drum mai lung? Mă tot gândesc  să  fac turul Mării Negre peste vreo 2-3 ani...  

 

Eu zic sa te razgandesti. 

Sau sa upgradezi radical suspenia, franele si saua. 

 

Are un motor si o cutie geniale, dar in rest a ramas in anii 90 din toate punctele de vedere. 

Ca toate modelele Yamaha 2020 calarite de mine (amandoua Tracerurile, FJR, Niken).

 

Singura motocicleta mai rea decat Tenere este Niken (o ineptie pentru omorat necunoscatori).

Saua de Tenere a fost mai rea decat Kawasaki Z 900 si Z H2.

Mers cate o zi intreaga, non-stop, de la 8 dimineata la 7 seara, cam 4-500 de km pe toate modelele de mai sus, pe toate tipurile de sosele (nu ma intereseaza Tenere in off; pentru mine off-ul incepe de la 450 in jos).

Pasagerul se sprijina pe plastice. Pe mine m-a rupt. Saua este la fel de proasta ca cea de pe 3AJ-ul meu. Numai ca 3AJ-ul este fabricat in 1989. 

Singura parte buna este ca pe bani tai poti sa razi (de ea) cu lacrimi. Si am ras toata ziua, dar nu era rasul meu stas. 

 

Nu funny cand iti intra suspensia intr-un dans bizar (franare brusca la intrare pe autostrada, soferi indecisi/speriati, chestii din astea de viata reala, nu din reviste), vezi ca nu iti tin trasa jugurile si cadrul si in momentul ala iti aduce aminte cat de religios esti si cum stii toti sfintii din calendar. 

Pe banii mei eu prefer sa mor altfel.

Numai pentru faza asta si merita aruncata in sant la cat costa. 

 

Daca ar fi costat 7000 de euro poate ca ar fi fost blast total. In Romania, unde si aia nu avem autostrazi. 

Inteleg ca inflatia a scumpit totul cam cu 25% (adica observ asta la toata obiectele ce ma intereseaza), dar Tenerele nou a avut pretul asta de la bun inceput. 

 

Pentru cei care ma stiu de troll - dap, I am one and me like it, dar randurile de mai sus sunt pline de sinceritate, nu sunt trolleala. 

 

Pe de alta parte, dragostea inca face minuni. 

Garantat vor exista oameni care o vor gasi ideala pentru ce fac ei si o vor upgrada pe masura. 

Pentru ingineri si cei lipsiti de suflet, cautati mai departe. Sau asteptati discounturi majore.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.10.2020 la 12:33, _Raul_ a spus:

 

Eu zic sa te razgandesti. 

Sau sa upgradezi radical suspenia, franele si saua. 

 

Are un motor si o cutie geniale, dar in rest a ramas in anii 90 din toate punctele de vedere. 

Ca toate modelele Yamaha 2020 calarite de mine (amandoua Tracerurile, FJR, Niken).

 

Singura motocicleta mai rea decat Tenere este Niken (o ineptie pentru omorat necunoscatori).

Saua de Tenere a fost mai rea decat Kawasaki Z 900 si Z H2.

Mers cate o zi intreaga, non-stop, de la 8 dimineata la 7 seara, cam 4-500 de km pe toate modelele de mai sus, pe toate tipurile de sosele (nu ma intereseaza Tenere in off; pentru mine off-ul incepe de la 450 in jos).

Pasagerul se sprijina pe plastice. Pe mine m-a rupt. Saua este la fel de proasta ca cea de pe 3AJ-ul meu. Numai ca 3AJ-ul este fabricat in 1989. 

Singura parte buna este ca pe bani tai poti sa razi (de ea) cu lacrimi. Si am ras toata ziua, dar nu era rasul meu stas. 

 

Nu funny cand iti intra suspensia intr-un dans bizar (franare brusca la intrare pe autostrada, soferi indecisi/speriati, chestii din astea de viata reala, nu din reviste), vezi ca nu iti tin trasa jugurile si cadrul si in momentul ala iti aduce aminte cat de religios esti si cum stii toti sfintii din calendar. 

Pe banii mei eu prefer sa mor altfel.

Numai pentru faza asta si merita aruncata in sant la cat costa. 

 

Daca ar fi costat 7000 de euro poate ca ar fi fost blast total. In Romania, unde si aia nu avem autostrazi. 

Inteleg ca inflatia a scumpit totul cam cu 25% (adica observ asta la toata obiectele ce ma intereseaza), dar Tenerele nou a avut pretul asta de la bun inceput. 

 

Pentru cei care ma stiu de troll - dap, I am one and me like it, dar randurile de mai sus sunt pline de sinceritate, nu sunt trolleala. 

 

Pe de alta parte, dragostea inca face minuni. 

Garantat vor exista oameni care o vor gasi ideala pentru ce fac ei si o vor upgrada pe masura. 

Pentru ingineri si cei lipsiti de suflet, cautati mai departe. Sau asteptati discounturi majore.

 

pe față am dat compresion si rebound, 5 clickuri peste setarea standard si schimbarea este considerabila. In garaj am deja cele 3 arcuri care au costat 200 euro si sunt făcute pentru greutatea mea. Deocamdată mai butonez la cele 5 setări de la amortizoare. Alea antice de care zici. Zici de parcă esti in echipa de proiectare de la WP pt ktm 790 😁

interesante imi par barele Camel de fixare a bordului. Cam scumpe, dar cred că merită. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, yuk a spus:

pe față am dat compresion si rebound, 5 clickuri peste setarea standard si schimbarea este considerabila. In garaj am deja cele 3 arcuri care au costat 200 euro si sunt făcute pentru greutatea mea. Deocamdată mai butonez la cele 5 setări de la amortizoare. Alea antice de care zici. Zici de parcă esti in echipa de proiectare de la WP pt ktm 790 😁

interesante imi par barele Camel de fixare a bordului. Cam scumpe, dar cred că merită. 

 

WTF...

Am scris si am sters, mutat pe comp, samd, samd, materialul de mai sus de vreo 2 ori. Nu mergea nici forumul bine.

Bagam mana in foc ca nu l-am postat pe net, fiindca vroiam sa las noaptea sa treaca si sa trec din nou peste el a doua zi si sa postez mei pertinent, obiectiv, echilibrat, matur (whatever, se intelege, sa fiu un om  mai bun 😄). 

Cand oi avea timp (mama, cum suna) poate revin cu za postarea completa si cat de obiectiva posibila.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, _Raul_ a spus:

 

WTF...

Am scris si am sters, mutat pe comp, samd, samd, materialul de mai sus de vreo 2 ori. Nu mergea nici forumul bine.

Bagam mana in foc ca nu l-am postat pe net, fiindca vroiam sa las noaptea sa treaca si sa trec din nou peste el a doua zi si sa postez mei pertinent, obiectiv, echilibrat, matur (whatever, se intelege, sa fiu un om  mai bun 😄). 

Cand oi avea timp (mama, cum suna) poate revin cu za postarea completa si cat de obiectiva posibila.

 

 

 

 

stai liniștit! că și eu am mai postat când eram beat și a 2a zi nici eu nu eram de acord cu ce citeam pe acolo 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, yuk a spus:

stai liniștit! că și eu am mai postat când eram beat și a 2a zi nici eu nu eram de acord cu ce citeam pe acolo 😁

 

Stii ce se zice despre presupuneri, nu?

Assumptions - the mother of all fuck ups.

 

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Yamaha T7 (Tenere 700)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...