Sari la conținut

Taxiuri la semafor


danzi76
 Share

Postări Recomandate

Daca observ din timp ca nu am loc in fata primei masini de la semfor raman in spatele alteia.

Prefer sa nu mai plec in paralel , era de cateva ori sa fiu facut sendvis.

Ai plecat prea incet...

» Post actualizat in 16 May 2018 16:56

Ai plecat prea incet...

Raspunsul e: ti se pare tie. Nu sunt din Timisoara dar sunt convins ca asta e raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu geaaca verde ca la politie e 100% real :)). Nici macar nu am casca alba insa nu mi amintesc sa mai fi avut probleme cu prioritatea de cand o port. Altadata in giratoriu se bagau in fata mea si era nasol. Acum comservarii asteapta prea mult ca sa trec si eu. Chiar m am gandit sa iau o casca alba si un motor alb data viitoare :))

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa ceva. Nu chiar ca in fata lui Moise dar da. (diferenta e ca la noi benzile sunt un pic mai late ca in Bucuresti, inca nu au facut 3 benzi din 2, deci loc este suficient unde e bunavointa)

In schimb si confirm si pt azi dimineata, taxi-urile lipite de banda din mijloc, plus un cascat (taximetrist) a uitat si cand m-a vazut in oglinda a blocat culoarul. :(

 

despre mine: cum vedeti in semnatura am un Transalp cu tobele originale, deci nu se poate zice ca agresez prin zgomot restul participantilor la trafic, conduc mobra full echipat si chiar multumesc tot timpul cand m-i se face loc, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica la voi la Timisoara soferii "civili" se impart in fata voastra ca apele marii rosii in fata lui Moise dar taximetristii raman ca recifu de corali pe mijloc?

Faina treaba

Cu toata nebunia santierelor din Timisoara, in proportie mare motoarele sunt lasate sa treaca, daca sunt observate. Exista exceptii, ori nu te lasa, ori se pune la competitie cu tine. In cazurile astea, in trafic, ma retrag. In Bucuresti mi s-a parut mult mai agresiv comportamentul fata de motociclisti, in general scapam lejer dupa ce treceam de ei si vedeau numar de provincie :) . Nu am stat sa aprofundez reactia, dar parea ca supararea e mai mare pe motoarele locale :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica la voi la Timisoara soferii "civili" se impart in fata voastra ca apele marii rosii in fata lui Moise dar taximetristii raman ca recifu de corali pe mijloc?

Faina treaba

Da, in mare poarte da..

 

la voi e trafic lejer , dar nu am remarcat (negativ) audiurile din trafic ca la bucuresti. Si taximetristii conduc chiar decent fata de ai nostri.

Nu e lejer deloc, la orele de varf (care sunt 8-10 si 16-19) sunt unele zone de te apuca damblaua. Daca ai de iesit din oras.. de ex de mers pana la Arad tre sa socotesti.. 40min pana iesi din oras si 20min pana la Arad.. :| (cu masina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e lejer deloc, la orele de varf (care sunt 8-10 si 16-19) sunt unele zone de te apuca damblaua. Daca ai de iesit din oras.. de ex de mers pana la Arad tre sa socotesti.. 40min pana iesi din oras si 20min pana la Arad.. :| (cu masina)

 

Da; toti se misca/comporta zici ca merg dupa moarte, pe telefon cu feisbucu deschis, plangandu-se de trafic in timb ce incurca circulatia. E mai redus numarul agresivilor nesimtiti rauvoitori, in crestere cei de "neam prost" si poate mai multi incurca lume si neatenti. La ore de varf te strecori aproape decent cu motorul (eu de ex nu stau niciodata in trafic, dar nici nu fortez la idioti cand dau de ei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timisoara, cele doua coloane parca asteapta sa treaca motociclistii, doar acel Mertan se bucura ca are vizibilitate :)

 

post-55917-0-75593200-1527143600_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu doar parca, ci se asteapta sa vina moto printre ei. in mare, dimineata acolo se lasa loc destul pentru moto. mai sunt vre-o doi trei care tin spre mijloc si poate mai ai noroc de cate un camion sau autobuz pe banda 2, dar in mare e cel mai ok loc in oras cum se sta in coloana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm, chiar am fost impresionat de multe ori de posesori masini "cu pretentii" ai caror soferi care fac loc din proprie initiativa. Sa nu aiba casco pentru eventualele reparatii?

Cu taxiurile, neavand niciun fel de asteptare de lnteligenta din partea conducatorilor lor, nu pot zice ca m-am simtit agasat caci nu o fac inadins, pur si simplu asta e nivelul, taximeria in RO nu e O optiune, e SINGURA optiune.

unii conservari mai sunt si ex/motociclisti/oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...