Sari la conținut

Card pierdut


danzi76
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am gasit un card de credit langa un yamaha dragstar portocaliu in parcarea de la Leroy Merlin din Sagului pe numele Andrei Avram. Daca il stiti numarul meu de telefon este 0748838897.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai usor ar fi sa contactezi banca, ar trebui sa aiba interes sa-si anunte clientul. Alta varianta ar fi sa-l predai la politie dar vei pierde timp cu declaratiile plus ca aia ar fi in stare sa "probeze" cardul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai usor ar fi sa contactezi banca, ar trebui sa aiba interes sa-si anunte clientul. Alta varianta ar fi sa-l predai la politie dar vei pierde timp cu declaratiile plus ca aia ar fi in stare sa "probeze" cardul.

Asa zic si eu.

 

Ca nota secundara, vezi ca am patit eu recent sa pierd un card si cineva l-a gasit si a facut cumparaturi cu el.

Din nefericire pentru persoana respectiva, folosirea unui card contactless fara a fi detinatorul lui de drept se incadreaza la furt si folosire de informatii personale ceea ce e destul de nasol

(ca un idiot a facut multe cumparaturi in supermarket-uri mari si l-au filmat aia din toate unghiurile posibile).

 

Sigur nu e cazul aici, doar zic.

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un caz de curand, un politist a gasit un card si a scos 500 de lei dupa care a chemat proprietarul sa ridice cardul. Dupa ce a luat cradul proprietarul a verificat soldul si a descoperit ca au disparut 500 lei. In urma verificarilor video au descoperit ca politistul era hotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic, cel mai bine iei un foarfece frumos, ii dai o dunga pe mijlocul cip-ului, si lasi proprietaru sa se descurce cu banca.

Oricum procedura standard a bancii recomanda distrugerea si reemiterea de card nou in cazul pierderii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, daca este contactless fa si tu cumparaturi pana intr.o suta de roni, sa nu.ti ceara pinul, doar n.o sa il dai plin :-))

 

Uite de asta am ales eu sa imi dezactivez cardul "mecanic" si nu electronic. :)) Fara drumuri la banca, fara dubii.

 

P.S. Cardul imi apartine si este functional. Folosind exclusiv codul PIN.

post-78140-0-69890200-1526160822_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cardul este unul online "revolut.com", am incercat sa ii contactez dar se pare ca au un sistem de tot kktul... numar de UK cu robot... nu am ajuns sa vorbesc cu nimeni si dupa 10 minute am renuntat.

Consider topicul inchis, nu inainte sa va multumesc pt pareri, opinii, etc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este card revolut cel mai probabil posesorul l-a blocat deja (poti face asta cu 2 clickuri din aplicatia de mobil).

 

In cazul cardurilor de la alte banci daca suni la banca sa raportezi ca ai gasit un card ei il blocheaza intr-o prima faza si emit altul. Emit altul pentru ca tu avand datele (nr. cardului, numle titularului, data expirarii si ccv-ul) poti face cumparaturi online deci ei trebuie sa anuleze combinatia asta de date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cardul este unul online "revolut.com", am incercat sa ii contactez dar se pare ca au un sistem de tot kktul... numar de UK cu robot... nu am ajuns sa vorbesc cu nimeni si dupa 10 minute am renuntat.

Consider topicul inchis, nu inainte sa va multumesc pt pareri, opinii, etc. :)

 

Amice, da-i foc si gata, s-a terminat problema. Important este ca nimeni sa nu intre in posesia lui si sa-l foloseasca. Proprietarul de drept isi va face altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...