Sari la conținut

Biciclisti care participa la competitii organizate ( pro sau hobby)


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Presiunea in roti se face in functie de starea terenului.

Pe teren umed, noroi, lutos, se merge cu presiune mai mica.

Pe teren foarte uscat, se merge cu presiune mai mare.

 

Penele se fac cel mai des cand ai presiune mica (se capseaza camera).

De aia cei care merg cu tubeless isi permit sa mearga cu presiune mai mica.

Daca faci pana pe tubeless, e cel mai probabil ca o solutie antipana sa nu te ajute.

Ai nevoie de o camera de rezerva si leviere la tine. Bagi camera si dai mai departe.

 

Toti care alearga pentru primele locuri au sigur la ei o camera de schimb, o pompa / cartus CO2, dar sunt atat de compacte incat sunt bagate in buzunarul de la maiou si nu se vad.

 

Iar despre hidratare....pierzi cu mult mai mult ducand cu tine o greutate in spate (pe care o si ridici cand mergi in pedale), care te debalanseaza si care nu te lasa sa te racesti corespunzator.

Care evident va duce la si mai multa transpiratie :)

Deci nu mai lua cu tine niciun rucsac de hidratare, ia 1-2 bidoane pe cadru, si opresti la punctul de alimentare 20 de secunde sa iti umple cineva bidonul.

Esti MULT mai castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 14 May 2018 10:22

 

Cum ai ajuns inapoi? Te ia cineva intr-un cadru organizat sau fiecare se descurca cum poate?

Incepusem a doua tura, urcasem doar 3-4km...m-am intors spre vale. Altfel, te descurici singur, doar daca nu faci vreo pocinoaga si te ia pe sus.

 

iar despre hidratare....

mersi, o sa incerc un astfel de scenariu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma amuza pe mine la topicul asta e ca se discuta despre MTB ca si cum acolo ar conta exclusiv tehnica, conditia fizica o faci mergind pe jos la serviciu o saptamina. Chiar in weekend a trecut pe linga mine un tip care probabil facea intervale, avea estimez 45km/h pe un sprint in urcare pe unde eu daca ajung la 30. Nu mai zic ca mentinea o cadenta incredibila. Eu prima data mi-as pune problema de mers la niste ture cu niste oameni care stiu cu ce se maninca si as merge zilnic cu bicicleta serios citeva luni cel putin pina sa ma gindesc la concursuri. Cind ma mai intilnesc prin vreo padure cu baieti care se dau serios nici nu mi-ar trece prin cap sa ma amestec cu ei ca sa-i incurc aiurea da' fiecare cu pasiunile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conditia fizica este de departe cea mai importanta. Ori daca se strica liftul si urci pana la etajul 8 fara sa gafai nu inseamna neaparat ca esti intr-o forma buna, asta pentru ca sunt mai multe lucruri de luat in calcul, poate urci 8 etaje in 8 ore.

 

Poti sa mergi cu bicla cate luni vrei, chiar si ani, daca nu te soliciti nu progresezi. Unul care va merge cu toacla la serviciu timp de 2 luni, 5 zile din 7, nu va avea niciodata capacitatea fizica a celui care trage in panta pe parcursul aceleiasi perioade de timp. Restul sunt povesti nemuritoare. Inca vad baieti care prefera un raport usor pe plat, gen 2-6 sau 2-7, chiar si atunci cand vor sa prinda putina viteza. Este o risipa de energie pe termen lung, dar bine, cat de lung poate sa fie un tur de parc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca vad baieti care prefera un raport usor pe plat, gen 2-6 sau 2-7, chiar si atunci cand vor sa prinda putina viteza. Este o risipa de energie pe termen lung

Aici cred ca te inseli, pedalatul optim e cu cadenta mai mare decat ceea ce s-ar putea sa ti se para tie optim. In general cei care merg cu o cadenta ce pare un pic mai mare cam stiu ce fac :)

Pedalatul ''in forta'', cu rapoarte care te fac sa apesi greu pe pedale, nu e benefic nici pentru organism nici pentru performanta.

Ar putea fi bun poate doar pt antrenament :)

Stiu ca exista cabinete/laboratoare in care se poate determina intervalul optim de cadenta, interval care difera de la persoana la persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici cred ca te inseli, pedalatul optim e cu cadenta mai mare decat ceea ce s-ar putea sa ti se para tie optim. In general cei care merg cu o cadenta ce pare un pic mai mare cam stiu ce fac :)

Pedalatul ''in forta'', cu rapoarte care te fac sa apesi greu pe pedale, nu e benefic nici pentru organism nici pentru performanta.

Ar putea fi bun poate doar pt antrenament :)

Stiu ca exista cabinete/laboratoare in care se poate determina intervalul optim de cadenta, interval care difera de la persoana la persoana.

 

Intervalul optim de cadenta difera de la persoana la persoana, perfect adevarat, dar baietii de care vorbesc par a sari din sa la fiecare pedala, ori asta iti spun din experienta, nu ajuta. Pe plat, un raport de 2-7 nu isi are rostul, nu este eficient, pedalezi in gol si oricat ai incerca sa cresti viteza, la un moment dat nu vei mai putea. Si sa nu uitam desigur de foaia 3, ideala de altfel pentru plat, foaie care in conditiile exemplificate nu este utilizata. Imi mentin parerea ca rapoartele foarte usoare in conditiile in care vrei sa mergi (pe plat) cu ceva viteza te obosesc suplimentar pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact la ce te referi prin raport 2-7 si nici nu i-am vazut pe baietii de care zici.

E clar ca nici o cadenta prea mare nu e optima, doar ca in general din ce am observat eu ''incepatorii'' merg deobicei cu multiplicare mare(foaie mare pinion mic) si inaltimea de la sa prea mica.

Daca prin 2-7 te referi la foaia 2 pinionul 7, raportul de transmisie poate diferi considerabil de la o bicicleta la alta.

Nu vreau sa zic ca aia mergeau defapt bine ca nu i-am vazut, ceea ce vroiam sa subliniez e faptul valoarea optima a cadentei este in cele mai multe cazuri ceva mai mare decat valoarea pe care un ciclist normal o simte ca optima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact la ce te referi prin raport 2-7 si nici nu i-am vazut pe baietii de care zici.

E clar ca nici o cadenta prea mare nu e optima, doar ca in general din ce am observat eu ''incepatorii'' merg deobicei cu multiplicare mare(foaie mare pinion mic) si inaltimea de la sa prea mica.

Daca prin 2-7 te referi la foaia 2 pinionul 7, raportul de transmisie poate diferi considerabil de la o bicicleta la alta.

Nu vreau sa zic ca aia mergeau defapt bine ca nu i-am vazut, ceea ce vroiam sa subliniez e faptul valoarea optima a cadentei este in cele mai multe cazuri ceva mai mare decat valoarea pe care un ciclist normal o simte ca optima.

 

Incepatorii in niciun caz nu merg cu foaia mare si pinionul mic. De ce? Raportul asta este cel mai greu, lucru care se traduce intr-o forta considerabil mai mare pe care trebuie sa o imprimi pedalei, forta pe care ei nu o pot sustine pe o perioada de timp indelungata. Nu, incepatorii aleg raportul cel mai usor, asa cum mentionam si mai devreme 2-7 sau 2-6. Chiar de ai 9 pinioane, sau doar 7, oricum ar fi, tot e prea usor raportul selectat, de aici si dansul lor in saua bicicletei.

 

Pe de alta parte nici nu este recomandat sa selectezi foaia 3 cu un pinion mic in oras. Supui transmisia unor forte foarte mari in conditiile in care sarcina nu e pe masura. Cadenta optima este de 92rpm, dar deja intram in detalii tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ne vedem la PE? Super! Eu stau in Otopeni si cat de des pot "zburd" pe traseu macar pana la palatul Ghica si inapoi. Anul asta o sa particip prima data.

Sper sa il termin macar. In turele mele am vazut multi care par a nu depune nici un efort la pedale. Bine, nici 90 kg nu aveau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Pentru ca nu am gasit un topic dedicat competitiilor/evenimentelor organizate de ciclism, am decis sa deschid acest topic.

 

M-am gandit ca ar fi frumos sa scriem aici fiecare despre competitiile care apar la orizont sau la care vom participa.

 

Eu m-am inscris la Prima Evadare ce va avea loc pe 20mai 2018.

https://primaevadare.ro

Eu sunt asa... Incepator sa zicem de vreo 6-7ani nu am mai mers cu bicicleta la o tura lunga.

Am fost la recunoasterea oficiala a traseului 95%doar camp si padure sau poteci 53.6km in 4h 30'. Am inteles ca aia care sunt pro fac traseul in 1h30' 1h40'.

 

De asemenea consider ca pe acest topic ar fi interesant sa scriem si ce modificari am facut la bicicleta astfel incat sa avem o pozitie agreabila.

Eu dupa recunoasterea traseului am schimbat pipa (mai inalta) si ghidonul (mai lat), am pus o tija de sa cu amortizor de 40mm si o sa mai confortabila, nu un supozitor :) asa cum era saua stock. Bicicleta mea pentru acest traseu este un Felt cu un cadru de 21.5" si roti de 26", frane normale V brake si o furca SR Suntour de 80mm. It does the job.

 

Probabil ca ar fi util sa schimbam impresii si despre diverse aplicatii de tracking.

 

In caz ca te intereseaza si muntele pe langa aceste concursuri, da-mi un PM sau tel. Am o gasca draguta cu care ies destul de des pe trasee gen Baiului, Grohotis, Leaota, La Table si altele asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In caz ca te intereseaza si muntele pe langa aceste concursuri, da-mi un PM sau tel. Am o gasca draguta cu care ies destul de des pe trasee gen Baiului, Grohotis, Leaota, La Table si altele asemanatoare.

Multumesc frumos. Dau un semn cand o sa fie timp de o iesire cu bicla la munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ati iesit?

Eu am terminat in 2h 53 min, pe 673 la general si 276 la categorie.

Am avut si o pana de lant dar nu m-am lasat.

Cel mai greu a fost la plecare cand stiam ca trebuie sa ii depasesc pe cei ce ma vor intarzia pe traseu. Depaseste daca ai pe unde! Toti erau pe full speed si bagau zig zaguri.

Pe traseu a fost naspa la gatuiri si mai ales la "surprize". Din cauza ca unii nu schimba foaia la timp se trezeau ca nu mai pot urca. Blocau poteca si trebuia sa descaleci si sa alergi pe langa ei. Vreo doi cu spd-uri s-au facut gramada la faze de genul...

Per total insa mi-a placut! Pentru ptimul concurs la care am participat a fost cum trebuie.

Mi-am atins targhetul de sub 3h.

O sa ma pregatesc cum trebuie si la anul ne vedem din nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o experienta interesanta. Modificarile aduse bicicletei au facut toti banii clar. Am facut singura pauza de 8min la km 35, apoi am continuat pana la final fara prea mare disconfort, pt spune ca am avut 10% disconfort fata de ziua recunoasterii traseului cand am facut 4:30, de data asta am facut 3h26 dupa Strava, sau 3h:33 dupa clasamentul oficial... Nu inteleg de ce a fost diferenta asta dar oricum locul 1147 din 2433 pt prima tura pe bicla in ultimii 7ani....e ok, pt mn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...