Sari la conținut

Scuter electric


mrrlr
 Share

Postări Recomandate

Va salut, Imi poate spune cineva unde ar trebui sa merg sa intreb ce acte trebuie pentru inmatricularea unui scuter electric produs in Taiwan si comercializat in Olanda ?

 

In specificatii spun ca ar avea 8,6 CP ( adica mai mult de 4 KW ) dar este limitat la 45 km/h - varianta cu inscrierea la primarie ar fi eliminata datorita puterii motorului electric.

 

A mai incercat cineva sa inmatriculeze un vehicul care nu este produs in Europa ? Din cate stiu la RAR pot aparea probleme la eliberarea cartii de identitate, insa nu stiu exact ce acte sunt necesare si de la cine .

 

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Editat de mrrlr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai..din ce știu eu, sunt o grămada de scutere/motorete/motociclete produse in Taiwan. Inclusiv BMW are motoare produse acolo, deci nu văd vreo problema in a înmatricula o mai apoi in ro. Chiar dacă e electrică, poate e un plus in zilele noastre. Nu ai de ce sa ți faci griji, zic eu, dar poți da un telefon la rar și sa le pui câteva întrebări. Poți atașa și un link cu scuterul, poate mai inspiri pe cineva. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca nu a mai fost inmatriculat vreo bucata din modelul respectiv in Romania o sa fie putina bataie de cap, in sensul ca va trebui sa obtina omologare RAR pentru modelul respectiv (cred, nu sunt sigur, cel putin asa stiu ca e la o masina nou lansata la noi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca nu a mai fost inmatriculat vreo bucata din modelul respectiv in Romania o sa fie putina bataie de cap, in sensul ca va trebui sa obtina omologare RAR pentru modelul respectiv (cred, nu sunt sigur, cel putin asa stiu ca e la o masina nou lansata la noi)

 

Asa este, cum zici tu. Daca nu au modelul deja omologat s-ar putea sa aibe de asteptat. Daca s-a mai vandut in Olanda sunt sanse sa aiba RAR-ul datele respective.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Scuterul despre care vorbeam este acesta : https://www.e-scooter.co/gogoro-2-series-plus/

Intre timp am contactat distribuitorul din link-ul de mai sus iar raspunsul a fost :

 

"Thank you for your interest in Gogoro. May I know which area you stay in Europe? You could try our scooter with the sharing service from our partner, Coup, in Paris, Berlin and Madrid(coming).

 

We are sorry to inform that the SmartScooter is not yet available for purchase in Europe. Currently we are actively working on our international expansion plans and hope to come to an area near you soon!

Please follow us on press announcements and social media for up-to-date information and latest developments.

 

We appreciate your continued support!

"

 

Se pare ca nu se comercializeaza inca in Europa, dar ma intreb cum le-au inmatriculat pentru serviciul de sharing ? Exact cum spuneau anterior si alti colegi cred ca problema este la RAR la emiterea cartii de identitate . Daca mai aveti si alte sugestii pentru inmatricularea unui astfel de scuter va rog sa le impartasiti. Eu sunt interesat de o astfel de alternativa de transport pentru traficul urban dar care sa aiba baterie detasabila ( sunt de parere ca multi fug de electrice si datorita faptului ca nu au posibilitatea sa incarce bateria usor )

 

Un alt scuter la care m-am uitat este : https://www.e-scooter.co/honda-ev-cub/ - putin mai scump dar cu o autonomie destul de buna si timp de incarcare redus ( 1 ora ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tare e ideea cu swap and go la Gogoritza aia... Misto.

 

Nu stiu daca ar functiona la noi... Pt ca sigur in max 6 luni vei gasi toate lacasurile alea goale. Decat sa ai casier...si bateriile sa fie sub cheie :))

 

Am si eu un scooter electric, zace prin pod de ceva vreme, pretty capable...ceva chinezesc...no HTC relative :), dar l-am plimbat pe fimiu cand era mic prin statiuni, in scaunel de copil...de s-a saturat. Autonomie 30 km, 30 km/h viteza maxima insa.

 

Haios prin parcuri, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tare e ideea cu swap and go la Gogoritza aia... Misto.

 

Nu stiu daca ar functiona la noi... Pt ca sigur in max 6 luni vei gasi toate lacasurile alea goale. Decat sa ai casier...si bateriile sa fie sub cheie :))

 

Am si eu un scooter electric, zace prin pod de ceva vreme, pretty capable...ceva chinezesc...no HTC relative :), dar l-am plimbat pe fimiu cand era mic prin statiuni, in scaunel de copil...de s-a saturat. Autonomie 30 km, 30 km/h viteza maxima insa.

 

Haios prin parcuri, etc.

 

Da, este foarte tare ideea de a schimba bateriile. La acest scuter exista si un incarcator pentru "acasa" , iar ceea ce ma incanta este si faptul ca (din specificatiile tehnice ) bateria se incarca full in 2.5 ore .

Ar fi frumos sa avem o astfel de alternativa la traficul din oras. In 2.5 ore oricine cred ca isi poate incarca bateriile mai ales ca sunt si detasabile, iar autonomia de 110 km face ca acest lucru sa fie facut mult mai rar daca nu facem multi km/zi. 70 de km autonomie reala ar ajunge si pentru un oras mare din Romania pentru naveta zilnica.

interesant este si CUb-ul insa are un look care seamana mai degraba cu o bicicleta, dar chiar si asa are avantajul bateriei detasabile si autonomie mare ( 100 km in specificatii). Un minus ar fi puterea mai redusa a motorului.

Sper sa pot clarifica acest topic ...

 

middle_of_nowhere :

imi poti da mai multe detalii despre scooter-ul electric pe care il detii ? 30 de km era autonomia data in specificatiile tehnice sau cea reala ? in cat timp se incarca bateria ? ai un link ceva ? cum a fost cu inmatricularea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva luat de la un nene care a activat candva prin Dragon si a ramas cu un stoc nevandabil de atv-uri, scootere si mini motociclete electrice si pe benzina. Am luat pana acum de la el vreo 5 mobre pocket cu benzina si 3 scootere. Ultimele dati cand l-am sunat, nu a mai raspuns la tel.

E adevarat ca le-am luat pe bani de nimic, dar a trebuit sa le cumparam baterii noi. Bateriile sunt de UPS si sunt 4 la numar, pretty heavy. Autonomia era data in carticica lui(scria acolo up to 35km), eu am rotunjit la 30, cat am aproximat si eu ca am facut intr-o zi, bantuind prin Costinesti. Nu intra la putere mare...nici nu m-am gandit vreodata sa il inmatriculez. E o varianta light, nu se compara cu ce ai postat tu. Cred ca e "recunoscut" mai degraba in categoria de trotinete electrice. desi are sea, faruri, si stop pe frana. Nu are semnal, e adevarat, dar nici trotineta sau bicicileta nu au...si tot se circula cu ele pe drumuri. Asta macar are stop pe frana :))

 

Daca vrei, da-mi un pm cu un nr de tel si iti dau pzoe si ceva filmulet. Poate mai raspunde nenea ala si mai gasesti vreunul. La cat a costat, merita luat macar pentru fun. Cu alea inamtriculate nu poti merge pe aleea principala din Mamaia, de exemplu :)

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un raspuns pentru Honda Cube EV:

"Many thanks for contacting the Honda Benelux customer service.

At this moment the Honda Cub EV is still a concept bike. It might be available in Japan/Asia/USA as a start.

We have no pre-announcement for Europa so far.

There is no European Certificate, so if you buy one from Japan/Asia or maybe USA, it will have to be tested individually at high costs and there will be no warranty. Above that there might be difficulties with future parts.

With Kind Regards,

"

Se pare ca Europa trebuie sa astepte pentru lansarea versiunii electrice a celebrului scuter de la Honda in versiunea electrica.

@

middle_of_nowhere : Ai PM.
» Post actualizat in 11 May 2018 10:10

O informatie gasita pe site-ul R.A.R. ar fi http://www.rarom.ro/?p=650 dar nu spune nicaieri care ar fi costurile estimative pentru omologare.

Le-am trimis un mail si de indata ce am un raspuns revin si aici, poate mai sunt persoane interesate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am trimis un mail si de indata ce am un raspuns revin si aici, poate mai sunt persoane interesate.

 

Crezi ca merita tot tam-tamul pt un scuter electric? Un scuter de 49cmc in stare bune este foarte economic si gasesti gata omologat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre81. Imi doresc demult un vehicul full electric iar cel pus de mine indeplineste majoritatea caracteristicilor pe care le caut. Am avut scuter de 50cc iar acum imi doresc ceva putin mai puternic. Daca te vei uita pe youtube la clipuri cu acest scuter vei vedea ca are un demaraj asemanator cu o motocicleta ( mers normal nu concurs, forja sau mai stiu eu ce impresii ). 70 km/h in oras eu cred ca sunt suficienți. Cu unul de 49cc iti trebuieceva timp si distanta sa ajungi acolo, nu mai spun ca nu poti sa faci o depasire calumea.

Am deschis acest topic pentru a afla care este bataia de cap pentru a inmatricula in țară un astfel de scuter .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre81. Imi doresc demult un vehicul full electric iar cel pus de mine indeplineste majoritatea caracteristicilor pe care le caut. Am avut scuter de 50cc iar acum imi doresc ceva putin mai puternic.

 

Am inteles, ai avut deja scuter de 50cmc si stii despre ce este vorba.

 

Daca te vei uita pe youtube la clipuri cu acest scuter vei vedea ca are un demaraj asemanator cu o motocicleta ( mers normal nu concurs, forja sau mai stiu eu ce impresii ). 70 km/h in oras eu cred ca sunt suficienți. Cu unul de 49cc iti trebuieceva timp si distanta sa ajungi acolo, nu mai spun ca nu poti sa faci o depasire calumea.

Am deschis acest topic pentru a afla care este bataia de cap pentru a inmatricula in țară un astfel de scuter .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat as incerca se pare ca nu vor sa vanda in Romania :

"

Hello,
We only directly sell the scooters in Taiwan and also cooperate with some projects in Europe. And the retail(Taiwan) would not provide you the shipment to Romania.
Sorry to inform you about it. We will do our best to finalize the distributorship in Europe. Thanks for your interest again.
"
Ramane varianta importului din Taiwan si inmatricularea in tara. In functie de raspunsul celor de la RAR voi decide care este cea mai buna metoda de a achizitiona un astfel de scuter.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...