Sari la conținut

Deschidere Transalpina 2018


Postări Recomandate

"Transalpina. Alin Golumbeanu, directorul DRDP Craiova, a solicitat Secției Târgu Jiu a Drumurilor Naționale să finalizeze până duminică toate lucrările care mai sunt de executat pe Transalpina, astfel încât marţi, 15 mai, sau cel târziu miercuri o comisie de specialişti să urce la Rânca pentru a examina traseul Rânca – Obârşia Lotrului şi să semneze procesul-verbal privind redeschiderea şoselei."

 

https://www.realitatea.net/transalpina-se-redeschide_2147361.html

 

Asteptam..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e ok, practicabil de cel putin 2 saptamani.

Am urcat pana la intersectie de 1 mai si intentionam sa trecem pe langa bariere fara sa incetinim dar ne-au oprit niste oameni ok cate ne-au zis ca sta politia 3 curbe mai sus si aduna carnete de conducere...

Unii din ei urcasera pana la Ranca cateva zile in urma si totu fusese ok.

La draqu cu inchisul asta de drumuri jumate sau mai mult de an. Facem turism de ne rupem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Din cate stiu Transalpina este deschisa deja de o vreme, parca de rusalii i-au dat drumul.

Transfagaraseanu nu e inca deschis.

insa recordul absolut il detine inca Transbucegiul care are panou galben cu drum inchis circulatiei publice inca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

noutati cu privire la TF si TA? Ma bate gandul :)


» Post actualizat in 24 Jun 2018 17:12

Revin cu informatii:

 

Am fost pe TF - portile tunelului sunt deschise, se circula, chiar daca ieri a nins

 

Am fost pe TA - drumul este deschis, se circula de zor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Planuiam o iesire pe Transalpina in weekendul asta, insa cand am venit acasa, mi-a zis nevasta ca a auzit cu jumate de ureche ceva stire cu trafic restrictionat in weekend, dar nu stie daca e vorba de weekendul asta.

Stiti de vreo restrictie sambata sau duminica asta (01-02.09.2018) ?

Multumesc.


» Post actualizat in 31 Aug 2018 20:23

No e clar, nici amu nu se arata. E inchis si in 1 si in 2.

 

https://www.pandurul.ro/articol/cupa-gorjului-pe-transalpina_105983.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se deschide traficul in jurul pranzului, sambata intre 13-14h si duminica 12.30-13.30. E vorba de portiunea dintre Novaci si Rinca unde e etapa din campionatul de viteza in coasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ma bate gandul sa fac Transalpina din Bucuresti vinerea aceasta (21 septembrie) cu ramas peste noapte pe undeva si retur pe oriunde.

 

Dar nu gasesc mai deloc informatii actualizate daca o fi deschis sau ba, ori daca s-a incheiat etapa de viteza....

 

Aveti vreo informatie cumva?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul sa fac Transalpina din Bucuresti vinerea aceasta (21 septembrie) cu ramas peste noapte pe undeva si retur pe oriunde.

 

Dar nu gasesc mai deloc informatii actualizate daca o fi deschis sau ba, ori daca s-a incheiat etapa de viteza....

 

Aveti vreo informatie cumva?

 

Multumesc!

 

Si eu am acelasi gand, dar pentru duminica (sau luni).

 

Pe siteul http://www.transalpina.biz/program.html nu zice nimic ca ar fi inchis, ultimul update e:

INICEPAND CU 16.05.2018 TRAFICUL PE TRANSALPINA INTRE RANCA SI OBARSIA LOTRULUI A FOST REDESCHIS. Se circula zilnic intre orele 07:00 - 20:00 . Viteza maxima fiind de 30 km/h si limita de tonaj 3.5 T. Transalpina se va inchide cel mai probabil in 15 octombrie 2018.

 

Pe nea Google, cautand "transalpina inchis", iar nu e absolut nimic recent/de actualitate. Doar stiri vechi.

 

Singura restrictie a fost intr-o sambata pentru un circuit organizat.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum câteva zile îmi calculam niște km în Google maps și am observat că după Rânca până jos spre obârșia Lotrului drumul apărea ca fiind restricționat.

Căutând motivele, nu am găsit...nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum câteva zile îmi calculam niște km în Google maps și am observat că după Rânca până jos spre obârșia Lotrului drumul apărea ca fiind restricționat.

Căutând motivele, nu am găsit...nimic.

Teoretic, Transalpina, că și Transbucegi, este drum în lucru, deci e neterminat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completez eu mâine seara informația, sper pentru tot traseul!

» Post actualizat in 20 Sep 2018 22:40

Azi am trecut eu pe aici de la Novaci la Obarsia Lotrului.

Se circula fara probleme.

Din Obârșia Lotrului te-ai întors sau ce traseu ai urmat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok pe toată lungimea, din Novaci până la Sebeș. A mai rămas o singură porțiune de drum îngustat la o bandă pe vreo 30 m între pasul Urdele și Rânca.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tornada, daca mergi sambata pe-acolo, posteaza te rog aici care e starea drumului. Mersi!

Confirm și eu că e ok drumul, spre foarte bun de la Novaci până la Obârșia Lotrului, dar cu ceva gropi pe alocuri în continuare până la Sebeș. Adică nimic să te surprindă, dar...

Dacă vă prinde seara sau ajungeți foarte devreme, luați în calcul o diferență interesantă de temperatură! :D

 

Ps- am făcut traseul vineri; foarte liber.

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gata sezonul.

 

https://www.igj.ro/newsalert/foto-video-a-nins-pe-transalpina.html

 

"”De mâine dimineață (marți) circulația pe Transalpina va fi închisă până în primăvara lui 2019 atunci când vremea va permite circulația în condiții sigure” a spus Ciprian Florescu, Prefectul județului Gorj."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...