Sari la conținut

Postări Recomandate

bai ...cand va citesc posturile ma ia gaia ... una e sa iti schimbi o siguranta , un cablu , o maneta , un far , un semnal ....alta e sa te bagi la sincronizat carburatoare sau schimbat placile de ambreaj ...in primul rand ai nevoie de scule nu vorbiti prostii!!! mecanici moto aia au scule si ani grei de munca ..Ok ... nu vrei sa platesti ?!?! nici o problema apuca-te si desfati mobra !!!! e problema ta ca ti-a cazut vreun surub prin chiuloasa sau uiti sa-l mai pui ....si te miri !!! OARE ASTA DE UNDE DRACU E ...????? Asta e Romanul Bun la toate si Inventiv.... eu am patito va urez mult succes in a lucra la mobre !!!

 

P.S. O singura data am strans mai tare Busonul la Ulei cand am schimbat Uleiul ...si s-a dus dracu toata Mobra ...acum e Dezmembrata ,jumatate vanduta

pentru ca tot angrenajul motorului a fost construit de pe baie in sus si ca sa timit baia la Sudat era mai scumpa manopera decat valoarea Mobrei !!!

 

Nu pot spune decat ca in momentul unei probleme mai dificile consultati un medic

Daca ai Hernie Nu te Operezi tu sau vecinu ...SAU MAI STII ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 635
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bai ...cand va citesc posturile ma ia gaia ... una e sa iti schimbi o siguranta , un cablu , o maneta , un far , un semnal ....alta e sa te bagi la sincronizat carburatoare sau schimbat placile de ambreaj ...in primul rand ai nevoie de scule nu vorbiti prostii!!! mecanici moto aia au scule si ani grei de munca ..Ok ... nu vrei sa platesti ?!?! nici o problema apuca-te si desfati mobra !!!! e problema ta ca ti-a cazut vreun surub prin chiuloasa sau uiti sa-l mai pui ....si te miri !!! OARE ASTA DE UNDE DRACU E ...????? Asta e Romanul Bun la toate si Inventiv.... eu am patito va urez mult succes in a lucra la mobre !!!

 

P.S. O singura data am strans mai tare Busonul la Ulei cand am schimbat Uleiul ...si s-a dus dracu toata Mobra ...acum e Dezmembrata ,jumatate vanduta

pentru ca tot angrenajul motorului a fost construit de pe baie in sus si ca sa timit baia la Sudat era mai scumpa manopera decat valoarea Mobrei !!!

 

Nu pot spune decat ca in momentul unei probleme mai dificile consultati un medic

Daca ai Hernie Nu te Operezi tu sau vecinu ...SAU MAI STII ? :crack:

:10: :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bzzzz, si revenind la subiect, fiecare are febletea lui in materie de mecanici si reparatie , insa la moatoare de ultima generatie, si ca sa generalizez o sa pun o singura data toate motoarele in aceeasi oala, desi nu sunt de acord, avand in vedere ca e vorba pana la urma de singuranta personala , nu e cazul sa te joci cu astfel de chestii,indiferent ce e...dute unde crezi, fa cum crezi tu, dar sa ai in vedere faptul ca tot ce faci trebuie sa fie perfect,astfel incat sa nu iti periclitezi siguranta propie. nu mai sunt jave care merg cu 70 la vale, nu mai sunt *niepre* care sa iti rupa fasul la 90 si la care sistemul e simplu..cheie si sarma... sunt 7897098302 de autocretinisti care circula cu tine pe langa tine si/sau peste tine.... nu cred ca mi-ar conveni, sa imi pun eu o maneta de frana , si apoi la 180 sa ma intreb...hmmmm am intins cablu cum trebe? una e sa iti sara pistonu la 1300 de ture, si alta e sa iti sara la 12.000....desi daca soarta tine cu tine ....

 

in rest tinete bine de manete si baga benzina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WildRider nu fi asa dramatic :)

din pacate ieri a inceptu fzr-ul sa faca pe nebunu imi merge in 3 pistoane . In 10 km a ars de 3 ori siguranta de pe aprindere .

astazi sau maine ma apuc de el sa vad ce si cum . eu banuiesc ca este una dintre bobinele de inductie .. (si nu sunt mecanic-electrician cu ani grei de experienta)

___________________

ps. daca are cineva nevoie de rectificat chiuloase (planuri supape ..... etc) cunosc un meserias bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WildRider nu fi asa dramatic :)

din pacate ieri a inceptu fzr-ul sa faca pe nebunu imi merge in 3 pistoane . In 10 km a ars de 3 ori siguranta de pe aprindere .

astazi sau maine ma apuc de el sa vad ce si cum . eu banuiesc ca este una dintre bobinele de inductie .. (si nu sunt mecanic-electrician cu ani grei de experienta)

___________________

ps. daca are cineva nevoie de rectificat chiuloase (planuri supape ..... etc) cunosc un meserias bun

nu sunt Dramatic ideea e ca omul cat traieste invata ...si culmea tot prost moare ia un mic exemplu lui Alex ...nu mai sunt Motoarele de altadata cand aveai sub sha o bucata de smirghel si o sarma sa il poti ''repara'' pentru a-ti continua excursia !!! da unii se baga Bravo lor dar sincer ma gansesc la siguranta mea pe sosea !!! sunti mii de exemple ..

De curand am auzit o scurta poveste de la un bun prieten ''daca el minte , mint si eu'' la 230 la ora pe centura i s-a gripat motorul !!! imi imaginam sa fi fost in locul lui doamne fereste !!! din cate am inteles este un om foarte experimentat si urmatorul lui instinct a fost sa stranga abreajul .... a scapat cu viata !!! dar gandeste-te ca un incepator ii faceam defilaj la inmormantare !!! nu am scis ceea de mai sus sa fiu Dramatic am scriso drept avertizare !!! acum fiecare fare cum doreste ...

Am mai precizat intr-un post anterior .... Cei ce va indruma catre mecanici sunt Veterani care au trecut prin multe .....NU AM EXPERIENTA Destula sa iti pot da un sfat bun dar crede-ma ca ce au spus ei a fost Sfant !!! ce sa zic Bafta si sa ne vedem pe sosea sanatosi fara evenimente neplacute !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce imi plac discutiile astea....baga mareeeee mai vreau oameni cu argumente solide...dai dai ....propun sa nu mai cumparam curent, sa incepem sa-l producem, sa nu mai mergem la lucru , sa iesim direct in pensie...

 

spune-i omului, daca nu esti mecanic, inteleg, dar si eu daca vad ca nu imi curge apa la robinet, stiu ce are....dar nu pot sa fac nimica sa ii dau drumu....sau doar sa desfac robinetul ??

 

ideea de baza este exprimata in 20 de posturi, fi sigur pe ceea ce faci , astfel incat daca iti bagi mainile in motor Sa nu mori drq ca te-ai zgarcit sa dai la un mecanic 100 de lei sa iti faca treaba... dar in schimbi daca mai apunci atunci cand ti opreste in drum, in caz fericit, sau cu degetele pline se muc rosu , sa pot tasta 112 ,pe taci scrinul de la Iphone 12 pe care l-ai luat cu 12 sute de euro, si in care zi de zi te prostesc cu aplicatii pe alte zeci de centi, sau cluburi cu wiski , perdele si gresie de firma cu preturi peste masura...

 

banii se arunca zi de zi pe prosti ...relevante sau irelevante...dar cand e vorba de sanatate sau de siguranta ...credeti ca aveti Casco Ingeresc, si ca soarta va pastreaza intacti ptr ca sunte-ti promisi lui duamne duamne in stare pura. .....

 

bafta multa la toti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abordezi "problema" gresit . majoritatea celor care "repara" acasa o fac din PLACERE nu ca sa faca economie .

cel putin in cazul meu .

mie imi place sa vopsesc sa desenez cu aerograful si sa imi repar mobrele ....

in fine .... pareri si pareri ... asfalt uscat (cu soare ) :04Biker:

.......Sa nu mori drq ca te-ai zgarcit sa dai la un mecanic 100 de lei sa iti faca treaba... ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu abordez nimica gresit, am facut doar afirmatii, preluate din pareri personale, si daca chiar e, eu te contrazic, nimeni nu 'repara' din placere, ca iti place tie sa faci ceva ca hobi, asta nu contest, ceea ce am scris eu mai sus, nu la asta se refera, si nici in cazul tau , daca o faci din 'placere'. se pleaca de la niste discutii simple, la a discredita mecanicii cu vechime, in detrimeniul unor argumente puerile de genul lasa ca fac eu, afirmatiile mele nu au ca scop blamarea cuiva , ca isi fac chestii personale cu mana lor insasi care este lucru maual etc samd ssm wow wot... , pana la urma e alegerea fiecaruia, tot ce am spus , fi sigur pe ceea ce faci, urmate cu cateva cuvinte ironice menite sa scoata in evidenta faptul ca sunt foarte multi dintre noi care nu pun pret pe ceea ce trebe... si culmea mai sunt si oameni, care dupa ce citesc niste forumuri , au impresia ca stiu ce fac, in rest ai inteles care e spilul ...

polemici fara rost, dar interesante .....

bafta pe strazi , pe uzine, pe chiscuri, pe service-uri.....

Editat de AxL_FzR_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu abordez nimica gresit, am facut doar afirmatii, preluate din pareri personale, si daca chiar e, eu te contrazic, nimeni nu 'repara' din placere, ca iti place tie sa faci ceva ca hobi, asta nu contest, ceea ce am scris eu mai sus, nu la asta se refera, si nici in cazul tau , daca o faci din 'placere'. se pleaca de la niste discutii simple, la a discredita mecanicii cu vechime, in detrimeniul unor argumente puerile de genul lasa ca fac eu, afirmatiile mele nu au ca scop blamarea cuiva , ca isi fac chestii personale cu mana lor insasi care este lucru maual etc samd ssm wow wot... , pana la urma e alegerea fiecaruia, tot ce am spus , fi sigur pe ceea ce faci, urmate cu cateva cuvinte ironice menite sa scoata in evidenta faptul ca sunt foarte multi dintre noi care nu pun pret pe ceea ce trebe... si culmea mai sunt si oameni, care dupa ce citesc niste forumuri , au impresia ca stiu ce fac, in rest ai inteles care e spilul ...

polemici fara rost, dar interesante .....

bafta pe strazi , pe uzine, pe chiscuri, pe service-uri.....

Da eu unde intru? Nu cunosc categoria! Sper ca nu ma bagi la.......CARITABIL!! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oaiiii,v-ati aprins si vreti sa scrieti mai repede decit ginditi ,cred....ce bine era daca foloseati si semnele de punctuatie si un pic de grammar...ca sa pricep si eu ce scrieti acolo....asa,treb sa-mi obosesc creierul si asa destul de obosit...

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WildRider nu fi asa dramatic :)

din pacate ieri a inceptu fzr-ul sa faca pe nebunu imi merge in 3 pistoane . In 10 km a ars de 3 ori siguranta de pe aprindere .

astazi sau maine ma apuc de el sa vad ce si cum . eu banuiesc ca este una dintre bobinele de inductie .. (si nu sunt mecanic-electrician cu ani grei de experienta)

___________________

ps. daca are cineva nevoie de rectificat chiuloase (planuri supape ..... etc) cunosc un meserias bun

aseara l-am operat , mergea in 2 pistoane :( am o bobina arsa pe cilindrii 2 si 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am de pe zr400 dar nu le dau decat perechi si trebuie sa vb cu Propietarul sa faca un pret cred ca necesita niste valori verifica si vedem !!!

aseara l-am operat , mergea in 2 pistoane :( am o bobina arsa pe cilindrii 2 si 3



cred ca am de pe zr400 dar nu le dau decat perechi si trebuie sa vb cu Propietarul sa faca un pret cred ca necesita niste valori verifica si vedem !!!

post-68227-0-99651500-1365663559_thumb.jpg

Editat de WildRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am de pe zr400 dar nu le dau decat perechi si trebuie sa vb cu Propietarul sa faca un pret cred ca necesita niste valori verifica si vedem !!!

multumesc frumos . dar am gasit tot de pe un fzr (CRASH - MOTO) cu 80 ron

oricum raman dator cu o bere :cheers: la han

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat problema cu o bobina de zx7r de la un amic

Editat de SSb_484
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de schimbat caucucuri moto se poate si pe STR. PARIS NR. 26, piata cluj
Telefon: 0269221151, 0746192002.

din cate am inteles numa pana la dimensiunea de 18 a rotii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pt strung in aluminiu cred ca ai putea incerca vis-a-vis de indepedenta2, intri in curte si mergi in spate, si pe stanga sunt niste hale si intri exact in prima. acolo faci dreapta in hala si la vreo 7 faci stanga este un om mai in varsta parca cu ochelari(stai de vb cu el si vezi daca te poate ajuta)

mie mi-a facut o piesa din aluminiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...