Sari la conținut

Acte germania, proprietar Roman. Trebuie fiscal?


Postări Recomandate

hai sa o luam logic;

1) cum plm sa aiba adresa de Ro in actele de Germania? vehiculele se inmatriculeaza in tara in care ai domiciliul sau resedinta, cu actul doveditor in mana.

2) fiscalul e o viza pe care o iei cand vrei sa scoti vehiculul de la impozite din Romania (prin vanzare). mobra aia e bagata la impozit in Germania, vezi punctul 1. de unde fiscal?

 

3) exista un site dragut, al DRPCIV. scrie acolo lista de acte necesare pt toate situatiile posibile. spor la cautat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia incearca sa iti faci buletin romanesc cu adresa de Germania

cine a vb de buletin ro cu adr de germania? omul zicea ca vrea sa ia o mobra, cu acte de germania si proprietar roman. Daca romanul respectiv are dubla cetatenie, poate avea (respectiv vinde) o mobra, cu acte de germania, el fiind (si) roman. Care e nelamurirea?

» Post actualizat in 08 May 2018 08:53

da.. cred ca tu ai presupus ca are adresa de RO in actele alea, dar eu nu asta inteleg din ce a zis el initial. Normal ca adresa de Ro nu are cum sa aibe in acte de DE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am zis destul de clar mai sus. moto cu acte de germania e legata de adresa fiscala de acolo, si nu are de la ce impozit sa o scoata din Ro ca sa fie nevoie de fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti zic si eu ceva. Fiu-meu (unul dintre ei) are acte de Romania (pasaport, CI etc.) si sta in Olanda, unde are rezidenta oficiala, iar una din motocicletele lui e inmatriculata acolo. Cum procedezi daca o cumperi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are rezidenta fiscala in Olanda? motocicleta plateste impozit in Olanda? procedez exact ca la orice alta motocicleta adusa din UE. Tu crezi ca daca vreau sa o bag la fisc la mine mi se cere buletinul vanzatorului doar pt ca are nume romanesc? E din Olanda, pa si pusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa o luam logic;

1) cum plm sa aiba adresa de Ro in actele de Germania? vehiculele se inmatriculeaza in tara in care ai domiciliul sau resedinta, cu actul doveditor in mana.

........................

 

 

are rezidenta fiscala in Olanda? motocicleta plateste impozit in Olanda? procedez exact ca la orice alta motocicleta adusa din UE. Tu crezi ca daca vreau sa o bag la fisc la mine mi se cere buletinul vanzatorului doar pt ca are nume romanesc? E din Olanda, pa si pusi.

Eu cred ca te faci ca nu intelegi... Taman ce ti-am explicat ca are buletin de Romania si motocicleta inmatriculata in Olanda. Si da, plateste impozite pe bunurile din Olanda (apartament si motocicleta) la municipalitatea unde locuieste acolo, iar pe bunurile din Romania (autoturism si doua motociclete), la municipalitatea de aici.

Oricum, suntem cam off-topic, pentru care cer scuze initiatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plateste impozite pe bunurile din Olanda (apartament si motocicleta) la municipalitatea unde locuieste acolo, iar pe bunurile din Romania (autoturism si doua motociclete), la municipalitatea de aici.

eu preuspun ca pe actele moto din Olanda are adresa de acolo. nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam putine info din partea initiatorului...

 

Daca mobra a fost cumparata de roman si are actele de Germania...ar trebui in 30zile sa o declare la fisc si sa o vanda cu fiscal

 

Daca el roman cu domiciliu in Germania, cu adresa de Germania, trebuie sa o radieze acolo in baza contractului de vanzare si atat..nu ar mai trebui fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...