Sari la conținut

Casca Icon airflite


Ciprian Gabriel Butacu
 Share

Postări Recomandate

Salutare, as vrea sa achiziționez casca din titlul și as vrea câteva păreri despre aceasta marca sau eventual dacă cineva o deține ce părere are despre ea, am văzut ca nu are pinlock și sunt curios dacă se aburește pe vreme nefavorabila. Momentan dețin un Shark Skwal pe care as vrea sa o las pentru pasager,pana acum am făcut doar enduro, deci sunt nou pe șosele asa ca nu stiu prea multe criterii de selectare a castii. Menționez ca o voi folosi pe un Naked. Îmi puteți face și alte propuneri, bugetul fiind în jur de 1400-1500 de lei. M-a atras și Caberg Drift Evo doar ca nu o găsesc în magazinele din România și as prefera sa o probez înainte. Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te poti uita si la shark spartan carbon,eu am prins o la super pret 1260 roni si pot spune ca merita pana la ultimul banut.. este chiar ok ptr naked,foarte confortabila si superventilata,usoara,nu vajaie deloc pana pe la 140

Editat de banat rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut și eu Icon Alliance! Casca e puțin grea dar nu exagerat și vâjâie la viteza mare (120+) până acolo eu mă simțeam ok cu ea! În schimb, m-a scăpat dintr-un accident urat rău, din care m-am ales cu o sperietura nasoala și cu casca făcută praf! Sunt mulțumit de icon pt simplul fapt că acea casca și-a îndeplinit scopul cu care a fost creata: mi a protejat dovleacul și am scăpat intreg! Există și alte mărci mult mai bune in bugetul tau, dar nu sunt în măsură să îți dau sfaturi dar pot să îți spun un lucru: nu tot ce e scump și frumos e și bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi!

Nu prea ma incadrez pt RPHA 70, este peste 1700-1800...

 

Daca stii unde sa cauti RPHA 70 se gaseste si mai ieftina https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/327759

 

Mergi la Shop4moto si probeaza vezi cum imi place daca sta bine pe cap (HJC sunt pentru capetele ovale) te decizi la un model si incepi si cauti, eu cand imi cautam am gasit NXR Bradley replica la 1500 ron, noua

» Post actualizat in 10 May 2018 11:25

Si inca ceva, NU iti lua o casca complet neagra...o fii mai ieftina un pic dar nu merita

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut și eu Icon Alliance! Casca e puțin grea dar nu exagerat și vâjâie la viteza mare (120+) până acolo eu mă simțeam ok cu ea! În schimb, m-a scăpat dintr-un accident urat rău, din care m-am ales cu o sperietura nasoala și cu casca făcută praf! Sunt mulțumit de icon pt simplul fapt că acea casca și-a îndeplinit scopul cu care a fost creata: mi a protejat dovleacul și am scăpat intreg! Există și alte mărci mult mai bune in bugetul tau, dar nu sunt în măsură să îți dau sfaturi dar pot să îți spun un lucru: nu tot ce e scump și frumos e și bun!

Multumesc de parere, si eu caut o casca care sa imi protejeze "bostanul".

 

Daca stii unde sa cauti RPHA 70 se gaseste si mai ieftina https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/327759

 

Mergi la Shop4moto si probeaza vezi cum imi place daca sta bine pe cap (HJC sunt pentru capetele ovale) te decizi la un model si incepi si cauti, eu cand imi cautam am gasit NXR Bradley replica la 1500 ron, noua

» Post actualizat in 10 May 2018 11:25

Si inca ceva, NU iti lua o casca complet neagra...o fii mai ieftina un pic dar nu merita

 

Am cautat mai mult in tara, nu prea m-am uitat pe site-urile din afara. Am vazut si RPHA 10 plus, care este mai ok din cele 2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut RPHA 10 plus si am fost foarte multumit de ea...singura problema e ca trebuie sa stai mereu sa schimbi viziera...sfatul meu ar fi sa cauti pe afara...sunt reduceri si poti gasi RPHA70 la pret ok...dupa cum am demostrat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, as vrea sa achiziționez casca din titlul și as vrea câteva păreri despre aceasta marca sau eventual dacă cineva o deține ce părere are despre ea, am văzut ca nu are pinlock și sunt curios dacă se aburește pe vreme nefavorabila. Momentan dețin un Shark Skwal pe care as vrea sa o las pentru pasager,pana acum am făcut doar enduro, deci sunt nou pe șosele asa ca nu stiu prea multe criterii de selectare a castii. Menționez ca o voi folosi pe un Naked. Îmi puteți face și alte propuneri, bugetul fiind în jur de 1400-1500 de lei. M-a atras și Caberg Drift Evo doar ca nu o găsesc în magazinele din România și as prefera sa o probez înainte. Mulțumesc!

icon sunt niste gunoaie , caberg sunt niste gunoaie sinistre , orice viziera fara pinlock se abureste de o iau dracii .

 

la bugetul tau gasesti casti bune modele un pic mai vechi la reduceri substantiale.

 

acum o sa se intieze un mare fan cacaberg sa iti spuna ca el merge de 10 ani cu gunoiu pe cap si e foarte ok ... sunt unii care au wc in curte toata viata lor .. e cam aceiasi chestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, voi renunta la ideea de Icon si Caberg, voi da un search pe site-urile externe. Daca tot mi-ati dat sfaturi in legatura cu casca, poate ma puteti ajuta si cu o geaca textila de vara, tot la Icon ma gandeam, am vazut acele protectii D3O care par interesante, detine cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un asa ceva. https://www.fc-moto.de/en/Icon-Hooligan-Represent-Textile-Jacket. Legat de protecții, sunt doar niște protectii. Nu au nimic special. Ai grija ca sunt foarte scurte in talie si mai largi decat la alti producatori. Am si cazut odata cu ea, materialul tine fff bine, e mega comoda, calitate foarte buna pe cusături, fermoare, interior. Are o mesada suficient de groasa incat te dai si pe frig. Over all, o super geaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...