Sari la conținut

Bucuresti - Zakintos 25 mai - 3 iunie


Postări Recomandate

salutare,

 

mi-am propus de vreo 5 ani sa vad insula asta si am tot amanat ,,,i-a venit timpul acum

 

traseul l-am gandit sa fie si de motociclit dar si de relaxare

 

ziua 1 buc - vorvourou , 770 km, 10:30

 

ziua 2 vurvorou - relaxare

 

ziua 3 v - kyllini , 670 km , 7:00, din kylliny avem ferry catre zakintos

 

ziua 4, 5 ,6 zakintos

 

ziua 7 kyllini - keramoti 730 km , 7;30 , din keramoti avem ferry catree thassos

 

ziua 8 thassos

 

ziua 9 keramoti - bucuresti 560 km , 7:40

 

ziua 10 de rezerva, trebuie sa profitam de ea, unde ne simtim bine

 

pana acum sunt eu si un prieten din pitesti, bogdan, care are un r 1200 gsa si un ktm 1290 adv,,,nu stiu cu care din ele vine

 

ferry face o ora , este in jur de 10 euro o motoreta si riderul

 

mersul intre destinatii trebuie sa fie intins, fara lalaieli pe drum

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei viata , mergi in Laganas. In Tassos mergi doar daca esti pensionar! stie toata lumea!

Nu e apa prea rece in perioada asta?

 

PS mai bine te-ai duce doar la Zakintos si nu ai alerga ca disperatu'. Asta o poti face prin Rusia, Ucraina.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere Zakynthos e destul de overrated. Drumurile sunt destul de proaste, inguste, vin multi englezi care cam incurca circulatia pe stanga cu aia pe dreapta, sunt destul de multe autocare care in anumite curbe ocupa tot drumul, plus ca geografia insulei nu iti permite sa faci un tur frumos unde sa ai mereu marea aproape asa cum poti face in Thassos. Deci nici pentru motociclit nu as recomanda-o. Daca te intereseaza partea de night life e misto.

 

Eu v-as sfatui sa legati Zakynthos si Kefalonia, sa stati cate 2-3 zile pe fiecare, Thassos-ul poate fi facut in orice weekend, iar Vourvouru desi e misto (dar si mai misto e cand coborati pe "deget" la Sarti, Kalmitsi sau Porto Koufo) va abateti vreo 100 km din drum. O alta varianta e sa faceti Zakynthos si tot degetul doi (eventual si o traversare la Athos daca va pasioneaza). In plus pe acolo sunt destule trasee off (daca nu esti cu GTR evident) destul de lejere, dar cu privelisti spectaculoase. Nu ar trebui ratat nici Ghost City, chiar fain cu mobra pe acolo, desi din nou un pic de atentie daca esti cu GTR pentru ca prin Ghost City te vei trezi cu dead-end-uri si e cam complicat de intors magaoaia in panta (cu orice mobra de enduro touring sari bordura si o iei pe camp ca te legi repede de alta straduta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...